Hüzün, gözyaşı ve kahkaha bir arada

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla Çerkezköy Kaymakamlığı’nın düzenlediği etkinlikte hüzün, gözyaşı ve kahkaha bir arada yaşandı. Özel öğrencilerin gösterileri ayakta alkışlanırken, engelli annesi Neziha Ulucak’ın konuşması tüm salonu gözyaşlarına boğdu. Günün en anlamlı hareketi ise Serkan-Müjgan Karagöz Anaokulu öğrencilerinden geldi. Öğrencilerin kumbarada biriktirdikleri para ile engelli bir arkadaşlarına akülü tekerlek sandalyesi hediye etti.

banner301

Çerkezköy Bakış - Dün saat 11.00’da Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen programa Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Serdar Kurtoğlu, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan Torun, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Hayırsever Serkan-Müjgan Karagöz çifti, kamu kurum müdürleri ve STK Başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.“DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 10’U ENGELLİ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Serkan Müjgan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okul Müdürü Mustafa Sevinç bir konuşma yaptı. Sevinç, dünya nüfusunun yüzde 10’unun engelli bireylerden oluştuğunu söyledi. Mustafa Sevinç, “TÜİK verilerine göre ülke nüfusumuzun yüzde 12’sini engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Aileleriyle birlikte ele alındığında 80 milyonluk ülkemizin yaklaşık 30 milyonunu yakından ilgilendiren bir konu engellilik. Hiç kimsenin her üç kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında kayıtsız kalması, gözünü kapaması mümkün değildir. Bu yüzden ki engelli bireylerimiz ile ilgili her meselenin kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın, belediyelerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitelerimizin, iş adamlarımızın ve en önemlisi hayırseverlerimizin meselesi olmalıdır.” dedi.

“MÜCADELEYE DAHİL OLALIM”

Okul Müdürü Mustafa Sevinç, engelli bireylerin eğitimi için verilen mücadeleye dahil olunması gerektiğine değindi. Sevinç, “Özel eğitim ile engelli vatandaşlarımız için yapılan çalışmalar adanmışlık gerektiren misyon faaliyetleri gibi görülmelidir. Engelliler, zaten engelleri aşmanın bir inanç meselesi olduğunu ve başarının anahtarının öncellikle kişinin buna inanması olduğunu her gün ispat ediyorlar. Bizlerinde bu inanç ve kararlılıklar bu kutsal mücadeleye dahil olmamız gerekmektedir. Bizler Serkan-Müjgan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğretmen ve idarecileri olarak engel durumlarıyla ilgili önyargıların ve olumsuz tutumların ortadan kalkması için öğrencilerimizi sürekli toplumda bütünleştirmeye çalışmakta ve onların sosyal ortamlarda akranlarıyla birlikte bir araya getirmekteyiz. Onların iş hayatın da üreten pozisyonuna getirebilmek için projeler üretmekteyiz. Ancak okulumuzda pek çoğu istihdam edilememekte, iş hayatında kendine yer bulamamakta ve kendi hallerinde evlerinde kalmaktadırlar.” ifadelerine yer verdi.

“ENGELLERİ KALDIRALIM”

Sevinç son olarak, “Aramızda olup aramıza gerçekten katılmak isteyen binlerce gencimizin ‘Ben de varım’ çağrısına kulak verelim. Unutmayalım, biz ne yapabiliyorsak onlar da yapabilir. Hayatımıza dahil edelim engellilerimizi ve hayatlarını aktifleştirelim. Ne oldum demeyelim, ne olacağım diyelim ve kalplerimizi kırmayalım.” dedi.“ÖZÜRLÜ OLMAYACAĞIMIZ ANLAMINA GELMİYOR”

Okul Müdürünün ardından Hayırsever Müjgan Karagöz de günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. Karagöz, “Özürlülük doğuştan ya da kaza veya uzun süren hastalıklar sonucu bedensel, zihinsel meydana gelen, kişinin hayatında engeller oluşturabilen duygusal, zihinsel veya diğer yeteneklerin kaybedilmesi olarak anılabilir. Evet, belki bizler, sizler şuan özürlü değiliz ama bu olmayacağımız anlamına gelmiyor. Engelleri olan insanlara bir engel de biz olmayalım. Onların bizlerden hiçbir farkı yoktur. Unutmayalım ki en etkili dil beden dilidir. Dilimiz söylemese de insanoğluyuz, çoğu zaman beden dili ile kendimizi ele verebiliriz. Onlara acımadığımızı beden dilimiz ile de göstermeliyiz. Onlara verilecek en güzel hediye bir tebessüm, bir selam, bir kucaklamadır.” ifadelerini kullandı.

banner287
“3,5 YILDIR ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Etkinlikte son olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuştu. Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile birlikte 3,5 yıldır Tekirdağ'a hizmet verdiklerini ifade ederek “Hizmetlerimizi hiçbir ayrım gözetmeden, sosyal belediyeciliği esas alarak yapmaya çalışıyoruz. Türkiye gibi nüfusunun yüzde 13'ünü engellilerin oluşturduğu bir ülkede yerel yönetim olarak, engelli kardeşlerimiz için hayatı kolaylaştırmak adına elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.ÖĞRENCİLERİN GÖSTERİSİ ALKIŞLANDI

Konuşmaların ardından engelliler için hazırlanmış kamu spotu izlendi. Daha sonrasında Serkan-Müjgan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinin gösterileri izleyicileri güldürdü. Birbirinden güzel yöresel oyunları başarı ile sergileyen özel öğrencilerin muhteşem performansları dakikalarca alkışlandı.

GÖZYAŞINA BOĞDU

Gösterilerin ardından engelli annesi olan Neziha Uluacak’ın hikayesi herkesi gözyaşına boğdu. Anne Ulucak, ikiz çocuklarının down sendromlu olduğunu ve doğdukları günden bugüne mücadele ettiğini kaydetti. Her gün yeni bir şey öğrenmelerinin verdiği mutluluğu tarif edemediğini söyleyen anne Ulucak, tüm salonu gözyaşına boğdu.

ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI HAREKET

Günün en anlamlı hareketi ise Serkan-Müjgan Karagöz Anaokulu öğrencilerinin kumbarada biriktirdikleri para ile engelli bir arkadaşlarına akülü tekerlek sandalyesi hediyesiydi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 15:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
HAYRETTİN ÇETİNKAYA
HAYRETTİN ÇETİNKAYA - 11 ay Önce

EMEĞİ GECEN HERKESE SONSUZ. TEŞEKKÜRLER

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493