İlk 2 taksitin ödenmesi şart

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen “6736 Sayılı Yasa Kapsamında SGK Prim Borçlarının yapılandırılması” konulu bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Tekirdağ SGK İl Müdür Yardımcısı Enes Erol ve Çerkezköy SGK Merkez Müdürü Hasan Türkan katıldı.

İlk 2 taksitin ödenmesi şart
banner301
“6736 Sayılı Yasa Kapsamında SGK Prim Borçlarının yapılandırılması” konulu bilgilendirme toplantısında konuşan Tekirdağ SGK İl Müdür Yardımcısı Enes Erol, pek çok konuda bilgi verdi. İlk taksit için son ödeme tarihinin 2 Ocak 2017, ikinci taksit için ise son ödeme tarihinin 28 Şubat 2017 olduğunu vurgulayan Erol “Yapılandırmanın devam etmesi için ilk 2 taksitin zamanında ödenmesi şart. Bu 2 taksitin ödenmemesi yapılandırmanın bozulması anlamına geliyor” dedi.

Çerkezköy Bakış -
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen “6736 Sayılı Yasa Kapsamında SGK Prim Borçlarının yapılandırılması” konulu bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak Tekirdağ SGK İl Müdür Yardımcısı Enes Erol ve Çerkezköy SGK Merkez Müdürü Hasan Türkan katıldı.

HANGİ ALACAKLARI KAPSIYOR?

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, Trakya Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Rüstem Tuna ve yönetim kurulu üyesi İsmail İmren ile mali müşavir ve serbest muhasebeci mali müşavirlerin katıldığı toplantıda  konuşan Tekirdağ SGK İl Müdür Yardımcısı Enes Erol, yapılandırmanın hangi borçları kapsadığı konusunda bilgi vererek “2016 yılı Haziran ve önceki aylara ait olup, 19 Ağustos 2016 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primi, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, idari para cezaları, kurumca tahsil edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, 30 Haziran 2016 tarihine kadar birikmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır” dedi.

GECİKME ZAMMINDAN VAZGEÇİLECEK

Yapılandırma kapsamı dışında kalan borç/alacaklarla ilgili de bilgiler aktaran Erol “Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçları için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden kanunun yayınlandığı 19/8/2016 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme cezası ile gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecek” dedi.

YÜZDE 50’Sİ SİLİNECEK

Peşin ödemenin ne sağlayacağı konusunda da bilgi veren Erol, yapılandırılmış borçların, peşin/ilk taksitin son ödeme süresinde tamamen ödenmesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’sinin silineceğini, borç aslı ve hesaplanan Yİ-ÜFE’nin kalan yüzde 50’sinin tahsil edileceğini, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacaklardan terkin edileceğini kaydetti.

İLK 2 TAKSİTİN ÖDENMESİ ŞART
banner287

İlk taksit için son ödeme tarihinin 2 Ocak 2017, ikinci taksit için ise son ödeme tarihinin 28 Şubat 2017 olduğunu vurgulayan Erol “Yapılandırmanın devam etmesi için ilk 2 taksitin zamanında ödenmesi şart. Bu 2 taksitin ödenmemesi yapılandırmanın bozulması anlamına geliyor” bilgisini verdi. Tekirdağ SGK İl Müdür Yardımcısı Enes Erol konuşmasında idari para cezalarında yapılandırmanın ne sağladığı konusuna da değinerek “Asıllarının yüzde 50’si ile Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde idari para cezası asıllarının kalan yüzde 50’si ile gecikme cezası ve gecikme zammından vazgeçilecek. İdari para cezalarında ister peşin ister taksitle ödeme olsun borçların yüzde 50’sini siliyoruz” dedi.

HANGİ BORÇLAR SİLİNECEK?

Fer’i borçlarda indirim konusunda yaptığı bilgilendirmenin ardından silinecek borçlarla ilgili de konuşan Erol “Kanun kapsamından çıkmış işyerlerine ait 31 Aralık 2014 tarihi ve öncesine ait sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik primi ve idari para cezalarının asılları toplamı 50 TL’yi aşmayan alacaklar ile tutarına bakılmaksızın bu alacaklara bağlı gecikme cezaları ve gecikme zammı gibi fer’ilerinin ve aslı ödenmiş olan fer’i alacaklardan tutarı 100 TL’yi aşmayanların tahsilinden vazgeçilir” dedi.

2 OCAK’A KADAR ÖDENMESİ GEREKİYOR

İnşaat ve ihale konusu işlerde eksik işçilikten kaynaklanan prim borçlarının yapılandırılması konusunda da bilgiler veren Enes Erol “30 Haziran 2016 tarihine kadar birikmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilikten kaynaklanan prim borçlarının yapılandırılabilmesi için kuruma yapılandırma başvurusunda bulunulması, prim borçlarının işverene tebliğ edilmiş olması, peşin ödeme seçeneği ile borcun yapılandırılması başvurusunda bulunulmuş ise söz konusu borçların varsa diğer borçlarla birlikte en geç 2 Ocak 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor” dedi.

18 AYA KADAR TAKSİT İMKANI

Genel sağlık sigortalılarına sağlanacak haklar konusunda yaptığı bilgilendirmenin ardından yapılandırmada ödeme ve taksit seçenekleri ile ilgili de bilgi veren Erol “Borç aslı ve borç aslına Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar için, peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar ödeme imkanı getirildi. Yapılandırılan borçlar peşin veya 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebilecek” dedi.

KATILIMCILARIN SORULARINI YANITLADILAR

Toplantıda yapılandırma hakkının kaybedilmesi, başvuruların ne zaman yapılacağı, ilk ödemelerin ne zaman yapılacağı, nereye ve ne şekilde başvuru yapılabileceği, ödenen primlerin red ve iadeleri konusunda da bilgi verildi. Yapılan bilgilendirmenin ardından Tekirdağ SGK İl Müdür Yardımcısı Enes Erol ve Çerkezköy SGK Merkez Müdürü Hasan Türkan katılımcıların sorularını yanıtladı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306