İlk ‘İnovatif Toplantı’ öğretmenlerle yapıldı

Çerkezköy Belediyesi tarafından liderlik becerilerini ortaya koyabilecek, girişimci ve yenilikçi bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla gençlere yönelik olarak uygulanacak olan ‘Gençlik Projesi’ dün öğretmenlerle yapılan ilk toplantıyla start aldı. Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce ve Çerkezköy MYO Müdürü Prof. Dr Hikmet Ziya Özek’in birlikte başkanlık ettiği toplantıda, çocukların hayallerini projelere dönüştürme önerileri ele alındı.

İlk ‘İnovatif Toplantı’ öğretmenlerle yapıldı
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İnovatif gençlik Projesi kapsamında dün Çerkezköy Belediyesi’nce saat 13.30’da belediye meclis salonunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce, Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu (ÇEMYO) Müdürü Prof. Dr. H. Ziya Özek, ÇEMYO Müdür Yardımcısı Özgün Geyiktepe ve ilçe genelindeki okulların başta rehber öğretmenleri olmak üzere okul müdürleri, çok sayıda öğretmen ve fabrikaların AR- GE birimlerinden isimler katıldı.
PROJE HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
Öğrencilerin doğru bir şekilde yola çıkmalarındaki önceliğin öğretmenleri bilgilendirmek olduğunu belirten Dr. Gökhan İnce, bu sebeple proje hakkında öğretmenlerle bir araya geldiklerini ifade ederek, “Projemiz ile birlikte öğrencilerin fen bilgisi, teknoloji ve sosyla bilimler hakkındaki yaratıcılıklarının gelişmesi, gizli kalmış yetenekleri keşfetmek, orijinal ve uygulanabilir fikirlerin hayata geçmesini sağlamak, özgüveni gelişmiş bireyler yaratmak ve ödüle layık görülen projeleri sergileyerek bir teşvik oluşturmak.’’ Bilgilerini verdi.
KONULAR ANLATILDI
İnce proje kapsamında ele alınacak konuların da gidişata göre artırılabileceğine değinerek, “Çevre, eğitim, ekonomi, enerji, iletişim, kentsel gelişim, kırsal kalkınma, kültür ve sanat ile spor konuları başlıca belirlediklerimiz.’’ Dedi.
“EĞİTİM HAFTA SONLARI YAPILABİLİR’’
Konu hakkında öğretmenler tarafından öğrencilere de eğitim verileceğini dile getiren Dr. İnce, “Eğitimler hafta sonu verilebilir. Bu gidişata göre netlik kazanacak. Bunun yanı sıra projeler arasında dereceye girecek kişi de olacak. Bu öğrencimize de bilgisayar, fotoğraf makinesi ya da bisiklet gibi somut bir ödül verilecek. Tek gayemiz ilçemiz için güzel şeyler yapmak ve bu alanda orijinal projeler üretebilecek gençlerimizin, çocuklarımızın fikirlerini keşfetmek.’’ Diye konuştu.
“ÇERKEZKÖY İNOVATİF GENÇLİK OLACAK’’
Projeler için oluşturulacak çalışmalarda yer alan öğrencilerin ‘Çerkezköy İnovatif Gençlik’ adı altında toplanacağını aktaran İnce “Bunun için de bir logo hazırladık. Ayrıca, bu grup için bir de ‘cerkezkoyınovatıfgenclık.org’ diye bir internet sitesi açmayı planlıyor, bu konuda bir kişiyle çalışıyoruz.’’ Bilgisini verdi.“ÇOK BÜYÜK AR-GE’LER VAR’’
banner287
Çerkezköy’de sanayinin yanı sıra AR-GE konusuyla da ciddi anlamda ilgilenen fabrikalar olduğunu ifade eden İnce, bu fabrikaların arasında Deva, BSCH, HEMA, Yünsa gibi isimlerin de yer aldığını belirterek, “Çocuklarımız belki buradaki ortamları da inceleyebilirler.’’önerisinde bulundu.
“SAHA BİLE YOKTU, ŞİMDİ PROJE OLACAK’’
“27 yıldır Çerkezköy’deyim.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren İnce, “Çerkezköy köyden kente geçti, şimdi de modernleşiyor. O yıllarda ilçedeki okullarda saha bile yoktu. Ancak, şimdi çocuklarımız yaşamak istedikleri ilçeler için kendileri fikirlerini proje haline getirecek ve bizlere sunacak. Yani artık sadece fiziki anlamda modernleşmiyoruz, modern fikirleri bizzat çocuklarımıza da yaratıyoruz.’’ Şeklinde konuştu.
 “BİZ BUNU ASIL SAHİPLERİNE TESLİM EDİYORUZ’’
Toplantıda İnce ile birlikte başkanlık yapan Özek, bu projenin inovatif projelerin başını çektiğini ifade ederek, “Biz belediye ile bu konuda öncülük yapıyoruz. Lakin, bu projenin gerçek sahibi eğitim yuvalarıdır. Bizler de bu konuda bir bayrak görevi görüyor, aldığımız bu bayrağı okullara ve tabiî ki asıl sahibi olan öğrencilerimize devretmeyi hedefliyoruz.’’ Değerlendirmesinde bulundu.
FUAR ÖNERİSİ GELDİ
 Toplantıda hazır bulunan Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Aysel Koşar Telli, çocuklara sadece ders gibi proje hakkında bilgi verilmemesi gerektiğini aktararak, “Bu konuda öğrencilerimize çeşitli projeleri de somut olarak göstermeliyiz. Bu açıdan önümüzdeki tarihlerde İstanbul’da bu konuda bir fuar düzenlenecek, belki buraya çocuklarla gidersek onlara anlatacaklarımızı somut bir şekilde görmelerini sağlayabiliriz.’’ Önerisinde bulundu. Önerilen teklifi olumlu bulduğunu dile getiren İnce de,  fuar için araç tahsis edebileceklerini kaydetti.
“ÇOCUKLAR DOKTOR DEĞİL, İŞÇİ OLMAK İSTİYOR’
Karaağaç Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Didem Devrim Atacan ise proje üretmeden önce çocukların kurduğu hayallere değinerek, “Biz küçükken ‘doktor olacağız’ derdik, onların hayali ise işçi olmak. İlk olarak bunu düzeltmeliyiz. Bu konuda da fabrikalar en az lise mezunu işçi almalı ki, çocuk okumaya teşvik edilsin’’ Dedi.
“OKUMAYINCA ANLAMIYOR, GÖRMEYİNCE YAŞAMIYORUZ’’
Özel Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Anadolu Teknik Lisesi Müdürü Hasbi Altuntaş da toplantı da söz alarak, “Okumayınca anlamıyor, görmeyince yaşamıyoruz öncelikle bunu bilmeliyiz. Bugün öğretmen olarak bile bizlerden kaç kişi inovasyonla ilgili sunum yapıyoruz, aslında bunları rehberlik derslerinde yapıyoruz. Bu bir yana bugün OSB para almadan özel okulda çocukları okutuyor, bunu acaba kaç öğretmen biliyor. Ki bu konu basında da sıkça yer buldu. Bir özeleştiri yaparsak eğer çocuklara ders dışında da bu tür projelerin uygulandığı yerleri gösterebiliriz, en azından fabrika ziyaretlerinde bulunabiliriz.’’ Şeklinde konuştu.
SOSYAL FAALİYET ÖNERİSİ
ÇEMYO Müdür Yardımcısı Geyiktepe ise, çocukların sosyal aktivite yapması gerektiğine de değinerek, “İlçede amatör olarak top koşturanlar var, modern bir saha yaparak işe başlanabilir.’’ Dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
serpil serpecek
serpil serpecek - 6 yıl Önce

bizim çoçuklarımız o kadar akıllı ve yetenekliler ki ,önemli olan bunu keşfedebilecek olan öğretmenlerin olmayışıdır.çocuklar liseyi bitirip üniversiteye hazırlanıyor,ve hala acaba ben büyüyünce ne olsam diye düşünüyor.oysaki bir çocuğun hangi yönde eğilimler gösterdiği ilkokul yıllarında kendini belli ediyor.fakat öğretmen fark edemiyor,dolayısıyla aileyle iletişime girmiyor.oysaki bir çok dünya ülkesinde çocukların eğilimleri hangi yönde ise o dalla en iyiysi olana kadar eğitim görüyor,ve başarılı ne istediğini bilen kendinden emin bireyler yetişiyor.ben raif dinçkök ortaöğretim okulu ,okul aile birliği başkanıyım.okulumuzda çok fazla roman çocuğu var ve hepside çok yetenekliler özellikle müzik konusunda.ama roman oldukları için ortam tarafından çok dışlanıyorlar,aslında onların içinde çok büyük cevherler var,fakat bunu değerlendirebilecek büyükleri yok.proje üretmek yerine önce çocuklarımızı topluma kazandırın,şu an hemen bütün okullarda uyuşturucu sorunu var.once bunlar çözülsün

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493