İSG kanunu anlatıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu anlatıldı.

İSG kanunu anlatıldı
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen seminerde İş Güvenliği Uzmanı Selami Turhan, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu anlattı. Selami Turhan, kanunun hem işveren hem de çalışanı ilgilendiren kısımları olduğunu söyleyerek, kanuna aykırı faaliyetlere ise para cezası uygulandığını vurguladı.

SEMİNER DÜZENLENDİ

Çerkezköy TSO Toplantı Salonu’nda dün saat 13.30-16.00 saatleri arasında düzenlenen seminere firma temsilcileri katıldı. İş Güvenliği Uzmanı Selami Turhan, 6331 sayılı kanunun 4857 sayılı kanundan sonra yürürlediği girdiğini söyleyerek, 4857 sayılı kanunun da yürürlüğe olduğunu hatırlattı. Turhan “4857 sayılı kanun İş Sağlığı ve Güvenliğinin hukuki boyutunu, 6331 sayılı kanun ise teknik boyutunu oluşturuyor.” dedi.

“KAMU VE ÖZEL SEKTÖR AYRIMI YAPILMADI”

6331 sayılı kanunla İş sağlığı ve güvenliği konusunun ilk kez müstakil bir kanunda ele alındığını kaydeden Selami Turhan “Kamu ve özel sektör ayrımı gözetmeksizin tüm çalışanlar kanun kapsamına alındı. Kuralcı bir yaklaşım yerine önleyici yaklaşım esas alındı.” diye konuştu.

banner287
“SINIFLANDIRMA YAPILIYOR”

Turhan, işyerlerinin yapılan işin niteliğine göre tehlikeli sınıflara ayrıldığını söyleyerek “İşverenler ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alabilecek. Devlet, 10’dan az çalışanı olan işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri giderlerini destekleyecek. İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleme adına önceden risk değerlendirmesi yapılacak. Çalışanlar belli aralıklarla sağlık gözetiminden geçirilecek. İş kazaları ve meslek hastalıklarının kayıtları daha etkin ve güncel hale getirilecek. Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu tüm işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulacak. İşyerlerinde acil durum planları hazırlanacak.” dedi.

“BİLGİLENDİRMEK ZORUNDA”

İşverenin tüm çalışanlarını, iş sağlığı ve güvenliği ile çalışma hayatına dair hak ve sorumlulukları hakkında bilgilendirmek zorunda olduğunu kaydeden Turhan “Çalışanlar meslek kolunu sertifikalandırmak zorundadır. Kanunla çalışanlar işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine aktif katılım sağlayacak.” ifadelerine yer verdi.

“BELGELENDİRME ŞART”

Çalışanın, ciddi ve yakın tehlikeyle karşı karşıya kaldığında çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabileceğini belirten Turhan “Birden fazla işverenin olduğu yerlerde, iş sağlığı ve güvenliği konusunda koordinasyon sağlanacak.  Kanunun bazı hükümleri aşamalı olarak hayata geçirilerek yeni durumlara uyum kolaylaşacak. Büyük endüstriyel kaza riski taşıyan işyerleri, güvenlik raporu ve kaza önleme politika belgesi olmadan işe başlayamayacak. Kanununun uygulamasını kolaylaştırmak için, etkin idari yaptırım uygulanacak.” diye konuştu. Selami Turhan, sunumunda kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459