İŞKUR 280 kursiyerine iş buldu

İşsiz gençlere meslek edindirme ve istihdam amaçlı kurslar açan İş Kurumu (İŞKUR) Çerkezköy Şubesi 280 kursiyerine iş buldu. İŞKUR Çerkezköy Şubesi Veri Toplama Personeli Gülhan Başar, ‘’Kurslara katılan herkese değil, kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika veriyoruz. Devamsızlıktan kalan kursiyerler ise, 24 ay boyunca kesinlikle başka kurslardan yararlanamaz.’’ bilgisini verdi

İŞKUR 280 kursiyerine iş buldu
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Çerkezköy Veri Toplama Personeli Gülhan Başar kurs programları hakkında bilgi vererek, çeşitli değerlendirmelerde bulundu.
UMEM BECERİ 10 PROJESİ NEDİR?
2 İnsan Kaynakları 2 de Muhasebe alanı olmak üzere toplam 4 alanda staj uygulaması gerçekleştirdiklerini belirten Gülhan Başar, “Bu stajlar çerçevesinde uygulanan çeşitli kurslar da oluyor. Mesela UMEM Beceri 10 Projesi diye bir kurs programı var. Bu program bir fabrika, firma arayıp ‘şu alanda stajyerler alacağım’ dediği zaman duruma göre uygulanıyor. Ancak, bu proje Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), Halit Narin Teknik ve Meslek Lisesi ile firmamız tarafından ortak uygulanan bir projedir. Firma önce ÇTSO’ya başvuru yapıyor, stajyer talebinde bulunuyor. Ardından devreye teknik lise girip konu hakkında bir program hazırlayıp İŞKUR’a veriyor.’’ Bilgisini verdi.
KURSLARA ONLİNE BAŞVURU DA YAPILIYOR
Başar gereken incelemelerin ardından kursa katılmak isteyen kişilerle bir araya gelindiğini aktararak, “Bu kişilere katıldıkları kurs başına 20 TL alacakları ve sağlık sigortalarının da ödeneceğini söylüyor, duruma göre de istihdam edileceklerini aktarıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı onayında gerçekleşen kurslara online olarak başvurular da yapılabiliyor.’’ Dedi.
“KURS BİTİREN HERKESE SERTİFİKA YOK’’
“Kurslar sonunda sınav yapılıyor.’’ diyen Başar, şöyle devam etti: “Kursa gelen herkes sertifika alamıyor. Bunun için Halit Narin Teknik ve Meslek Lisesi’nce hazırlanan sorulardan oluşan bir sınava giriliyor. Bu sınavda da başarılı olabilmek için 100 puan üzerinden en az 60 puan almak gerekiyor. Ancak, bunların sonunda katılımcılara kurs bitirme belgesi veriliyor.’’
“KURSA DEVAMLILIK ŞART’’
Veri Toplama Personeli Başar, kurs süresinin 10’da biri kadar adayların mazeret izni olduğunu belirterek, 5 gün de sağlık raporu kullanmaya hakkı olduğu bilgisi verdi. Herhangi bir kursa katılan kişinin devamsızlık nedeniyle kurstan kalması durumunda bir dahaki kurs için başvuruda bulunamadığını ifade ederek, “Bu kişiler 24 ay yani 2 yıl boyunca kesinlikle hiçbir kursa başvuru yapamaz. Ancak, bu süreç tamamlandıktan sonra istenildiği takdirde kişi tekrar kursa başvuruda bulunabilir.’’ Diye konuştu.
banner287
“PROJENİN 2 AŞAMASI VAR’’
UMEM Projesi’nin 2 aşamadan oluştuğunu dile getiren Başar, şunları kaydetti: “Bunun ilk aşaması kursu başarıyla tamamlayarak sertifika almak olurken, 2’inci aşaması kursiyerlerin beceri bölümünü tamamlaması. Beceri bölümü kursiyerin teorik bilgi aşaması olan kurstan sonra, pratik aşaması olan iş başı programıyla sektör içerisinde yer alması. Bu pratik aşamasından sonra da sınav yapılıyor. Yine bu sınavda da başarılı olmak için en az 60 puan almak gerekiyor. Bu puan alındıktan sonra da katılımcı UMEM Beceri 10 Belgesi almaya hak kazanıyor.’’
“İSTİHDAMDA KALMA SÜRELERİ DE TAKİP EDİLİYOR’’
Başar 2 aşamanın sonunda istihdam aşamasının geldiğini belirterek, “Yaklaşık olarak 2010 yılından bu yana süren projede, kişilerin istihdamda kalma sürelerini de takip ediyor, böylelikle ne kadar kişinin uzun süreli olarak işlerde kalıcı olduğunu öğreniyoruz.’’ Dedi.
“İŞ SAHİBİ OLANLAR KURSLARDAN YARARLANAMIYOR’’
İş sahibi olan hiç kimsenin kurslardan yararlanamayacağı bilgisi veren Başar, “Saray ve Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nce istihdam sağlama amaçlı kurslar da veriliyor. Bu kurslar genel de muhasebe üzerine olurken, burada işverenin işin içerisinde olmadığından dolayı katılımcılara ücret verilmiyor. Ancak, İŞKUR olarak burada da gereken desteği veriyor ve eğitimi gerçekleştiren uzmana ücretini veriyoruz.’’ Şeklinde konuştu.
BU YIL 50 KİŞİ KOSGEB’DEN YARARLANDI
Başar yatırımcıya teşvik kapsamında verilen KOSGEB eğitiminden bu yıl 50 kişinin yararlandığı bilgisi vererek, “Her yıl ortalama olarak 2 gruptan oluşan kişiler eğitim alıyor. Gruplar ise en fazla 25 kişiden oluşuyor.’’ Dedi.
“BU YIL 533 KİŞİ KURSLARDAN YARARLANDI’’
“2012 Yılı itibariyle 533 kişi kurslardan yararlandı.’’ Diyen Başar şunları söyledi: “Bu kişilerden 441 kişi kursları başarılı bir şekilde bitirirken, bunlardan da 280 kişi istihdam edildi. Şuan UMEM Projesi’ne başvuran kişi sayısı 426 oldu, bunlardan 343 projeden mezun oldu. Yine bu kişiler içerisinde halen eğitime devam edenler de mevcut.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306