banner434
Haber Merkezi
Haber Merkezi
25 Kasım 2016 Cuma 15:52
İşyerinde afete hazırlık
banner301
banner287
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2016 dönem eğitim programları kapsamında, “İş Yerlerinde Afetlere Hazırlık” konulu seminer düzenlendi. Seminerde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi hocası Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “Herhangi bir afet anında bizi kurtaracak yine kendi bilgi ve tecrübemizdir. Afetin hemen ardından kurtarma ekiplerinin anında size ulaşmaları mümkün değildir. Ekiplerin bile öyle bir anda sağ kalıp kalmayacağını da kimse bilemez. Onun için bu konuda kurum ve kuruluşlar, bol bol tatbikat yapmalıdır. Tatbikatlar deprem anında yaşanacak paniği yüzde 50 oranında azaltır” dedi.

OLASI DEPREME DİKKAT ÇEKTİ

ÇTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi hocası Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu katıldı. Afet yönetiminin, her türlü tehlikeye karşı hazırlıklı olma, zarar azaltma, müdahale etme ve iyileştirme amacıyla mevcut kaynakları organize eden, analiz, planlama, karar alma ve değerlendirme süreçlerinin tümü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yaklaşmakta olan İstanbul merkezli ve tüm Marmara’yı etkileyecek olası depreme dikkat çekti.

YÜZDE 50 ORANINDA AZALTIR

Kadıoğlu, toplum olarak afete yönelik ortak dil birliğine ihtiyaç olduğunu ifade ederek “Herhangi bir afet anında bizi kurtaracak yine kendi bilgi ve tecrübemizdir. Afetin hemen ardından kurtarma ekiplerinin anında size ulaşmaları mümkün değildir. Ekiplerin bile öyle bir anda sağ kalıp kalmayacağını da kimse bilemez. Onun için bu konuda kurum ve kuruluşlar, bol bol tatbikat yapmalıdır. Tatbikatlar deprem anında yaşanacak paniği yüzde 50 oranında azaltır” dedi.

4 ANA EVREDEN OLUŞUYOR

Genel olarak afetin “afet yönetimi”, “zarar azaltma”, “hazırlık”, “müdahale ve iyileştirme” gibi dört ana evreden oluştuğunu kaydeden Kadıoğlu, “İşletmeniz/ kurumunuz afetlere hazır mı?”, “Tehlike profilinin belirlenmesi”, “Risklerin derecelendirilmesi”, “Ofisler için mevcut durum analizi” ile “Olay Komuta Sistemi” konularında da bilgiler verdi. “Olası bir afete karşı işletmeniz ne kadar hazırlıklı?”, “Afetlerin ilk dakikalarında personeliniz nasıl davranacaklarını biliyor mu?”, “İlk saatlerde ve ilk günlerde ne yapacağınızı biliyor musunuz?”, “İşletmeler insan, doğa ve teknoloji kaynaklı değişik tehlikelerin riskleri altındadır ve bunlara hazırlıklı olmak, kapsamlı ve doğru bir hazırlık ve planlamadan geçer. Ne kadar hazırlıklısınız?” konularında da katılımcıları bilgilendiren Kadıoğlu, afetler de dâhil olmak üzere bilinmeyen ve ölçülemeyen hiç bir şeyin yönetilemeyeceğini kaydederek “Bu nedenle, evde, kurum, kuruluş, işletme sokakta, mahallede, ilçe, il, bölge ve ülke genelinde tehlike analizini yürütmek için gerekli bilgiler sistematik olarak toplanmalı, korunmalı, güncellenmeli ve kayıt altına alınmalıdır. Hangi tehlike ve şartların afet ve acil durum güvenliği ile ilgili olduğuna ve dolayısıyla afet planlarında ele alınması gerektiğine karar vermek için, bu tehlike ve şartlara ve bunların bulunmasına yol açan hususlara ilişkin bilgilerin toplanması ve değerlendirilmesi çalışmalarına tehlike değerlendirilmesi denir” dedi.

TEHLİKE PROFİLLERİNİ ANLATTI

Tehlike analizi, veri kaynakları, tehlike haritaları, tehlike profilleri hakkında da bilgilendirme yapan Kadıoğlu, risklerin derecelendirilmesi konulu bölümde de “Riskleri belirlemek için çok sektörlü, çok disiplinli bir yaklaşımla, belirli senaryo ve stratejiler kapsamında tüm tehlike ve zarar görebilirlik analizleri yapılmalıdır. Bunun için; Riske maruz kalacak unsurları belirle ve sınıflandırma (örneğin; nüfus, altyapı, yaşam alanları, kritik tesisler, vb. gibi etki haritalarını hazırlama gibi adımların atılması gerekir” dedi. Bu bölümde katılımcılara “Risk analizi”, “Risk göstergeleri”, “Etki analizi”, “Savunmasızlık analizi”, “Kapasite analizi”, “Risk matrisi”, “Risk haritalamak” konularında bilgi verdi.

OLAY KOMUTA SİSTEMİ

Kadıoğlu, olay komuta kontrol ve koordinasyon yönetiminin amacının da farklı birimlerin eş zamanlı olarak birlikte komuta etmeyi amaçlamakta olduğunu da ifade ederek “Bu yöntem olayları kontrol altına almak, hayat kurtarmak mal ve çevreyi korumak için kurulan modüler ve esnek bir organizasyon” dedi. Kadıoğlu, “Olay Komuta Sistemleri-prensipler”, “Olay Komuta Sistemi, Geçici Görev Dağılımı”, Olay Komuta Sisteminin ne zaman kullanılacağı”, “Olay Komuta Sisteminde Planlama Adımları” hakkında da bilgiler aktardı.

Çerkezköy Bakış

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Yayınlarımıza yorum gönderen takipçilerimizin IP adresleri sisteme kaydedilmekte olup, istenildiğinde yetkili kurum veya kuruluşlara verilecektir.

banner435

banner429

banner306

banner428

banner430