Kaçak kurban mezbahanede kesilecek Kesim parası da, sahibine yüklenecek

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Trakya’ya hayvan geçişleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Demirbağ, kurallara uyulması halinde havyan sevkiyatında yasal bir engel olmadığını vurgularken, ilçeye kaçak sokulan hayvanların ise mezbahenede kesileceğini ve sahiplerinden de 363 TL kesim parası alınacağını söyledi. Veteriner Hekim Evrim Karaoğlu ise Trakya’ya hayvan sevkiyatının yasak olduğu şeklindeki algının yanlış olduğunu ifade ederek “yasak yok, kontrollü geçiş var.’’ dedi.

Kaçak kurban mezbahanede kesilecek Kesim parası da, sahibine yüklenecek
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bilgilendirmede toplantısı düzenledi.
BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
Çerkezköy Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda dün saat 14.00’da başlayan toplantıya Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, belediyelerin zabıta müdürleri, mahalle muhtarları ile jandarma ve emniyetten temsilciler katıldı.
“GURUR VERİCİ’’
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Demirbağ, toplantının amacını genel bilgilendirmede bulunmak şeklinde açıklayarak, yapılacak çalışmaları anlattı. Trakya’nın mayıs 2010 tarihinde şap hastalığından ari bölge statüsüne kavuşturulduğunu söyleyen Recep Demirbağ, “Bu bizler için gurur verici bir durum. Durumu koruma adına kanunun çizdiği sınırlar çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz’’ dedi.
“DENETİMLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’’
Trakya bölgesinin şap hastalığından ari bölge statüsünün devam etmesi adına el birliği içerisinde mücadele vermeleri gerektiğini ifade eden Demirbağ “Çerkezköy, Çorlu, Marmara Ereğlisi, Çatalca Trakya’ya hayvan sevkiyatında geçiş bölgesinde bulunuyor. Bizler, Trakya bölgesinin şap hastalığından ari bölge statüsünü koruma adına denetimlerimizi sürdürüyoruz. Kurban Bayramı arefesinde de denetimler sürecek’’ diye konuştu.
“YAKALANAN HAYVANLAR MEZBAHANEDE KESİLECEK’’
Denetimlerdeki uygulamalardan bahsederek sözlerini sürdüren Demirbağ “daha önce denetimler esnasında kaçak yollarla yapılan sevkiyatta yakalanan hayvanlar itlaf ediliyordu. Bu yıl bunda bir esnemeye gidildi. Yakalanan hayvanlar mezbahanede kesimi yapılacak’’ ifadelerini kullandı.“YASAK YOK KONTROLLÜ GEÇİŞ VAR’’
Kurallara uyulması halinde havyan sevkiyatında yasal bir engel olmadığını anlatan Recep Demirbağ sözü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekimi Evrim Karaoğlu’na bıraktı. Evrim Karaoğlu da Trakya’ya hayvan sevkiyatında uyulması gereken hususları anlattı. Trakya’ya hayvan sevkiyatının yasak olduğu şeklindeki algının yanlış olduğunu ifade eden Karaoğlu, “yasak yok, kontrollü geçiş var. Kurallarına uygun hayvan sevkiyatı yasak değil. Ancak kurallar dışında hayvan sevkiyatı yasak’ dedi.
İŞTE ARANAN ŞARTLAR
Trakya bölgesinin şap hastalığından ari bölge ilan edilmesinin önemi üzerinde durarak sözlerini sürdüren Anadolu’dan Trakya’ya hayvan sevkiyatında aranan unsurları şu şekilde özetledi: “Trakya’ya sevkiyatı yapılacak hayvanların son 3 ay aynı işletmede aynı kişinin üzerine kayıtlı olmaları gerekiyor. Ayrıca hayvanların bulunduğu alanın 10 km çapında şap hastalığına rastlanılmamış olması gerekiyor.’’

banner287


“ÖZEL İZİNLE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR’’
Bu şartları taşıyan hayvanların Trakya’ya sevkiyatında her hangi bir sorun bulunmadığını söyleyen Evrim Karaoğlu şöyle devam etti: “hayvan sevkiyatında bulunacak kişi üç ay öncesinde bağlı bulunduğu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunuyor. Başvurunun ardından ilgili müdürlük tarafından yapılacak incelemenin ardından uygun bulunursa kişiye özel izin veriliyor. Kişi de aldığı özel izinle hayvanların sevkiyatını gerçekleştirebiliyor’’ dedi.
“DIŞ GÖRÜNÜŞE BAKARAK ‘HAYVANIM SAĞLAM’ DENİLEMEZ’’
Denetimlerde karşı karşıya kaldıkları olaylardan da bahseden Karaoğlu “yasal olmayan yollardan hayvan sevkiyatlarında çeşitli durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Kişi, hayvanların dış görünüşüne bakarak ‘benim hayvanım sapa sağlam’ diyor. Dış görünüşe bakarak hayvanın sağlam olup olmadığını bilemeyiz. “ ifadelerini kullandı.2012’DE 25 BİN HAYVAN SEVKİYATI YAPILACAK
İlçe Gıda Tarım ve Hayvan Müdürlüğü veteriner hekimlerinden İbrahim Karagöz ise 2011 yılında Anadolu’dan Trakya’ya 8 bin baş hayvan sevkiyatı yapıldığını söyleyerek buyıl ise 25 bin baş hayvan sevkiyatının yapılacağını duyurdu. Hayvan hastalıklarının sadece hayvanlar için değil insanlar için de büyük tehlikeler oluşturduğunu kaydeden Karaoğlu, “hastalıklı hayvanlara göz yumduğumuzda verilen zararın sorumluluğu kimde olacak? Hayat boyu hastalıklı olacak bireylerin hesabını kim verecek?’ diye sordu.
“EVRAKLARI TAM OLANLAR İSTEDİKLERİ ZAMAN SEVKİYAT YAPABİLİRLER’’
‘Biz kimseye Trakya’ya hayvan sevkiyatı yasaktır demiyoruz’ diyen Karagöz  “denetimlerde çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyoruz. Evrakları tamam olanlar istedikleri zaman sevkiyat yapabilirler. Yasal olmayan hayvan sevkiyatında yakalananların hayvanları mezbahanede kesilecek, kişiye idari para cezası verilecek. Bunun dışında hayvan başına 363 TL kesim masrafı da kişiye yüklenecek.’’ İfadelerini kullandı. Bilgilendirmen toplantısı soru-cevap kısmının ardından tamamlandı.Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493