Karaağaç itfaiyesinden öğrencilere seminer

Karaağaç Belediyesi İtfaiye amirliği itfaiyecilik haftası kapsamında Karaağaç İlköğretim okulunda kutlama ve bilgilendirme semineri düzenledi. Program kapsamında davetlilere itfaiyenin tarihçesi ve olaylara müdahaleleri slaytlar eşliğinde anlatılırken, program sonunda okul bahçesinde öğrencilere itfaiye aracının tanıtımı yapıldı.

Karaağaç itfaiyesinden öğrencilere seminer
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ -Karaağaç Belediyesi İtfaiye müdürlüğü İtfaiyenin 298. Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kutlama ve bilgilendirme semineri düzenledi
SEMİNER DÜZENLENDİ
Karaağaç İlköğretim Okulu’nda önceki gün saat 16.30’da düzenlenen başlayan programa Karaağaç Belediye Başkanı Dr.Özkan Yücel, Karaağaç Belediyesi Meclis üyeleri Aytekin Odunci, Çetin Özhan ile Ercan Çelik, Çerkezköy OSB İtfaiye Müdürü Mustafa Tipi, Karaağaç İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Doğan Çolak, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Karaağaç Belediyesi itfaiye amiri Durmuş Özay düzenledikleri program hakkında bilgi vererek, “seminerimizi geçen hafta yapmayı düşünüyorduk ancak beldemizde terör olayları sonucu Şehit olan Askerimizin cenaze ve mevlidi dolayısı ile faaliyetimizi erteledik’’ dedi.
BAŞKAN YÜCEL İTFAİYECİLİK HAFTASINI KUTLADI
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından kısa bir konuşma yapan Karaağaç Belediye Başkanı Dr.Özkan Yücel, “ateş var olduğundan buyana onu kontrol altına alma mücadelesi de var olmuştur. Bu mücadele içinde hayatını hiçe sayarak bizlerin hayatlarını kurtarma mücadelesi veren kahramanları ne kadar tanıyorsunuz. Herkesin kaçtığı bir yöne doğru gitmek ve bunu bir kere yapmak değil bir yaşam şekline dönüştürmek sizce de çok kutsal değil mi? İşte bu kıymetli meslek ve bu mesleği icra eden güzel insanların dünü ve bugünü mutlu olsun diyorum” şeklinde konuştu.
ATEŞİN ÜZERİNE KOŞARAK GİDEN PERSONELİ TEBRİK EDİYORUM’’
banner287
Başkan Dr.Özkan Yücel konuşmasının devamında ise şunları söyledi; “ülkemiz tarihinde ilk kez 1714’te Nevşehirli damat İbrahim paşa zamanında yeniçeri ocağında kurulan, cumhuriyetin ilanından yaklaşık 1 ay önce 25 Eylül 1923’de silahlı kuvvetlerden  şimdiki adı ile belediyelere devredilmiş ve bugünkü şeklini almıştır. Bizi bugün burada bir araya getiren başta, belediyemiz itfaiye amirliği personelleri olmak üzere itfaiye teşkilatı personellerinin itfaiyecilik haftası kutlu olsun. Ateşin üzerine koşarak giden bu meslek personellerini tebrik ediyor, hayatlarında başarılarının devamını diliyorum”
İLK İTFAİYE OCAĞI 1714 YILINDA KURULDU
Başkan Yücel’in konuşmasını tamamlamasının ardından İtfaiye eri Deniz Erşahin İtfaiyeciliğin tarihçesini katılımcılara anlattı. Erşahin, İlk itfaiye ocağının 1714 yılında İstanbul’da Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından sonradan Müslüman olan “Gerçek Davud” adını alan “Davit” isimli bir Fransız’a kurdurulduğunu belirterek, “Tulumbacıbaşı olduktan sonra da “Ağa” ünvanını alarak “Gerçek Davud Ağa” olarak bilinmiştir. Davud Ağa’nın emri altında acemi ocağına yamak olmak üzere, Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı kurulmuştur. Davud Ağa’nın emrine bir yönetici memur, bir kâtip, bir çavuş yamağı, bir odabaşı, elli tulumbacı ve saka verilmiştir. Tulumbacı neferlerin, üzerlerinde numaraları bulunan, miğfer denilen bakırdan başlıkları mevcuttur. Zamanla ocaktaki görevlilerin sayıları artarak 1804 senesinde 531 kişiye ulaşmıştır” açıklamasında bulundu.
OCAK DEVLETE 112 YIL HİZMET ETMİŞ
Tulumbalar hakkında da bilgi veren Erşahin, “İlk tulumba, suyu sakalar tarafından doldurulan, emme özelliği olmayan ve sadece su basılabilen bir tulumbadır. Ağırlığı 130 kg olduğu, taşınması ve yer değiştirmesi kolay olmadığı için sonraları terk edilerek, daha basit ve hafif olan ve aynı zamanda emme özelliği de bulunan tulumbalar yapılmaya başlanmıştır. Gerçek Davud’un tulumbasına “Didon” ve onun değiştirilmiş şekli olan tulumbalara da “Didon Bozması” denilmiştir. Bu ocak yeniçerilerin dağıtıldığı zaman ona bağlı olduğu için dağıtılmış devlete tam 112 yıl hizmet vermiştir” diye konuştu.
PROGRAM SONUNDA DAVETLİLERE BROŞÜR DAĞITILDI
İtfaiye eri Deniz Erşahin son olarak Mahalle Tulumbacılığı, Askeri İtfaiye Teşkilatı, Cumhuriyet Dönemi  ve İstanbul İtfaiyesinde Reform konularından kısa bilgilendirmeler yaptıktan sonra itfaiyenin trafikte önceliği ve itfaiye personelinin yangına müdahale esnasında mukavemet edilmemesi ile Belde de olan yangınlara müdahaleler slayt sunumu eşliğinde anlatıldı. Program sonunda katılımcılara broşürler dağıtılarak okul önündeki itfaiye aracının tanıtımı yapıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493