Kaya: Devlet babalığını gösterdi

Mali Müşavir Adnan Kaya, yapılandırmanın 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçları kapsadığını belirterek, yapılandırmadan yararlanmak isteyenler 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuru yapabileceğini söyledi.

Kaya: Devlet babalığını gösterdi
banner301
Çerkezköy Bakış - Hükümetin, vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması düzenlenmesi, tahsilatlarda sıkıntı yaşayan ve devlete birikmiş borçları olan esnaflarda memnuniyet oluşturdu. Çerkezköy’de faaliyet gösteren Mali Müşavir Adnan Kaya, yapılandırmanın 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçları kapsadığını belirterek, yapılandırmadan yararlanmak isteyenler 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuru yapabileceğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda Kabul edilerek yasalaşan düzenleme kapsamında vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarından trafik cezalarına kadar pek çok kamu alacağı yeniden yapılandırılarak vatandaşlara uygun ödeme imkanı getirdi.

HANGİ ALACAKLAR KAPSAMDA

Yapılandırma kapsamında vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK ve belediyelerin alacakları gibi alacaklar bulunuyor. Kamu alacaklarının yapılandırmasına ilişkin düzenlemenin iş dünyasının üzerindeki yükleri hafifleterek ekonomiyi canlandıracağı belirtiliyor.

MÜKELLEFLER RAHAT NEFES ALACAK

Çerkezköy’de faaliyet gösteren Mali Müşavir Adnan Kaya konuyla ilgili açıklama yaptı. Yeni düzenlemenin 6111 sayılı kanuna benzer bir kanun olduğunu belirten Adnan Kaya “Yeni düzenlemeyle kamuya  vergi tahsilatından 3 yıl içerisinde 90 Milyar TL kaynak  elde edilmesi planlanıyor. Bu kanun aynı zamanda mükelleflerin rahat nefes alacakları bir kanun olmuştur. Kapsamı en geniş  vergi yapılanma yasasıdır” dedi.

İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Yapılandırma içeriği hakkında bilgi vererek konuşmasını sürdüren Adnan Kaya “Kanun, kesinleşmiş alacakların yapılandırılması, kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan alacaklar, inceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemler, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi,bazı varlıkların millî ekonomiye kazandırılması, kesinleşmiş Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları, ön değerlendirme, araştırma veya tespit aşamasında olan eksik işçilik prim tutarlarını içeriyor” diye konuştu.

banner287
“VERGİ BARIŞ İMKANI GETİRİYOR”

Adnan Kaya, düzenlemeyle yapılanma ve  vergi barışı imkanları getirildiğini anlatarak şöyle devam etti: “Kesinleşmiş vergi borçlarında;30 Haziran 2016 tarihine kadar olan vergi borçları, gecikme zamları (Yıllık yüzde16,8 yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (YİÜFE) yaklaşık yüzde 8,5 geçmek üzere
borç aslına eklenecek faizleri ½ oranında azaltma avantajı içermektedir. Kanundan yararlanmak isteyenler. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuru yapabilecekler. İki ayda bir ödeme yapılacak. Vergi dairelerine ilk ödeme 30 Kasım 2016 tarihinde, SGK’da ilk taksit ödemesi ise 31 Aralık 2016 tarihinde yapılacak. Taksitle ödenmek istenmesi halinde, ilgili maddelerde yer alan hükümler saklı kalmak şartıyla borçluların başvuru sırasında altı, dokuz, on iki veya on sekiz eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih etmeleri şarttır. Tercih edilen taksit süresinden daha uzun bir sürede ödeme yapılamaz.”

“KOLAY ÖDEME İMKANI”

Yeni yapılandırmayla vatandaşlara kamuya olan borçlarını daha az tutarda ve kolay bir şekilde ödeme imkanı sağlandığını belirten Kaya “Bu şekilde ayrıca vergi daireleriyle olan davaları en az  bedelle  sonlandıracak imkanlar sağlanacak. Kurum, gelir, KDV, muhtasar vergilerinde, geçmiş yıl beyanlarını artırmak suretiyle 2011/2015 dönemlerine ait inceleme riskinden kurtulma imkanı sağlanacak, vergi belirsizlikleri ortadan kalkacak. Yasayla özellikle vatandaşların yurt dışındaki varlıklarını Türkiye'ye getirmeleri yurt içinde sahip oldukları varlıkları da işletmelerine kaydetmelerine sonucu bu durum önümüzdeki dönemlerde kamuya kaymak sağlanma imkanı  getirecek. Sosyal güvenlik borçları yapılandırması sonucu iş verenler sosyal güvenlik prim avantajlarında faydalanmaları  sağlanacak.

“EKONOMİYE GÜÇ KAZANDIRACAK”

Ülkenin içinden geçtiği sıkıntılı bir dönemde işverenlerin ödeme güçlüğü çektiği vergi ve Sosyal  güvenlik primlileri borçlarının ödenemeyecek durumu gelmesine bir rahatlık sağlayacaktır. İşletmelerin bir nevii teşvik ve rahatlama imkanına kavuşacak bir kısım işletmelerin devam etmesine dolayısı ile ekonomiye güç kazandırmasına yarar sağlayacaktır.” dedi.

YAPILANDIRMA NELER GETİRİYOR?

Yapılandırmanın 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçları kapsadığını anlatan Adnan Kaya şu bilgileri verdi: “Bu kapsamda vergi, prim, gümrük vergisi borcu bulunanlar, yapılandırma için Ekim sonuna kadar vergi dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuracak. 13 milyon kişiyi kapsayacak düzenleme ile 162 milyar TL’lik vergi ve prim cezasının önemli bir bölümü silinecek. Vergi ve prim borcu değişmezken, borca uygulanan gecikme zammı silinip, yurtiçi fiyat endeksi artışı kadar fark eklenecek, indirimle belirlenen yeni borca, isteğe göre 6, 9,12 veya 18 ay taksit olanağı sağlanacak. Buna göre 100 TL’si vergi, 70 TL’si gecikme faizi olmak üzere 170 TL’lik alacağı takip edilen bir vatandaşın, yeniden yapılandırmaya başvurduğunda “70 TL’lik faiz borcu” yeniden hesaplanacak. Hesaplamada, borcun ödenmediği dönemlerde gerçekleşmiş olan Yİ-ÜFE oranı kullanılacak. Böylece 70 TL’lik faiz borcu 40 TL’ye düşecek. Borcunu peşin ödeyene faiz ve gecikme zammının yüzde 50’si oranında ilave bir indirim daha yapılacak. Böylece 140 TL olan tutar 120 TL’ye düşecek. Ülke genelinde 5 milyon mükellefin 90 milyar TL’lik vergi borcu ile 8 milyon kişinin 72 milyar TL’lik sigorta prim borcu yeniden yapılandırma kapsamında olacak.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306