Kaymakam Abban’dan eğitim seferberliği

Çerkezköy Kaymakamlığı’na atanalı 7 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen ilçenin en büyük sorunlarının başında gelen derslik sıkıntısının çözümü için seferberlik ilan eden ve mesaisinin büyük bölümünü geleceğin teminatı olan çocukların daha iyi bir eğitim alması için harcayan Kaymakam Atilla Selami Abban, ilçeye yapılması planlanan 18 ayrı okul projesini yatırım planına dahil ettirdi.

Kaymakam Abban’dan eğitim seferberliği
banner301

Çerkezköy Bakış - 61 yaşında olan evli ve 2 çocuk babası Kaymakam Atilla Selami Aban, 30.11.2016 tarihli kararname ile Yalova Vali Yardımcılığı görevinden Çerkezköy Kaymakamlığı’na atandı. Eşi Vahide Abban ve çocukları İlker ve Burcu Abban ile ilçede yaşamlarını sürdüren Kaymakam Atilla Selami Abban, göreve geldiği günden bu yana ilçedeki eksiklikleri ve projelerini Çerkezköy Bakış Gazetesi Haber Müdürü Fırat Keskinkılıç ve muhabir Uğur Arslan’a anlattı.
 

EN BÜYÜK EKSİKLİK EĞİTİM

Çerkezköy’deki fabrikalardan dolayı ilçenin her yıl 10 binin üzerinde göç aldığını ve bunların en az 2 bin 500’ünün öğrenci olduğunu belirten Abban, göç ile birlikte her yıl ilçeye her yıl en az 3 okul inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Yeni okul yapımı için çalışmalarının aralıksız sürdüğünü belirten ve devlet- hayırsever işbirliği ile  bu eksikliğin giderilmeye çalışıldığını belirten Kaymakam Abban, “Çerkezköy büyük bir sanayi kenti ve çok hızlı göç alıyor. Nüfusumuz her yıl yüzde 10 artıyor. Burada işsizlik oranı yüzde 7’lerde, Türkiye genelinde ise yüzde 11’lerde. Anadolu’daki işsizler için burası bir cazibe merkezi. İşsiz olanlar bize geliyor. Dolayısıyla biz her yıl 12-13 bin civarında nüfusumuz artıyor. Bu da altyapı sorununu, trafik sorunu, eğitim sorunu gibi bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Mesela 12 bin 500 kişi geliyorsa bunun en az 2 bin 500 kişisi öğrenci. Yani bizim her yıl 3 okul ilaveten yapmamız gerekiyor. Okul olarak da bizim maalesef yüzde 76’sı ikili eğitim yapıyor, sınıflarımızda ise 45-50 civarı öğrenci ders görüyor. Biz Kaymakamlık olarak okul sorununu öncelikli çözmeye çalışıyoruz. Çünkü hükümetimizin hedefi 2019’da tüm Türkiye’de normal eğitime geçilmiş olması. Bunun yanında personel olarak da gerek nitelik gerek nicelik olarak eksiklerimiz var. Onları tamamlamaya gayret ediyoruz. “dedi.


 

TEKLİ EĞİTİME GEÇİLMESİ ZOR

Önümüzdeki eğitim öğretim yılında tekli eğitime geçilebilecek mi? yönündeki soruyu cevaplayan Kaymakam Abban, “Bu şuan için mümkün değil. Şöyle ki bu yıl 7’si hayırsever olmak üzere 18 okul projesini yatırım programına aldırmayı başarabildik. Bu rakam aslında çok büyük bir rakam ama yine de yeterli değil. Vilayet tarafından Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından 11 okulun ihalesi yapılacak. Bizim 7 hayırseverle olan inşaatlarımız devam ediyor. Onlardan çok azı bu eğitim öğretim yılına açılacak. Önümüzde ki sene büyük bir kısmını halletmiş olacağız. Bu sene normal eğitime geçemeyeceğiz. Ama bir kısım okulumuz normal eğitime geçmiş olacak. Okullardan Memur Sokak, Tepe ve Kızılpınar’da bazı mahalleler normal eğitime geçmiş olacak. Normal eğitim sabah 9’da başlayan, 3-3,5 gibi biten eğitim anlamına geliyor. İdeali de budur zaten. Ancak gerek servis işletmecileri gerek öğrenci velileri gerekse öğretmenler normal eğitime geçmek istemiyor. Mesela servis işletmeleri, günde 4 sefer yaparken 2 sefere düşecek, öğretmenler yarım gün çalışacağına tam gün çalışacak. Öğrenci velileri çocuğuna tam gün bakıcı bulacağına yarım gün bakıcı bulmak zorunda kalacak. Bunları nereden biliyorum bu terör örgütü FETÖ’den kalan 6 katlı binayla ilgili Atatürk İlköğretim Okulunu rahatlatmak amaçlı bir toplantı yaptığımızda gerek sendikalar, gerek servis işletmeleri, gerek öğrenci velileri, gerek öğretmenler hiçbirisi razı olmadı. Türlü bahaneler buldular.FETÖ’den kalan 6 katlı bina 40 derslik olarak Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu olarak açılacak. Onun onayları geldi işlemlerimiz tamam, gerekli tadilat ve onarımları gerçekleştirdik. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında açılmış olacak.
 

1,5 MİLYON LİRA DESTEK BEKLENİYOR

Eğitim için fiziki olarak okul ve derslik ihtiyacının olduğunu belirten Kaymakam Abban, “İyi öğretmenler, iyi araç gereç ve laboratuvarlar da önemli. Öncelikle bizim okul ve derslik yapmamız gerekiyor, fiziki olarak yeterli değiliz. Sınıf mevcutlarımız 45-50 civarında, o sınıflarda verimli dersler yapılabileceğini sanmıyorum. Çünkü ideal sınıf mevcudu 20 ile 30 arasında olur. Bu konuda daha önce Çerkezköy’de bir çaba gösterildiğini düşünmüyorum. Fakat önümüzdeki dönem Milli Eğitim olarak büyük hamleler gerçekleştirdik 18 tane okul yatırımımız var. Hayırseverlerin desteğini her zaman bekliyoruz. Her şeyi devletten beklemeden vatandaş işbirliğiyle yapılır ise daha başarılı olunacağını düşünüyorum. Mesela Memur sokakta bizim yaptığımız ortaokulla ilgili halen büyük bir açığımız var onun biran önce temin edilmesi gerekiyor ki Eylül ayındaki yeni eğitim ve öğretim yılına yetişsin. Yaklaşık 1.5 milyon lira açığımız var. Hayırseverlerimizin desteğini bekliyoruz.


 

SANAYİCİLERDEN DESTEK İSTİYORUZ

 Sanayicilerden de eğitim konusunda destek istediklerini ancak henüz olumlu bir cevap alamadıklarını ifade eden Kaymakam Abban, “Gerek belediye başkanımız, gerek ilçe müdürleri ile konuşup her hafta gibi fabrikaları ziyaret ediyoruz desteklerini istiyoruz. Ama tabi ki kimseyi zorlayamayız bu konuda.  Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler önümüzdeki yıl için 32 derslik sözü verdi.  Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odamız bir Sosyal Bilimler Lisesi yapıyor. Ayrıca bizim Memur Sokaktaki okula da yardımcı olacaklarını söyledi oda başkanı Süleyman Kozuva. “diye konuştu.
 

TRAFİK SORUNU VAR

Tek yön uygulamasıyla ilgili de açıklama soruya ise Kaymakam Abban, “Altıyol kavşağı trafik olarak bir bela. Özellikle semt pazarının kurulduğu günler Perşembe ve Pazar ve mesai saati başlangıcı ve bitişi yoğun bir trafik oluyor, tıkanıyor adeta. Acil bir durum olsa ambulans veya itfaiyenin ilerlemesi mümkün değil, bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Bunu Belediye Başkanı Vahap Akay ile de görüştük. O da bilincinde. Her şeyin ve tek yönlü trafik ile bu sıkıntıların bir kısmının çözülebileceğini düşünüyorlar. Biliyorsunuz ki subay lojmanlarının bir kısmı yıkıldı oradan Tepeye gidecek olanlara bir yer açmayı düşünüyorlar. Hükümet Konağından çıkan yolu çift yön haline getirip kavşağa girmeden bir yol açmayı düşünüyorlar.”diye cevapladı.
 

banner287
TERÖRDEN SONRA EN BÜYÜK BELA

Uyuşturucu ile mücadele konusunda yeterli olamadıklarını itiraf eden Kaymakam Abban, “Bölgemizde uyuşturucu, bonzai bağımlılığı bence Türkiye’de terörden sonra en büyük bela bu madde bağımlılığı. O konuda maalesef yetersiz kalıyoruz. Çok yaygınlaştı ortaokula kadar indi, çok kolay ulaşılıyor ve özellikle bonzai çok ucuz. O konuda çalışmalarımız devam ediyor. Gerek narkotik şube gerekse istihbaratçılarımızın yeterli olduğunu düşünmüyorum. Vilayetten takviyelerle çalışmalar yapıyoruz ama o konuda başarılı olamıyoruz. Yakaladığımız insanların birçoğu içici olduğu için tekrar serbest kalabiliyor. İçiciler konusunda aileler rahatsız oluyor ama pek fazla yapabileceğimiz bir şey yok, AMATEM’e sevk ediyoruz. Ancak AMATEM, kendi isteğiyle bırakmak isteyenleri tedavi edebiliyor. AMATEM’de ki yerlerde yeterli değil, kontenjan olarak çok sınırlı. Ailelerde de büyük eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Bu konuda çocuklarını iyi takip etmeleri, iyi yetiştirmeleri, uyuşturucuda ve sigaradan uzak tutmaları gerekiyor. Bu konuda topyekûn bir mücadele gerekiyor.”ifadelerine yer verdi.
 

KİMSE GELİP DESTEK İSTEMEDİ

Bölgesel Amatör Lige yükselen 1911 Çerkezköyspor’u kutlayan Kaymakam Abban, “Başarılarından dolayı öncelikle tebrik ediyorum. Ancak yöneticileri olsun bana kimse gelip de destek istemedi bu zamana kadar. Ben basından takip ediyorum büyük sıkıntıları olduğunu da biliyorum. Gelirlerse görüşürüz.’’ dedi.


 

FABRİKANIN FAALİYETİ DURDURULDU

Kanalizasyona boşaltılan kimyasal atık nedeniyle Çerkezköy’ü nefes alamaz duruma getiren fabrikayla ilgili de sorulan soruya Kaymakam Abban, “Tankerleri tespit ettik görüntülerden, işletmeye il çevre şehircilik müdürlüğünce yüklü miktarda para cezaları kesildi. Çevreyi kirletmekten ve eğitime engel olmaktan adli yönden hala mahkemeleri devam ediyor. Biliyorsunuz ki oradaki okul epey etkilendi. 2 ay sonra ise aynı fabrikada büyük bir yangın meydana geldi. Üst üste gelen bu iki olaydan sonra Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünce faaliyeti durduruldu. Adli yönden  takibi devam ediyor. “diye cevapladı.
 

YETERLİ DEĞİL

Çerkezköy’deki spor, sanat ve kültürel etkinliklerin yetersiz olduğunu belirten Kaymakam Abban, “Spor olarak gerekli tesislerimiz yok. Bir gençlik merkezimiz, kapalı spor salonumuz ve aynı zamanda sosyal kültürel beceriler içinde gerekli binamız yok. Geçtiğimiz ay TIR Gümrüğünün bulunduğu yere Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Merkezinin ihalesi yapıldı.  Bu Kültür Merkezi ile büyük bir eksikliğin giderilebilmesi mümkün olacaktır. Ama ben gerek spor olsun, gerek sosyal ve kültürel olsun yeterli olduğunu düşünmüyorum.’’dedi.
 

OBJEKTİF OLUNMALI

Basının bürokratların gözü kulağı olduğunu ve Çerkezköy Bakış Gazetesini yakından takip ettiğini belirten Kaymakam Abban, “Gazeteciliğin sansasyonel haberden çok doğru haberi yansıtmak olduğunu düşünüyorum. Böyle olunca haberin inandırıcılığı da kalmıyor. Bizim sizden istediğimiz, bizlerin göremediği ancak gerçek olan olayları bize ulaştırmanızdır. Bizle ilgili bir şey duyduğunuzda gelip bizlerden doğrusunu öğrenmenizdir. Özellikle Çerkezköy’ün menfaatlerinin tersine olacak haberleri mutlaka doğrusunu öğrenip ondan sonra yazmalı. Bazı arkadaşların Çerkezköy’ün aleyhine üstelik doğru olmayan yazıları yazmaları hoş bir şey değil. Ben sadece gazetecilerden objektif olarak haber yazmanızı istiyorum.
 

KAYMAKAMLIK LOJMANI NE DURUMDA?

Şuanda kullanılmayan Kaymakamlık konutuyla ilgili de konuşan Kaymakam Abban, “Eski lojman üç defa sel tehlikesi geçirmiş. Yıkıp yenisi yapılması gerekiyor ya da satılıp yeni yer bulunması gerekiyordu. Benden önce görev yapan Metin Kubilay bey Tepe’de bir yer bulmuş. Hem Hükümet Konağı hem de lojmanı o bölgede istemiş. Tabii Hükümet Konağı için çok uygun yer değil. Fakat lojmanın yapılmasını teklif ettim. Yol üzeri değil ama zamanla çevresi dolacaktır. Lojman için Bakanlığa teklifte bulunduk. Mevcut lojman sanırım gözden çıkarıldı. Yeni Hükümet Konağımızda mevcut alana yapacağız. İnşallah güzel bir Hükümet Konağı’ Çerkezköy’e kazandıracağız. İhalesi YİKOP tarafından bu yıl yapılırsa inşallah adım atacağız. “ifadelerine yer verdi.

LİSANSLI FUTBOLCU

39 yıldır memur olan ve bunun 37 yılını mülki idare amiri olarak devam eden Kaymakam Abban, Galatasaray taraftarı. Gençlik yıllarında memleketi Denizli’de lisanslı futbolcu olarak da amatör ligde top koşturan Kaymakam Abban, şuan ise zinde kalabilmek için boş vakitlerinde yürüyüş ve yüzme yaptığı söyledi. Kitap okumayı çok sevdiğini ve okumadan uyumadığını belirten Kaymakam Abban, en çok kuru fasulye ve pilav yemeğini sevdiğini, emekli olduktan sonra ise Türkiye ve Dünya turuna çıkmak istediğini sözlerine ekledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306