Kerbela şehitleri anıldı

Çerkezköy Ehl-i Beyt Dergahı’nda Aşura Günü dolayısıyla İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela Şehitlerini Anma programı düzenledi.

Kerbela şehitleri anıldı
banner488
banner301

Çerkezköy Bakış - Programa Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Volkan Torun, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkan Yardımcısı Ercan Erdoğan, CHP İlçe Başkanı Engin Camcı, MHP İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Kapaklı AK Parti İlçe Başkanı Salih Bezgin, AK Parti Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Ercan Üçel, Tekirdağ İl Müftü Yardımcısı Fikri Şahin, Çerkezköy İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, Çerkezköy Belediye meclis üyelerinden Ömer Kılınç, Nedim Yılancı, Çerkezköy Ehlibeyt Derneği Başkanı Seyyid Sinan Boztepe ve çok sayıda kişi katıldı.
Program, Çorlu İmam Hüseyin mescidi alimi Aydın İnalkaç’ın Kur’an tilaveti ile başladı. Ardından Hz. Züheyr’in şahadetinin anlatıldığı video gösterildi. Ardından Çerkezköy Ehlibeyt Derneği Başkanı, Hz.Hüseyin soyunun seyyidlerinden Seyyid Sinan Boztepe açılış konuşması yaptı.

“HER EVDE BİR ALİ, BİR FATMA VARDIR”
“Ehlibeyte yoldaş olan Yezid’e kardeş olmaz” diyerek konuşmasını başlayan Seyyid Sinan Boztepe konuşmasında birlik beraberlik mesajı verdi. Anadolu’nun alevi ve Sünni vatandaşların beraber yaşadığı bir yer olduğunu ve temelinde Kur’a ve ehlibeyt olduğunu ifade eden Seyyid Sinan Boztepe “Her evde bir Ali, bir Fatma var. İslam’ı bu topraklara taşıyanlar Yunuslar, Mevlanalar, Hacı Bektaşi Veliler, Pir Sultanlar ve daha niceleri Kur’an ve ehlibeyt sevgisi üzerine insanlara dini islamı anlattılar. İnşallah Türkiye’de bu temel var oldukça bu toplum ehlibeyt muhabbetinde daima kenetlenecektir. Hiçbir kuvvet de bu kenetlenmeye mani olamayacaktır. Allah da nasip etmesin.” dedi.

“AŞURA OLAYI MEZHEBİ BİR OLAY DEĞİLDİR”
Aşura olayının mezhebi bir olay olmadığını belirten Seyyid Sinan Boztepe “Aşura olayı bundan 1378 yıl evvel cereyan eden bir mesela. Aşura olayı yani 10. gün olayı bir mezhebi olay değildir. Hz. Hüseyin(a.s)’in mücadelesi mezhebi ya da hilafet kaygılarıyla verilmiş bir tepki değildi. Yezid şarap içiyordu, mescitlerde zina eden, maymun eti yiyen, çalgı çaldırıp köpek oynatan biriydi. Böyle bir adamdan halife olur mu? Eğer Hüseyin(a.s) ehlibeyti temsilen Yezid’e biat etseydi bugün yine bir araya gelirdik ama aç kalırdı Müslüman, İslam’ın dinine Fatiha okunurdu. Allah’ın men ettiği bu işleri yapan bir insan İslam’da ne eser bırakırdı?” dedi. Aşura olayının mezhepler üstü bir olay olduğunu ifade eden Çerkezköy Ehlibeyt Derneği Başkanı Seyyid Sinan Boztepe “Bizler hangi mezhepten olursak olalım Aşura Gününde Kerbela’nın mazlum şehitlerine teşekkür arz etmek mecburiyetindeyiz. O yüzden bu mezhepler üstü bir olaydır. Onların haklı çıkışı olmasaydı geriye ne kalacaktı? “ diye konuştu.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA TEŞEKKÜR
Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Seyyid Sinan Boztepe “Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlamış olduğu İslam Ansiklopedi’sinde bu mesele irdelenmiştir. Emeviler döneminde matem merasimleri sabote edilmek için çeşitli rivayetler muharrem ayında olmuş gibi anlatıldı. Nuh(a.s) bir tufanı oldu doğrudur fakat muharrem ayında olmadı. Yusuf (a.s) kuyudan kurtuldu ama muharrem ayında değildi. Bunun gibi daha birçok mesele toplandı özellikle muharrem ayında ve özellikle aşure gününde olmuş gibi anlatıldı.  Sağ olsun Diyanet İşleri Başkanlığı o eserde bu meselelerin Emeviler döneminde yapılan sabote olarak dile getiriyor. ” dedi.

“ÇERKEZKÖY MEYDANI’NDA YAPALIM”
Seyyid Sinan Boztepe konuşmasında Hz. Hüseyin’in sadece bir mezhebin imamı olmadığını yineledi ve önümüzdeki sene bu programın Çerkezköy Meydanı’nda yapılabilmesini ümit ettiğini ifade etti.

“ALLAH İSRAİL’İN DÜNYA HARİTASINDAN SİLİNDİĞİ GÜNÜ BİZLERE NASİP EYLESİN”
Konuşmasında İslam coğrafyasında yaşananlara da değinen Seyyid Sinan Boztepe “Bugün de o oyunlar devam etmekte. İslam coğrafyası emperyalistler ve Siyonistler eliyle Arap baharı adı altında hallaç pamuğuna çevrildi. Bahar diye tutturdular. Mısır, Libya, Suriye, Irak.. Hani bu bahar? Bu Amerika ve İsrail’in baharı, Müslümanların kışı olmuştur. Başka ırklar içinde baharlar icat ediliyor. Allah heveslerini kursaklarında bıraksın.  Allah İsrail’in dünya haritasından silindiği günü bizlere nasip eylesin.” dedi. Allah’ın Müslümanlara Kur’an ve ehlibeyti emanet ettiğini belirten Seyyid Sinan Boztepe  “Biz Müslümanlar mezhebi kavgalarımızı bir kenara bırakmak zorundayız. Dedelerimiz gibi sıkı sıkıya sarılıp asıl oyunların farkında varmalı, her yerde bir araya gelmeli, her yerde Allah için konuşmalıyız. O zaman kimse Ortadoğu coğrafyasını kendi heveslerine göre cetveller indirerek çizemeyecektir. Allah içimizdeki işbirlikçilere de fırsat vermesin. Her yerde var. Allah o Yezitlerin yerle yeksan olduğunu görmeyi nasip eylesin.” diye konuştu.

banner287
 


ALEVİDEN TERÖRİST OLMAZ
Seyyid Sinan Boztepe konuşmasını “Şahsım ve cemaatim biz adına vatanımızın, bayrağımızın, milletimizin ve mezhep ayırmadan başka ülkelerde de olsa bütün Müslümanların Siyonist ve emperyalist mücadelede daima yanındayız. Aleviden terörist olmaz, teröristten alevi olmaz. Sünni’den terörist olmaz, teröristten Sünni olmaz.” diyerek tamamladı.

“HZ.HÜSEYİN SEVGİSİ KUR’AN SEVGİSİDİR”
Ardından Türkiye Ehlibeyt Alimleri Birliği Temsilcisi Cafer Bendiderya bir konuşma gerçekleştirdi. Hz. Hüseyin sevgisinin din sevgisi olduğunu belirten Bendiderya konuşmasında “Hz. Hüseyin sevgisi din, peygamber, Kur’an sevgisidir. Hüseyin’i mezheple sınırlamak mümkün değildir. Hüseyin insanlığın şehididir. Ahlakı erdemlerin şehididir. İnsan olan Yezid gibisine dünyanın neresinde olursa olsun asla teslim olmaz. Asla zulme boyun eğmeyiz.” dedi.

BARDAKÇI’DAN BİRLİK BERABERLİK MESAJI
Programda konuşan Çerkezköy İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı ise birlik beraberlik mesajı verdiği konuşmasında “Tarih insanın geleceğine yön vermesi için okuması gereken en önemli bilimdir. Geriye bakıp geriden ibret alarak sıçramamız gerekir. İleriye iyi bakabilmek ve ileriye hazırlanabilmek için gerilerde hatalarımız varsa hatalarımızı düzeltip Allah’ın yasak koyduğu şeyleri yaptıysak tövbe etmeliyiz. Tarihteki olaylardan ibret alıp önümüzü görmek ve geleceğe yön vermek gerekir. Peygamberimiz insanlığı rehber olarak gelmiş ve örnek olmuşlardır. Kur’andaki emir ve yasaklarını hayatına uygulamışlardır. Evlatlarına ve torunlarına da bunu öğretmiştir. Muharremin 10.günü bir hadise hepimizi üzmüştür. Birbirimizle kaynaşarak, düşman üretmek yerine dostları çoğaltarak bu milletin tarihte nasıl güçlü üç kıtaya hakim olduğu gibi Hz. Muhammed’in sünnetine uygun yaşamaya çalışan insanlar olacağız. Etrafımızda sıkıntılar var Mısır, Suriye, Irak,  Afganistan. Bizi de bölmek istiyorlar. Bu vatan içinde birlik beraberlik içinde yaşamayı herkese nasip eylesin.” ifadelerine yer verdi.

“KERBELA OLAYI HAK İLE BATILIN MÜCADELESİ İDİ”
Çorum Ehlibeyt Vakfı Temsilcisi alevi alimi Özgür Arapoğlu ise yaptığı konuşmasında Kerbela olayının hak ile batılın mücadelesi olduğunu ifade etti. Programda konuşan Tekirdağ İl Müftü Yardımcısı Fikri Şahin de konuşmasında “Biz ehlibeyti sevmeden Müslüman olamayız. Biz Ali’yi sevmeden Müslüman olamayız. İman etmeden Cennete giremeyiz. Birbirimizi sevmedikçe de iman etmiş olmayız. Gelin canlar bir diri olalım.” dedi.
Programda son konuşmayı Çerkezköy Belediye Başkanı Vahay Akay gerçekleştirdi. Diğer konuşmacılar gibi birlik beraberlik mesajları veren Başkan Akay “Zulme karşı direnişin, zalime karşı haklının ve mazlumun yanında olma zamanı olan Muharrem ayında tutulan oruçların okunan duaların kabul olmasını diliyorum. Kerbela’da bu kadar acıyı yaşamış olan zulme maruz kalmış olan insanların ayrılmadan dışlamadan bir arada ehlibeyt sevgisinde kucaklanmasının asil ve soylu bir davranış olduğunu görüyoruz. Acı günlerden bir sonuç çıkarmamız gerektiği hepimizin ortak söylemi. Bu topraklarda birlik beraberlik içerisinde kardeşlik içerisinde yaşamalıyız.” dedi.

KURBAN ETİ DAĞITILDI
Akay’ın konuşmasının ardından mersiye sinezen grubu sahne aldı. Program sonunda katılımcılara matem yasını kutlama havasına sokan bu düşünceyi düzeltmek, İslami bir şuur oluşturmak adına Aşura merasiminde tatlı çorba yapmak yerine bu sene 12 imam adına kurban kesildiği ifade edildi ve katılımcılara kurban eti ve helva tatlısı dağıtıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 09:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur Derici
Onur Derici - 12 ay Önce

Programı tertip eden dergah sorumlularına teşekkür ederim. Kendimi Kerbela acısı içinde hissettim. Bir Sünni olarak başta Peygamberin ailesi olan Ehlibeyti ve Kerbela olayını net bir şekilde tanımadığımı ve bilmediğimi fark ettim. Meğerse Muharrem ayı kutlama ayı değil matem ayı imiş. Sağol Sinan dede.

ahmet yalçın
ahmet yalçın - 12 ay Önce

sünni alevi bir araya gelip hz hüseyine beraber gözyaşı dökdük, beraber yezide lanet okuduk böyle programlar çokdaha fazla yapılmalıki insanlar birbirini tanısınlar

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner462

banner306

banner493