Kızılpınar’a dev yatırım

Çerkezköy Kızılpınar Kanalizasyon İnşaatı’nın temeli dün düzenlenen tören ile atıldı.

Kızılpınar’a dev yatırım
banner301

Çerkezköy Kızılpınar Kanalizasyon İnşaatı’nın temeli dün düzenlenen tören ile atıldı. Toplam maliyeti KDV hariç 23 milyon 331 bin 342 TL olacak olan ihale kapsamında şebeke inşaatı, terfi hattı ve kollektör hattı inşa edilecek.

TEMEL ATMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Kızılpınar Mahallesi’nde dün saat 12.00’da temeli atılan Çerkezköy Kanalizasyon İnşaatı temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu,
TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel, Çerkezköy Belediye Meclis Üyeleri, CHP İlçe Başkanı Engin Camcı, Kızılpınar Mahalle Muhtarı Ahmet Milli, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesi bürokratları ile çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

“3.BÜYÜK YATIRIM”

Program saygı duruşunda bulunulması akabinde İstilal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa yaptı. Sözlerine bugün yapılacak temel atma töreninin TESKİ’nin yaptığı en büyük 3. yatırım olduğunu belirterek başlayan Dr. Şafak Başa, projenin Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın ısrarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın talimatı ile hazırlanarak bugünlere geldiğini, projenin TESKİ tarafından yapıldığını, İller Bankası tarafından onaylandığını kaydetti.

TEŞEKKÜR ETTİ

İlk etapta 32 milyon 106 bin TL’lik kredinin bu büyük yatırım için İller Bankası ile imzalandığını, ardından ihalesinin yapıldığını, 6 Haziran tarihinde sözleşme imzalandığını ve ardından 17 Haziran’da yer teslimi yapılarak bugünlere gelindiğini vurgulayan Başa projeye destek veren, sahiplenen İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel’e teşekkür etti

77 BİN 825 METRE UZUNLUĞU OLACAK

Proje kapsamında 1 adet terfi merkezi yapılması, scada otomasyon sistemi kurulması, Çerkezköy merkez ve Kızılpınar Mahallelerinden gelen atık suların 3860 metre uzunluğunda Q1400 mm’lik kolektör hattı ile Terfi Merkezi’ne iletilmesi, Terfi Merkezi ile Çerkezköy Atıksu Arıtma Tesisi arasında 1040 metre Q900 mm’lik polietilen terfi hattı inşaatı yapılması, Kızılpınar’da 72 bin 925 metre kanalizasyon şebeke inşaatı yapılmasının planlandığını belirten Dr. Şafak Başa, proje kapsamında yapılacak olan kanalizasyon şebeke inşaatı, terfi hattı ve kollektör hattının toplamı uzunluğunun 77 bin 825 metre olacağını belirtti.

PROJENİN ÖMRÜ 35 YIL

Projenin ömrünün 35 yıl olduğunu ve yapılacak altyapının 2050 yılı ve 63 bin nüfus baz alınarak yapıldığını ifade eden TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Kızılpınar’da yapılacak olan kanalizasyon altyapı çalışmasının mahalledeki tüm yerleşim yerlerini kapsadığını belirtti.

“ALTYAPIYA POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ”

TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’nın ardından kısa bir konuşma yapan İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel, İller Bankası olarak altyapı çalışmalarına ayrım yapmadan pozitif ayrımcılık yaptıklarını, taş üzerine taş koyanın yanında olduklarını söyledi. Yeni kurulan Büyükşehir Belediyeleri arasında Tekirdağ’ın önemli mesafe kat ettiğini ve TESKİ ile koordineli çalıştıklarını ifade eden Ferit Yüksel, projeye katkılarından dolayı Çerkezköy ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyeleri ile TESKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.AKAY SİTEM ETTİ


Programa Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşmasıyla devam edildi. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Akay “Çerkezköy Kaymakamımız Sayın Metin Kubilay mazeret bildirerek açılış törenimize katılamadılar. Ben, özellikle katılamayanlara, sürekli katılamayanlara, görmezden gelenlere de bu yatırımın Çerkezköy’e, Çerkezköy’ün geleceğine yapıldığını bir kere daha hatırlatıyorum. Buraya katılan hiç kimseyi bizler unutmayız. Çeşitli açılışlarda Çerkezköy Belediyesi’ni görmezden gelebilirsiniz, Çerkezköy’de yaşayan vatandaşların oyları ile seçilmiş Belediye Başkanını da görmezden gelebilirsiniz, biz bunlara aldırmayız, milletin gördüğü bizler için kafidir.” dedi.

KDV DAHİL 27 MİLYON TL’LİK BİR YATIRIM

Projenin toplamda 27 milyon TL’lik bir yatırım olduğu bilgisini veren Başkan Akay “Projemizin toplam yatırım bedeli KDV dahil 27 milyon TL civarında. Bir aşaması; yeni bir kollektör hattı Çorlu Deresi’ne paralel olarak Çerkezköy’ün derelerine akan kanalizasyonu toplayacak Veliköy’de yeni yapılan arıtma tesisine taşıyacak. Diğer taraftan; yıllardır Çerkezköy’ün gelişen mahallelerinden Cumhuriyet Mahallesi’nin görmezden gelinerek kanalizasyonunun ormana deşarj edildiği bir meseleyi yine TESKİ’miz çözümlüyor. Cumhuriyet Mahallesinin kanalizasyonu toplanarak kollektör hattına bağlanacak ve bugüne kadar yaşanan, kamuoyunun da yakından takip ettiği çevre rezaletine artık son vereceğiz.

“ALT YAPI SORUNLARI ORTADAN KALKACAK”

banner287

Bu önemli projemizin önemli ayaklarından biri de tabi ki Kızılpınar Mahallemizin altyapı inşaatıdır. Yaklaşık 20 yıl önce dönemin Belediye Başkanı Adnan Er tarafından yaptırılan Kızılpınar kanalizasyon altyapısı bugünlere kadar hizmet verdi. Ancak Kızılpınar o günlerden bugünlere ciddi nüfus artışı gösterdi. Kızılpınar’da 2012-2014 yılları arasında yeni içme suyu tamamlandı ve şimdi de altyapı kanalizasyonunun temelini atıyoruz ve Kızılpınar’ın geleceğine yatırım yaparak altyapı sorunlarını ortadan kaldırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“KIZILPINAR’I SORUNLARDAN KURTARACAĞIZ”

Yaptıkları çalışmalardan örnekler vererek konuşmasını sürdüren Akay “Çerkezköy Belediyesi olarak göreve geldiğimizde Kızılpınar’ın 287 sokak ve 20 caddesinden geçmiş içme suyu hatlarının trenşe tamirlerini tamamladık. Kızılpınarlı vatandaşlarımızın mağduriyetlerini biliyoruz. Uzun süren altyapı sorununun arkasından üstleri açık bırakılan yollarda sokaklarda tozlu topraklı, çamurlu günler yaşadılar. Bizler çalışmalarımızla bunları hafiflettik. Ancak üstyapının tamamen üstesinden gelmek için altyapının tamamlanması ihtiyacı vardı ki işte o güne geldik.
Altyapının ardından bizler Kızılpınarımızın bütün yollarını yaparak burada yaşayan hemşerilerimizi bu dertlerden kurtaracağız.” dedi.

“HİZMETLERİMİZ SÜRECEK”

Başkan Akay özetle şöyle devam etti: “Nasıl bir Çerkezköy Belediyesi bütçesi aldığımız hepimizin malumu. Nasıl bir Kızılpınar Belediyesi aldığımız da sizlerin malumu. Her tarafı alt üst edilmiş, 50’nin üzerinde icra dosyaları ile bir Kızılpınar Belediyesi teslim aldık. Kimse merak etmesin bizler her türlü olumsuz yaklaşımlara rağmen Çerkezköy’e hizmet etme kararlılığı ile çalışmaya devam edeceğiz.  Şuna inanıyoruz: Bu millet Çerkezköy için çalışanla çalışmayanın kim olduğunu iyi biliyor. Çamur atmaya çalışanın da çamur atılmaya çalışılanın da kim olduğunu bu millet çok iyi biliyor. Ucuz siyasetle bir yere varılamayacağını anlamayanlara bu milletin defalarca ders verdiğini de biz biliyoruz. Birilerinin kişisel hesapları var olabilir, bunları Çerkezköy üzerinden götürmeye de çalışabilir. Unutmayın, bu yaptıklarınızın hepsini bu millet görüyor, biz de görüyoruz. Aynı kararlılıkla, korkmadan Çerkezköy için mücadele edeceğiz.

KOCAMEŞE YOLU SOĞUK ASFALT KAPLANACAK

Kızılpınar’da altyapı başladı, hemen ardından yol ve kaldırımları bitireceğiz. Hemen yan tarafta gördüğümüz ihalesi gerçekleşen, inşaatı başlayan Kızılpınar Kapalı Pazar Yerimiz tamamlanacak. Ardından Büyükşehir Belediyemiz, önümüzdeki hafta içerisinde Palmiye Konutları’nın oradan başlayarak 6 km civarında bir güzergahta Kocameşe Piknik Alanı’na doğru giden yolumuzu soğuk asfalt çalışmasına başlıyoruz. Kocameşe Piknik Alanı’nda da ayrıca düzenlemeler yapacağız.”

“OKUL İÇİN SÖZ İSTİYORUZ”

Kızılpınar Futbol Sahası ile ilgili yaşanan gelişmelere de değinen Başkan Akay “Biz spor alanında bulunan bu alanda yatırım yapma niyetine girdiğimizde ‘Biz buraya okul yapacağız’ dediler. İtirazım okul yapımına değil. Çerkezköy Belediyesi yeri talep ettiğinde Kızılpınar’a okul yapma ihtiyacını hatırlamanız sevindirici ancak sizin göreviniz itibari ile düşündürücüdür. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün son gelen yazılarında, yerin eğitim alanına dönüştürülmesi talebi var. Ben Çerkezköy Belediye Başkanı olarak söylüyorum. Buranın ihtiyacı olan her şeye kucak açarız, okul yapılsın mutluluk duyarız. Ancak bu okulun buraya hemen başlanacağına dair söz istediğimizin de altını çiziyorum” dedi.

“OKUL TEMEL ATMA TÖRENİNE BİLE GELMEDİLER”

“Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz 11 ilçede 11 okul projesini açıkladığında en ciddi ihtiyaç burada diye Kızılpınar’da yaptı” diyen Belediye Başkanı Vahap Akay, “Okul orada yükseliyor. Ama İl Milli Eğitim Müdürü o okulun temel atma törenine gelmediler. Bu temeller atılıyor, bu okullar yapılıyor, bu yatırımlar gerçekleşiyor, bunların hepsi Tekirdağ’ın ve Çerkezköy’ün geleceği için, burada yaşayan çocukların geleceği için yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

“HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Akay sözlerini şöyle tamamladı: “Evet, Bizler Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Bizler Cumhuriyet Halk Partili Belediyeleriz, bunu da gururla söylüyoruz. Biz buraya gökten zembille inmedik. Bizi buraya, bu koltuklara bu millet getirdi. ‘Hizmetin siyaseti olmaz’ sloganı ile ayırmadan herkese hizmet veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.

BAŞLANACAK PROJELER İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Önümüzdeki günlerde şu anki tır parkının olduğu alanda Kültür Merkezimiz ihale aşamasına geldi, temeli atacağız. Ardından Cengiz Topel Caddesi üzerinde kapalı yüzme havuzu ihale aşamasında, temelini atacağız. Çerkezköy Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi’nin yeri değiştiği için projesi ihale aşamasına gelmek üzere, temelini atacağız. Çerkezköy Kent Parkı’nın çalışmaları tamamlanıyor. Veliköy Kapalı Düğün Salonu ihale aşamasında, temelini atacağız. Bağlık Mahallesi’nde yeni viyadük için çalışmalarımız devam ediyor. Çerkezköy içerisinde de asfalt yol çalışmalarımız bu ay itibari ile hız alacak, ışıklandırma çalışmalarımız başlayacak. TESKİ proje çalışması bitme aşamasında, Ambardere bölgesinin kanalizasyon altyapısını yapacağız. Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde atıklardan, mahalleyi kötü kokular altında bırakan Kavak Deremiz projelendiriliyor, ıslah edeceğiz. Kızılpınarmızın da Çerkezköy’ün de tüm yeşil alanlarında yeni yeşil alanlar yapmaya, güzelleştirmeye devam edeceğiz. Sürekli bu kentin geleceği, çocuklarımızın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

ALBAYRAK: DOLU DOLU HİZMET ÜRETECEĞİZ

Programda son olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir konuşma yaptı. 832 gündür Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptığını kaydeden Albayrak “Kalan günlerimizi de dolu dolu ve Tekirdağ’a faydalı bir şekilde çalışarak geçireceğiz. Çünkü biz Tekirdağ’ın tamamına en güzel hizmeti vermek için yola çıktık. Görüyorum ki yatırımlar için bütün İlçe Belediye Başkanlarımız var güçleriyle çalışıyor. Hiçbirini ayırt etmiyor ve çok seviyorum. Onların bu çalışma azmi beni mutlu ediyor.” dedi.

TEMELİ ATILDI

Albayrak özetle şunları söyledi: “Kızılpınar Mahallemizin planına daha seçim zamanındayken başlamıştık. O zamanlar buralara geldiğimizde her yer çamur içindeydi. Daha o zaman demiştim ki; ‘Allah bize bu görevi nasip ederse buranın düzenlemelerini en kısa zamanda tamamlayıp, vatandaşımızın bu çilesine son vereceğiz.’ Nitekim bu göreve başladık ve bugün burada Kızılpınar Mahallemizin en büyük sorununa kazma vuruyoruz. 34 bin nüfuslu mahallemize, 63 bin nüfusa dayanıklı bir projeye başlıyoruz. Bu mahallemizin bu hizmete ihtiyacı var. Ancak şimdiden söylemeliyim ki bu çalışmalar esnasında biraz sıkıntı çekeceksiniz. Sizden tek ricam, lütfen sabırlı olun.”  Konuşmaların tamamlanmasının ardından Çerkezköy Kanalizasyon İnşaatı’nın temeli yapılan duanın ardından atıldı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çerkezköylü
Çerkezköylü - 2 yıl Önce

Tebrikler Vahap Akay

Sinan koç
Sinan koç - 2 yıl Önce

Herşey güzelde bu kızılpınar bu gidişle ufak suriye olucak adamlar dükkan açıyor bununda önüne gecilirse daha iyi olucak

hasan
hasan @Sinan koç - 2 yıl Önce

Bunu oy verdiğiniz siyasi pertinin vekillerine sorun. akp sayesinde burdalar vergi yok bişey yok hazır maaşlarıda var belediye napsın?

OSMAN
OSMAN - 2 yıl Önce

HİÇ BİR ÇALIŞMA YOK..ASVALT DESEN HAYAL...SADECE AÇILIŞ YAPILDI DEVAMI YOK..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306