banner507

Küçük yaşta evlilik ve tacize dikkat çektiler

CHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. İlçe binasında kadına yönelik şiddet, küçük yaşta evlilik ve tacize dikkat çekmek amacıyla bir gösteri sahnelendi.

Küçük yaşta evlilik ve tacize dikkat çektiler
banner301

Çerkezköy Bakış - İlçe binasında yapılan programa CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, Kadın Kolları Başkanı Ebru Alaca, CHP Gençlik Kolları Başkanı Uğur Can Avcılar, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın eşi Güliz Akay, meclis ve teşkilat üyeleri katıldı.

“ATATÜRK’ÜN SİZ KADINLARIMIZA VERDİĞİ HAKLARI SONUNA KADAR SAVUNUN”

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak sözlerine başlayan Engin Camcı, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Diye düşündük arkadaşlarımla. İlçe yönetimi olarak Asuman Cömert arkadaşımızın öncülüğünde sizlere bir kadın gündemi hazırladık. Aslında bugün sadece siz kadınlarımız konuşacak. Benimse size sadece küçücük bir önerim olacak. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün siz kadınlarımıza verdiği hakları sonuna kadar savunun ve Cumhuriyetimiz var olduğu sürece özgürlüğünüzü yaşamın tüm alanında başarı ile müdafaa edin. Söz veriyorum biz de erkekler olarak Atamızın size 1934’te kazandırdığı hakları korumak ve yaşatmak için yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

“BU DÜNYADA SADECE ERKEKLER YOKTUR”

Camcı’nın ardından konuşan Kadın Kolları Başkanı Ebru Alaca, “Bundan tam 161 yıl önceydi. 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’nın New Yok kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için greve gitti. Bir tekstil fabrikasıydı. Ancak polisin işçilere müdahalesi ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi sonucu içeride bir yangın çıktı. İşçiler bu yangından kaçmak için çalıştılar fakat polisin kurduğu barikatlara takılı kaldılar ve o sırada orada 129 kadın yanarak can verdi. Onların cenazesine on binler katıldı. Bugün de yapılmak istenilen kadınların daha fazla baskı altında tutularak bir yerlere ulaşmamasını sağlamak. Kadınların baskıdan kurtulmasını istemiyorlar. Kadınların eşitliği, bağımsızlığı, politik haksızlığın ortadan kalkması için daha iyi çalışma koşulları elde edilmesi için çalışılmaktadır. Bu dünyada sadece erkekler yoktur. Kadınlar da vardır öyleyse kadınların değeri bilinmeli ve onlara gereken önem verilmeli bu önemi kazanmak için kadınlar her yerde sesiniz duyurabilmeli. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı, kadının yoksa yıldığı bir toplumu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir. Kadın toplumun içerisindeyse o toplum medenidir. Kadın toplumun içerisindeyse o toplum içeridir ileridir, ileri görüşlüdür. Kadın toplumun içerisindeyse o toplum üretkendir, tüketen değil. Kadın toplumun içerisindeyse o toplum çağdaş ve özgür bir toplumdur. 8 Mart Dünya kadınlar Günü’nüzü en içten dileklerimle kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

“SESSİZ ÇIĞLIĞIN SESİ OLURUZ”

Etkinliği hazırlanmasında öncülük eden Asuman Cömert, “Üzülerek söylemeliyim ki son zamanlarda duyduğumuz, okuduğumuz hatta şahit olduğumuz olaylar neticesinde çok da kutlanılası bir 8 Mart’ımız yok maalesef. İlçe örgütü olarak kadınların yılda bir kez hatırlanması değil onların problemlerinin, sorunlarının dile getirilmesi için 8 Mart’ları bir fırsat olarak görüyoruz. Bu sebepten dolayı bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak toplumumuzun kanayan yarasına parmak basmak, dile getirmek için bir mizansen etkinlik hazırladık. Umarım sesimiz istediğimiz yerlere gider ve sessiz çığlığın sesi oluruz.” diye konuştu.

Hazırlanan mizansende küçük yaşta evlilik, kadına şiddet ve cinsel istismara dikkat çekildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493