Kurban alırken nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlara kurban alımında dikkat edilmesi gereken konulara ilişkin çağrıda bulunan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, kurbanlıkların muhakkak küpeli olması gerektiğini belirterek alınacak sığırların da 2 yaşını doldurmuş olması gerektiğini söylediler.

Kurban alırken nelere dikkat edilmeli?
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri kurban alımında dikkat edilecek hususlar hakkında uyarılarda bulundu.
“BÜYÜKBAŞLARIN PASAPORTU, KÜÇÜK BAŞLARIN NAKİL BELGELERİ OLMALI’’
Kurban alırken hayvanların sağlıklı ve besili olması gerektiğini belirten yetkililer, kurbanlıkların veteriner sağlık raporu ve aşı kaydının bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Belli aralıklarla kurban pazarlarını denetleyen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri yine de vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini dile getirerek, büyükbaş hayvanların pasaportu küçükbaş hayvanların da nakil belgelerinin olması gerektiğini ifade ettiler.
“SIĞIRLAR 2 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMALI’’
Yetkiler gebe hayvanların kurbanlık olamayacağını kaydederek, dikkat edilmesi gereken diğer hususları şu şekilde sıraladı: “Alınacak olan sığırların 2 yaşını doldurması gereklidir. Ayrıca Anadolu’dan Trakya’ya hayvan sevk etmek isteyen vatandaşlarımız da konu hakkında bilgi almak için İl- İlçe Tarım Müdürlükleri’yle irtibata geçerek, konu hakkında bilgi alabilirler. 10 Ekim itibariyle de İstanbul Anadolu Yakası’na kurbanlık sevki başladı.’’
“KÜPELER 16 KASIM MESAİ BİTİMİNE KADAR TESLİM EDİLMELİ’’
banner287
Bu arada kurbanlıkların küpe teslimi hakkında da bilgi veren yetkililer, “Üretici, satıcı, kasap, kasap yardımcısı, veteriner hekim, muhtar, zabıta görevlileri, vekaletle kurban kesim organizasyonu yapanlar, din görevlileri ve diğer görevliler 16 Kasım Cuma gününe kadar kesilen hayvanların küpelerini İlçe Tarım Müdürlükleri’ne, kesilen hayvan sayısını da müftülüklere bildirilmesi gerekmektedir.’’ İfadelerini kullandılar.
KESİM HAKKINDA UYARILARDA BULUNULDU
Kesim hakkında da çeşitli uyarılarda bulunan yetkililer, dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladılar: “Kurbanlar mezbahane ve kombinalar ile kurban komisyonlarınca belirlenen yerlerde, köyler ile önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçesinde usulüne uygun olarak kesilecek ve çevreye zarar verilmeyecektir. Bunun yanında cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında da kesimler yasak olup, kesimin ardından kan, atık ve iç organlar kamu yerlerinde bırakılmayacaktır. Bu atıklar kedi ve köpeklere verilmeyerek, bu hayvanların ulaşamayacağı derinlikte açılan çukurlara gömülmelidir.’’Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493