banner354

‘KURBAN’ siz olmayın
Çerkezköy Bakış - Her sene olduğu gibi bu yıl da kurban pazarlarında sahte para ile alışverişe dikkat edilmesi için Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri uyarılarda bulundu. Polis, "Kullanımdaki paralar kadar yıpranmamış olduğu için yeni olan parayı vatandaşlarımız dikkatle incelesin." Uyarısı yaptı.

Emniyet yetkilileri kurban pazarlarında kurban olmamak için, vatandaşların kalpazanların tuzağına düşerek kanun karşısında suçlu duruma düşmemeleri için, aldıkları paraların hakiki olup olmadığı konusunda dikkatli davranmaları gerektiğini vurgulandı.

155 ARANMALI

Yetkililer “Sanık durumuna düşme korkusuyla ya da neme-lazım düşüncesiyle pasif kalmamalı, olayı sineye çekmemeli. Gerçek parada kabartma baskı, filigran, emniyet şeridi, bütünleşik görüntü, hologram, optik değişken bant, renk değiştiren mürekkep var. Sahte bir parayla karşılaşıldığında sahte parayı aldığınız kişiye kesinlikle iade etmemeli. Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeli. Şahsı mümkün mertebe oyalamalı. Bu arada en kısa sürede '155 Polis İmdat' veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeli” uyarısında bulundu.

KALPAZANLARIN TUZAĞINA DÜŞMEYİN

Emniyet yetkilileri, günümüzde önemli bir değişim aracı olan paranın sahteciliğine karşı yeterli düzeyle korunamaması, sosyal ve ticari hayatta ciddi güvensizliklerin yaşanmasına neden olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de Türk parasının yanı sıra, Amerikan Doları ve Euro başta olmak üzere yabancı para birimlerinin de değişim ve tasarruf aracı olarak kullanılmasının para sahtecililiği ile mücadele alanını daha da genişlettiğini belirten yetkililer, “Para sahteciliği ile etkin polisiye mücadelenin yanında, halkımızın da sahte para ile gerçek parayı birbirinden ayıracak yeterli bilgiye sahip olması; gerek Türk parasının gerekse yabancı paraların güvenlik unsurlarını, yerli ve yabancı paraları iyi tanımaları gerekmektedir. Kullanımdaki paralar kadar yıpranmamış olduğu için yeni olan parayı vatandaşlarımız dikkatle incelesin. Vatandaşlarımızın ve kurban satıcılarının kalpazanların tuzağına düşerek kanun karşısında suçlu durumuna düşmemeleri için, banknotları tanımaları ve aldıkları paraların hakiki olup olmadığı konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Dünyada sahteciliğe karşı korunmak için paralar son derece gelişmiş emniyet unsurlarıyla basılmaktadır. Gerçek banknotlar dizayn, renk ve baskı yönünden çok net ve düzgün görünür. Dikkatle bakıldığında kolayca algılanabilecek bu net ve temiz görünüm yanında, elle kontrolle sahte ve gerçek banknotları birbirinden ayırmak mümkündür. Paranın gerçek olup olmadığının anlaşılması için halkımız tarafından kolaylıkla yapılabilecek kontrol yöntemleri bulunmaktadır” dedi.

SAKIN İADE ETMEYİN

Yetkililer ayrıca şu bilgileri de sıraladı, “Sahte parayı aldığınız kişiye kesinlikle iade etmeyin. Şahsın eşkaline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeye çalışın. Şahsı yapabilirseniz oyalayıp, bu sürede “155 Polis İmdat” veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeye çalışın.  Sahte parayı güzel bir şekilde muhafaza edin. Sadece görevlilere teslim edin. Sanık durumuna düşme korkusuyla ya da “neme-lazım” düşüncesiyle pasif kalmayın. Olayı sineye çekmeyin.  Yapılacak ihbarın, aranan bir kişi, şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabileceğini unutmayın”.

TEK TEK SAYMAKTA FAYDA VAR

Kurban pazarlarında alınıp verilen paraların tek tek sayılıp alınması gerektiğini de ifade eden yetkililer, “Paraları tek tek sayın. Dolandırıcılar sahte parayı gerçek para içine aralıklarla koyuyor. Kağıt kalitesine dikkat edin. Sahte paralarda kullanılan kağıdın kalitesi orijinal banknottan daha düşük ve üzerindeki resim ve yazılar daha soluk. Hologram bandını kontrol edin. Paraya değişik açılardan bakıldığında, hologram bandının farklı renkler verdiğinin görülmesi gerekir.Parayı ışığa tutun. Işığa bakıldığında paranın içindeki Atatürk resmi olmayan veya bozuk olan para sahtedir. Sahte bir banknotu dikkatli bir bakışla çok kısa bir sürede ayırt edilebilirsiniz Biraz dikkat ve özenle sahte para kurbanı olmayın.” açıklamasında bulundu.

Çerkezköy Bakış

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.