Kurbanlık satış alanları denetleniyor

Kurban Bayramı’na sayılı günler kalan Çerkezköy İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Demirbağ ile Veteriner Hekim Evrim Karaoğlu, kurbanlık satış alanlarında denetimlerde bulundu. İlk olarak Kapaklı’daki kurbanlık satış alanını denetleyen Recep Demirbağ ile Evrim Karaoğlu, daha sonra Çerkezköy kurbanlık satış alanında denetimlerde bulunarak besicilerin evraklarını incelediler.

Kurbanlık satış alanları denetleniyor
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Demirbağ ile Veteriner Evrim Karaoğlu dün  Kapaklı’daki kurbanlık satış alanında denetlemede bulundu.
İLK DURAK KAPAKLI
Denetlemeler kapsamında ilk olarak 26 çadırın kurulduğu Kapaklı’daki kurbanlık pazarını ziyaret eden Recep Demirbağ ile Evrim Karaoğlu’na Kapaklı Belediyesi Veteriner Sağlık Teknisyeni Metin Mutlu ve Veteriner Serbülent Okuyan eşlik etti. Denetlemeler kapsamında gerekli evrakları da titizlikle inceleyen yetkililer, denetimlerin rutin olarak haftada 2-3 kez süreceğini ifade etti.
“ANADOLU’DAN KURBAN GETİRİLEBİLİYOR’’
Kurban satışına dair ‘Anadolu’dan Trakya’ya kurban getirilmiyor’ tarzında oluşan söylemler hakkında da bilgilendirmede bulunan Recep Demirbağ, “Böyle bir şey söz konusu değil. Gerekli işlemlerini yerine getiren vatandaşlarımız kurbanlarını Trakya’ya getirerek satışlarını yapabiliyorlar.’’ Dedi.
“YASAK YOK, GENELGE VAR’’
Veteriner Hekim Evrim Karaoğlu da Anadolu’dan Trakya’ya hayvan geçişinin yasak olduğuna ilişkin bilgilerin yanlış olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bu konuda herhangi bir yassak yok, sadece genelge var. 2010-13, 2010-7 nolu genelgeler kapsamında Anadolu’dan Trakya’ya kurban pazarında satılacak hayvan getirecek vatandaşlarımız öncelikle gerekli işlemleri yapacaktır. İşlemler kapsamında yapılan müracaatlar da dahil olmak üzere bu süreç 3 aylık bir dönemi kapsıyor. Bu süre içerisinde hayvanlardan kan örnekleri de alınarak, laboratuarlarda inceleniyor. Tüm bunların sonunda ilgili bakanlık tarafından onay alınarak, hayvanlar Trakya’ya getiriliyor.’’
banner287
ÖRNEK GÖSTERDİLER
Samsun-Alaçam’dan kurbanlık getiren Abdül Taşkıran’ın çadırını da ziyaret eden yetkililer, Taşkıran’ı genelgeye uymasından dolayı tebrik ederken, il dışından kurban getirebildiğinin canlı örneği olarak da bu çadırı gösterdi.
“KURBANLIK SAYILARINDA SIKINTI YOK’’
Demirbağ, “gerek küçükbaş gerekse büyük baş olmak üzere iç piyasaya yetecek kadar hayvan sayımız mevcuttur’ diyerek “Hatta son zamanlarda İstanbul’a, Anadolu ve Avrupa Yakası’na kurbanlık satışı yapmak üzere bizlere çok başvuru geldi. Şu an da hiçbir konuyla ilgili sıkıntımız yok. Yoğun olarak Uzunköprü ve Vize’den getirilen kurbanlıklarımızın bulunduğu çadırlarda 550-800 arasında küçükbaş kurbanlık var. Büyükbaşlar kurbanlıklarda da sıkıntı yok’’ şeklinde konuştu.
ÇERKEZKÖY KURBAN PAZARI’NDA DA İNCELEMELERDE BULUNDULAR
Kapaklı kurban pazarının ardından 45 çadırın bulunduğu Çerkezköy kurban pazarında da incelemelerde bulunan heyet, satışlar hakkında buradaki besicilerden bilgi aldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493