Kurbanlıklar görücüye çıktı

Kurban Bayramına kısa bir süre kala Çerkezköy Belediyesi tarafından tahsis edilen Pınarça yolu üzerindeki kurbanlık hayvan satış alanı dolmaya başladı. Büyükbaş kurbanlıklar fiyatları 4 bin ile 7 bin TL arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 500 ile 750 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

Kurbanlıklar görücüye çıktı
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlıklar Çerkezköy-Pınarça yolu üzerinde ki hayvan satış alanında yerlerini almaya başladı.
KURBANLIK ÇADIRLARI KURULDU
Çerkezköy Belediyesi tarafından bu yılda Kurbanlık satış alanı olarak belirlenen Çerkezköy-Pınarça yolu üzerinde ki alan yavaş yavaş dolmaya başladı. Çevre düzenlemesi belediye tarafından yapılan ve araçlar için de park alanı hazırlanan satış yerinde 37 çadır kurulacak. Pazar gününe kadar dolması beklenen satış yerinde yer yer kurbanlık bakmaya gelen müşteriler yaptıkları pazarlıklar sonunda bayram günü almak istedikleri kurbanlıklarına işaret koydurarak çadırlarda bırakıyorlar.
“YETKİLİLER HAYVANCILIĞINI BİTİRECEK’’
Büyükbaş havyan satışı yapan Asma Hayvancılığın sahiplerinden Salim Park, yem fiyatlarından şikayetçi olduğunu belirterek, “hayvan fiyatları 3 senedir aynı olarak devam ediyor. Ama yem ve saman fiyatları çok yükselmeye başladı. Bir çuval yem bize 45 TL’ye mal oluyor. Bir hayvanın bize yıllık maliyeti 6-7 bin TL civarında. Sattığımız kurbanlıklar ise 4 ile 7 bin TL arasında değişiyor. Piyasaya uymamız gerektiği için bu rakamlarda satış yapmamız gerekiyor” dedi.
NE OLURSA OLSUN FİYARLAR DEĞİŞMEYECEK
Kurban bayramı süresince 100 büyükbaş hayvan getireceklerini ifade eden Park, “kurbanlık satış yerinde 4 alan kiraladık ve 18 arkadaşımla birlikte çalışıyoruz. Hafta sonuna kadar bu satış alanının tamamen dolmasını bekliyoruz. Bu sene ithal hayvan sevkiyatı olmadığı için kurbanlıklar çok az. Bu yüzden vatandaşlar ellerini çabuk tutarak kurbanlıklarını almalarını tavsiye ediyoruz. Satmış olduğumuz büyükbaş kurbanlıkların canlı ağırlığı 550-600 kilogram arasında, et olarak ise 350-400 kilo arasında değişirken, fiyatlarımız ise 4 bin ile 7 bin TL arasında değişiyor. Bayram öncesi ve sonunda kar veya zarar etsek de kurbanlıklarımızı satarak döneceğiz. Ne olursa olsun fiyatlarımız değişmeyecek” diye konuştu.
banner287HAYVANLARDA ARTIŞ YERİNE DÜŞÜŞ OLDU
Küçükbaş hayvan satışı yapan Sedat Ak’da yem fiyatlarından şikayet ederek şunları söyledi; “12 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum. Hayvan fiyatları düşerken, yem fiyatları yükseliyor. 4 ay önce 550 TL’ye aldığım hayvanı şimdi 600 TL’ye zor veriyorum. Geçen sene 23 TL’ye aldığımız yem çuvalları bu sene 43-45 TL arasında değişiyor. Bu yüzden de hayvanların satış fiyatında düşüş olmaya başladı. Sabit kendi müşterilerimiz olduğu için bu bayramın bizim için güzel geçeceğini düşünüyoruz. Fiyatlarımız da 500-650 TL arasında değişiyor” açıklamasında bulundu.
BELEDİYE EKİPLERİ GÜNLÜK DENETLENİYOR
Kurban satış alanında büyükbaş hayvan satımıyla uğraşan bir başka isim olan Fikret Gege’de yem fiyatlarından yakınarak, şunları söyledi; “yem fiyatlarında ki artışlardan dolayı kurbanlık fiyatlarında bir değişim yaşanmadı. Artık kar etmek yerine zarar etmeme derdine düştük. Bu sene umudum olduğu için 25-30 arasında satılığa çıkardığım kurbanlıklarımın tamamının satılacağını düşünüyorum”  8 Ekim tarihinde Çerkezköy’e kurbanlık hayvan girişlerinin serbest bırakılmasının ardından, belediye tarafından tahsis edilen kurbanlık satış yerinde satışa sunulan büyükbaş kurbanlıklar 4 bin ile 7 bin TL arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 500 ile 750 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Kurbanlık satış alanı Çerkezköy Belediyesi zabıta ekipleri tarafından günlük olarak denetleniyor.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493