KYK’da 15 Temmuz anlatıldı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Çerkezköy Yurt Müdürlüğü’nde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anma Programı düzenledi.

KYK’da 15 Temmuz anlatıldı
banner301
Çerkezköy Bakış - Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Çerkezköy Yurt Müdürlüğü’nde düzenlenen programda 15 Temmuz hain darbe girişimi anlatıldı. Programda konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan “Ne mutlu bizlere ki 15 Temmuz darbe girişiminde gencinden yaşlısına tüm milletimiz sokaklara dökülerek bu ülkenin asla bölünemeyeceğini, bir avuç hain FETÖ terör örgütü ve PKK terör örgütü yandaşlarına teslim edilmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha ispat etmiştir” dedi.

PROGRAM DÜZENLENDİ

Programa KYK Tekirdağ İl Müdürü Ülkü Uslu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Çerkezköy Yurt Müdürü Ayla Kömür, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Taha Aslanlı, Kapaklı Müftüsü İsa Aktaş, Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Çetin Özhan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, gaziler, şehit aileleri, engelliler derneği üyeleri ile öğrenciler katıldı.

GAZİLER ANILARINI PAYLAŞTILAR

Program kapsamında KYK Tekirdağ İl Müdürü Ülkü Uslu ile Kapaklı Müftüsü İsa Aktaş birer konuşma yaptı. Ayrıca Gazilerden Fevzi Coşkunöz ile Yaşar Negiz, anılarını öğrenciler ve davetlilerle paylaştılar.

YARLIGAN DERNEK HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, konuşmasına dernek hakkında genel bilgiler vererek başladı. Yarlıgan, “Derneğimiz 1984 yılında 2847 sayılı kanun gereği kurulan Türkiye Muharip Gaziler Derneği, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatına katılarak Gazi olan askerler ile bunların eş ve yetimlerini bünyesinde barındıran kamu yararına çalışan asker kökenli bir dernektir. Derneğin başlıca amaçları, Cumhuriyetimizin kurulması ve korunması yolunda yapılan savaşları, dökülen kanları yeni nesillerilere anlatmak, tarih bilincini, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektir. Ayrıca derneğimiz gazi ve gazi ailelerini ve şehit ailelerini bir çatı altında toplayarak dayanışmayı sağlamaktır. ” dedi.  

“126 ÜYEMİZ BULUNUYOR”

banner287
Derneğin genel merkezinin Ankara olduğu bilgisini veren Yarlıgan şöyle devam etti: “Çerkezköy ve Kapaklı Gaziler Temsilciliği olarak sadece muharip gaziler değil, aynı zamanda şehit ailelerimiz, iç güvenlik gazilerimizi de çatımız altında bir arada tutmaktayız. Şu anda 18 şehit ailesi, 86 kıbrıs gazisi, 4 Kore Gazisi, 13 İç Güvenlik Gazisi ve 5 fahri üyemiz olmak üzere toplam 126 üyemiz bulunmaktadır.”

“ALLAH BİZE GAZİLİĞİ NASİP ETTİ”

Gazi’nin tanımını yaparak konuşmasını sürdüren Yarlıgan “Gazi, vatanı ve milleti için savaşa bir fiil katılıp, sağ olarak, yaralananlara malül gazi, savaştan yara almadan dönenlere muharip gazi denir. Bizler, atalarımızın Kurtuluş Savaşında, Çanakkale’de, Kore harbinde yaptığımız gibi 42 yıl önce yavru vatan Kıbrıs’ı Rum zulmünden kurtarmak için canlarımız pahasına savaştık. Ne mutlu bize ki Allah bize gazilik makamı nasip etti. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Şimdi hepimiz özgür bir şekilde bu güzel vatanımızda yaşıyorsak, unutmayalım ki bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz.” diye konuştu.

“BU VATAN SİZLERE EMANET”

Yalıgan şunları söyledi: “Sakarya Meydan Muharebesinin ardından TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde kendisine gazilik ünvanı verilen Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehit ve gazi kanlarıyla sulanmış bu vatanı siz gençlere emanet etti.”

“BİRKEZ DAHA İSPATLANDI”

15 Temmuz hain darbe girişimine değinerek konuşmasını sürdüren Yarlıgan “Ne mutlu bizlere ki 15 Temmuz darbe girişiminde gencinden yaşlısına tüm milletimiz sokaklara dökülerek bu ülkenin asla bölünemeyeceğini ve bir avuç hain FETÖ terör örgütü ve PKK terör örgütü yandaşlarına teslim edilmeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha ispat etmiştir.” dedi.

“BU ÜLKEYE BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Öğrencilere seslenerek konuşmasını sürdüren Yarlıgan şunları söyledi: “Sizlerin damarında Çanakkale’de şehit olan atalarımızın kanı dolaşmaktadır. Bu kan var oldukça bu bayrak hiç inmeyecek, camilerde ezan sesleri dinmeyecektir. Bu ülkeye hep birlikte sahip çıkacağız. Büyükleriniz ve gazi amcalarınız olarak sizden okuyup, hedeflerinize ulaşmanızı istiyoruz. Bu şekilde ülkemize kimse göz dikmeye cesaret edemeyecektir. Ülkemiz üzerinde haince saldırılar düzenleyen FETÖ ve PKK terör örgütlerini lanetle kınıyorum. Bu vatan için canlarını feda etmiş başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Hayatta olan tüm gazilerimize sağlıkl uzun ömürler diliyorum” Konuşmaların tamamlanması sonrasında plaket takdimi yapıldı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306