Laparoskopik Tüp Mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu

Ebru Bilgen Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite, Diyabet ve Reflü Cerrahisi Op. Dr. Serkan Ayhan’ın yaptığı Laparoskopik Tüp Mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Laparoskopik Tüp Mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu
banner301
Çerkezköy Bakış - Özel Optimed Hastanesi’nin laboratuarında görev yapan 24 yaşındaki Ebru Bilgen Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite, Diyabet ve Reflü Cerrahisi Op. Dr. Serkan Ayhan’ın yaptığı Laparoskopik Tüp Mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu. Bilgen, ameliyata nasıl karar verdiği, nasıl ameliyat olduğu ve ameliyattan sonraki süreç ile ilgili bilgi verdi.

AMELİYAT SÜRECİNİ ANLATTI

Özel Optimed Hastanesi’nin laboratuarında görev yapan 24 yaşındaki Ebru Bilgen, ameliyat süreci ve tüp mide ameliyatıyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. Hayatı boyunca kilolu olarak yaşadığını kaydeden Bilgen “Her seferinde kilo vermek için elimi taşın altına soktuğumda sonuç hep aynıydı. Öncelikle uzun sürede kilo veriyordum ve verdiğim kiloları kısa sürede geri alıyordum. Profesyonel bir yardım almadan kilo veremeyeceğimi düşündüm. İlk önce liposuction olmayı düşündüm fakat uzmanımız bana uygun olmayacağını öne sürdü” dedi.

“AMELİYAT OLMAYA KARAR VERDİM”

Sonra tüp mide ameliyatı yaygınlaştığında ise araştırmaya başladığını dile getiren Bilgen “Birkaç farklı bölgede doktorla iletişime geçtim fakat geçmişlerinde problemler olduğunu gördükçe korktum ve cesaretim kırıldı. Güvenebileceğim bir doktor olmadığı için ameliyat olmaktan vazgeçtim ta ki Serkan hocamla tanışana kadar. Serkan hocamızın hastaneye geldiğini öğrenince görüşmeye gittim. Boy, kilo, yeme düzenime göre ameliyat için uygun olduğumu söyledi. Geçmişi ve yaptığı işlemleri, İzmir’den ve İngiltere’den gelen hastaları gördüm, fikirlerini aldım ve Op. Dr. Serkan Ayhan  Beyin işinin ehli olduğuna karar verdim. Onların da sağlıklı bir şekilde kilo verdiklerini ve fit olduklarını öğrenince de gönül rahatlığı ile ameliyat olmaya karar verdim” dedi.

“KISA ZAMANDA GERİ ALDIM”

Daha önce kilo vermek için hangi yöntemleri denediğini de anlatan Bilgen “Gerek diyetisyenler eşliğinde gerekse internet üzerinden çok çeşitli diyet programları uyguladım. Güzellik merkezlerinde kilo verdirmek amaçla uygulanan bir çok alternatif tedavi denedim. Spor yaptım. Doktor kontrolü altında çeşitli ilaçlar kullandım. Fakat hepsindeki sonuç aynıydı. Çok az kilo verdim ve verdiğim kiloları kısa zamanda geri aldım” diye konuştu.

banner287
AMELİYAT SÜRECİ

Ameliyat süreciyle ilgili de konuşan Bilgen “Ameliyat günüm belli olduktan sonra canım isteyebileceği bütün gıdalardan yedim. Ameliyattan 5 gün önce kan sulandırıcı iğne kullanmaya başladım, ameliyat anında bir problem olmaması için. Ameliyattan bir gece önce hastaneye yattım. Kan akışını hızlandırmak için gerekli uygulamalar yapıldı. Ameliyathaneye giderken karşılaştığım her arkadaşım destekleri ile beni daha çok cesaretlendirdiler. Ameliyat olmadan önce aklımdan geçen tek şey hayatımın her açıdan yoluna gireceği oldu ve uykuya daldım” dedi.

“AYAĞA KALKIP RAHATLIKLA YÜRÜYEBİLDİM”

Tüp mide ameliyatı ile birlikte reflüden de ameliyat olduğunu kaydeden Bilgen “O yüzden ilk gün ağrılarım oldu, ilaçlar ile o problemim de ortadan kalktı. Ameliyattan 5 saat sonra ayağı kalkıp yürümeye başladım. İlk gece içerisinde de sürekli yürüyüşlerde bulundum. Ameliyattan sonra ortalama 36 saat sonra kendi başıma ayağı kalkıp rahatlıkla yürüyebiliyordum” dedi.

AMELİYATTAN SONRAKİ YEME ALIŞKANLIĞI

Ameliyattan sonraki yeme alışkanlığı ile ilgili de konuşan Bilgen “İlk 10 günlük periyodu tamamen berrak sıvı ile geçirdim. Bu süreçte su, taze sıkılmış ve ince bir tülbentten geçirilmiş elma suyu ve taze kaynatılmış et suyu ile beslendim. İkinci 10 günlük periyodum püre dönemiydi. Bu süreçte su ve evde yapılmış yağsız yemeklerin püresini yaparak, rafadan yumurta yiyerek geçirdim. Yemediğim besinler arasında baklagiller ve mercimek çorbası vardı. Üçüncü 10 günlük periyodumda ise kuşbaşı et dışında bir çok yemeyi yiyebileceğimi öğrendim. Yiyecekleri tamamen öğüttüğümü anlayıncaya kadar çiğnemem gerekiyordu” dedi.

“YENİ BİR HAYATA KAVUŞABİLİRSİNİZ”

20 günlük süreçte 8 kilo verdiğini kaydeden Ebru Bilgen obezite ameliyatı olmak isteyen ve çekinenler için de şunları söyledi: “İlk öncelikle söylemek istediğim şey ameliyat olmak isteyenler yemek yemekten bi süre vazgeçmeniz gerekiyor. Öncelikte buna kendinize hazırlamalısınız. Bi süre sıvı ve püreler ile besleneceğiniz için psikolojik olarak etkilenebilirsiniz. Ben Çevremde yenilen yemeklerin hiç birine özenmedim çünkü canım istemiyordu. Açlık hissi yaşamadım, sürekli tok olmak çok güzel bir duygu. Op. Dr. Serkan Ayhan hocamız ameliyattaki malzemelerin en kalitelilerini kullanıyor. Ve gerçekten işinin ehli. Sonrasında kısa süreli oluşan küçük ağrılar hiç bir değeri olmayacaktır sizleri temenni ederim. Ameliyattan sırasında oluşabilecek problemler için her önlem alınıyor zaten. Bu yüzden küçücük bir cesaret kıvılcımı ile siz de yeni bir hayata kavuşabilirsiniz”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459