banner434
Bakış Haber Merkezi
Bakış Haber Merkezi
01 Şubat 2017 Çarşamba 18:31
Meclise gelen Kızılpınar ve Veliköy önerisine ret
banner301
banner287
Çerkezköy Bakış - Gündemdeki maddelere ek olarak 3 maddenin daha görüşüldüğü meclis toplantısında AK Partili meclis üyeleri, nüfusu yoğun olan ve tek muhtar ile idare edilmeye çalışılan Kızılpınar ve Veliköy mahallelerinin üzerindeki yükün azalmasını için kendi içerisinde birkaç mahalleye bölünmesini talep etti. Bu öneriyi AK Partili ve MHP’li üyeler desteklerken, öneri CHP’li üyelerin ret oyu sonrası kabul edilmedi.

ÇTSO’DA TOPLANILDI

Çerkezköy Belediye binasında süren tadilat çalışması nedeniyle geçen ay Kent Konseyi’nde toplanan belediye meclisi, dünkü toplantısını Çerkezköy Ticaret Sanayi Odası’nın meclis salonunda yaptı. Akay, salonun kullanılmasına izin veren
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine teşekkür etti.

“2027’DE ÇORLU’YU DA GEÇEBİLİRİZ”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, gündem maddelerine geçmeden önce geçtiğimiz gün açıklanan nüfus verileri ve termik santral meselesi ile ilgili fikirlerini dile getirdi. Akay, Çerkezköy’ün bu nüfus artış hızını sürdürdüğü takdirde 2021 yılında Tekirdağ’ın en büyük 2. ilçesi olacaklarını, 2027 yılında ise Çorlu’yu da geçerek en büyük ilçesi olacaklarını öngördüklerini ifade ederek “Bu nüfus artışına göre Çerkezköy’ün hizmet anlamında pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

“BİLGİLENDİRİLMEYE İHTİYAÇ VAR”

Termik santral ile ilgili Çerkezköy halkının bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğunu her fırsatta dile getirdiğini belirten Akay, “Seçilmiş kişiler olarak bizlerin ve halkımızın yapılması düşünülen termik santral ile ilgili eksilerinin, artılarının neler olduğu ile ilgili bilgilendirilmeye ihtiyacı var.” dedi. Bu sırada söz alan MHP’li meclis üyesi Hasan Sakallı, termik santral olan bölgelere yapılacak olan bir gezinin konunun anlaşılması açısından daha etkili olacağını ifade etti. Bunun üzerine Akay, böyle bir gezi planları olduğunu ifade etti.

TERMİK SANTRAL KONUSU

CHP’li meclis üyesi Uğur Erem’in termik santralin zararları ile ilgili doktor olan AK Partili meclis üyesi Remzi Garip’in açıklama yapmasını istemesi üzerine, söz alan Garip 3 yıl önce hava ölçüm merkezi kurulması ile ilgili öneri sunduğunu belirterek “ O zaman bakanlığın işi denilerek üzerinde durulmayan ve karşı çıkılan bir konu bugün mü meclisin işi oldu?” diye cevap verdi. Meseleye siyasi açıdan yaklaşılmaması gerektiğini söyleyen Remzi Garip, enerji meselesinde bazı gerçeklerin görülmesi gerektiğini ifade etti. Garip “Ülke olarak enerjimizin yarısını ithal ediyoruz. Politik olaylardan dolayı herhangi bir ülke şalteri indirdiği vakitte elektriksiz kalacağız. Bugün 15 dakikalık bir kesintiye tahammül edemeyen bizler öyle bir durumda neler yapacağız. Devletimiz enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için bir takım adımlar atıyor.” dedi. Nüfus artışı konusuna da değinen Remzi Garip, “Nüfusun hızla artması bizlere daha fazla sorumluluk yüklemektedir.Daha iyi hizmet vermeliyiz. Yapılan köprüleri daha kısa sürede yapmalı, atılan asfaltları ikinci defa atmamamız gerekiyor.” diye konuştu

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Nüfus artışı ve termik santral ile ilgili konuşmaların yapılmasından sonra Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, şubat ayı olağan meclis toplantısını başlattı. Meclis gündeminde yer alan muhtelif parsellerdeki belediye hisselerinin satışı ile ilgili maddeler görüşülmek üzere ilgili komisyona havale edildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Çerkezköy Belediye Başkanlığı ile Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü arasında ortaklaşa yürütülen ve sözleşmesi imzalanan KGYS-EDS projesi kapsamında alımı yapılan 7 adet aracın İlçe Emniyet Müdürlüğüne Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere şartlı hibe edilmesi hakkındaki madde  oy birliğiyle kabul edildi. Belediyede dolu bulunan 4 adet kadroda derece değişikliği yapılması hakkındaki 6. madde de oy birliğiyle kabul edildi. Plan ve Proje Müdürlüğü’nün 25 Ocak 2017 tarih 10 sayılı İstasyon Mahallesi 199 ada 24,25 ve29 nolu parseller, 117 ada 1 ve 2 nolu parseller ile Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi 44 ada 15 ve 18 nolu parsellerde kayıtlı taşınmazların Kent Parkı yapılmak amacıyla tahsisini içeren 7. madde de oy birliğiyle kabul edildi.

OY ÇOKLUĞUYLA REDDEDİLDİ

Gündemdeki maddelere ek olarak 3 maddenin daha görüşüldüğü meclis toplantısında, AK Partili meclis üyeleri, Kızılpınar ve Veliköy mahallelerinin geniş bir alanda olduğu ve nüfusunun da yoğun olması nedeniyle, kendi içerisinde birkaç mahalleye ayrılmasını önerdi. Bu öneriyle nüfus sayısı bakımından daha etkili hizmet verebileceği vurgulandı. Belediye Başkanı Vahap Akay ise bu öneriye, vatandaşlardan kendilerine böyle bir talep gelmediğini söyledi. Meclise sunulan öneri ardından oylandı. AK Partili ve MHP’li üyeler öneriyi desteklerken, CHP’li üyelerin destek vermediği öneri oy çokluğuyla reddedildi.

2.OTURUM CUMA GÜNÜ YAPILACAK

Ayrıca meclisin 2. oturumunun 03.02.2017 tarihinde Çerkezköy Ticaret Sanayi Odası’nda saat 15.00’da gerçekleştirileceği belirtildi.

Çerkezköy Bakış

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Yayınlarımıza yorum gönderen takipçilerimizin IP adresleri sisteme kaydedilmekte olup, istenildiğinde yetkili kurum veya kuruluşlara verilecektir.
Avatar
Ayhan 2017-02-02 12:43:10

Çerkezköyde kömür ocağı yokken buraya kömür santrali yapılması demek, kamyonların buralara git gl yapması demek trafiğe ek yük demek, çevr kirliliğide cabası. Birde enerjide dışa bağımlılık muhabbeti var! 15 yıldır bu ülkeyi yönetenler yeni mi öğrenmiş dışa bağımlı olduğumuzu? sayın Remzi garip e bunu düşünmesini öneririm. Kendisi zamanında fabrikalarda doktorluk yapmış kişidir, özel hastane kurmuş kişidir 20 sene önce hiç lektirik kesintisinden dolayı fabrikalrın çalışamadığına kendi başkanlığı döneminde bu kadar kesintiye şahit olmuşmu?kesintilerin sebebi elektiriğin özelleştirilmesidir, satın alan firmalar herşeyi hazır bulmuş kasaya oturup tahsilata başlamış ceplerini doldurmuştur, yahu düşünün adamların sayaç okumasını bile bize faturalıyorlar, yatırım yapmadıkları için kayıp kaçakların bizden kesiyolar. siz gidip çerkezköyün akciğerine kömür santrali diktirecek yerde asıl bu firmaları denetlettirin yükümlülüklerini yerine getirsinler. 2 ayda 3 kere fatura yolluyorlar evlere!!!

Avatar
Ünal Fırat 2017-02-02 09:10:53

Elektrik üretmek için masrafsız o kadar yöntem varken devletimizin kömürle havayı kirleterek yada doğalgaz kullanıp hem kirlilik hemde pahalıya Elektrik üretmesi gerçekten üzücü bir durum. Rüzgar güneş ışını güneş ısısı mıknatıslanma bedava elektrik üretim yöntemlerinden bazıları şu an güneş ısısı üzerine çalışıyoruz. Son deneylerimizi yapıyoruz.

banner429

banner306

banner428

banner430