Mehmet Akif’i unutmadılar

Milli Şaimiz M.Akif Ersoy, vefatının 80.yıl dönümünde 75.Yıl Ortaokulu’nda düzenlenen programla anıldı.

Mehmet Akif’i unutmadılar
banner301
Çerkezköy Bakış - 75.Yıl Ortaokulu’nda düzenlenen programla Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, 80. Ölüm yıl dönümünde anıldı.

ÇEŞİTLİ YÖNLERİYLE ANLATILDI

75.Yıl Ortaokulu Konferans Salonu’nda önceki gün düzenlenen programa okul öğretmenleri ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması sonrasında İstiklal Marşı okundu. Programda Milli Şairimiz M.Akif Ersoy çeşitli yönleriyle anlatıldı.

banner287
ÖZETLE MEHMET AKİF ERSOY KİMDİR?

Mehmet Âkif Ersoy (doğum adı: Mehmed Râgıf , d. 20 Aralık 1873 - ö. 27 Aralık 1936), Türk şair, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi ve siyasetçi. Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın yazarıdır. "Vatan Şairi" ve "Milli Şair" unvanları ile anılır.

“KABRİ EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ’NDE”

En ünlü eseri Safahat 1924 yılında Türkiye'de basılan Ersoy, 1926 kışından sonra Mısır Kahire'de yaşamaya başladı. Mısır yıllarında Kur'an-ı Kerim'i Türkçeye çevirmek için çalışan ve Kahire'deki ‘Câmiat-ül Mısriyye’ adlı üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı dersleri veren Milli Şair, Siroz hastalığına yakalanınca 17 Haziran 1936'da tedavi için İstanbul'a döndü. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul'da, Beyoğlu'ndaki Mısır Apartmanı'nda vefat ederek Edirnekapı Mezarlığı'na gömüldü. Milli Şairin kabri, 1960'ta yol inşaatı nedeniyle Edirnekapı Şehitliği'ne nakledildi. Milli Şairin, Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Halkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Gölgeler adlı eserleri Türk edebiyatının büyük eserleri arasında yer alıyor.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459