Memur Sen Genel Başkanı BAKIŞ’a konuştu

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yeğeninin düğünü için geldiği Çerkezköy’de BAKIŞ Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

Memur Sen Genel Başkanı BAKIŞ’a konuştu
banner301
Çerkezköy Bakış - Yeğeninin düğünü için geldiği Çerkezköy’de gündeme yönelik açıklamalarda bulunan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, FETÖ soruşturması nedeniyle eğitimde bir süre boşluk yaşanacağına yönelik algının doğruyu yansıtmadığını söyledi. Soruşturma kapsamında 50 binin üzerindeki kamu görevlisinin meslekten ihraç edildiğini kaydeden Yalçın “Devletin kanallarına sızmış bu yapının devletin içerisinden çıkarılması son derece önemlidir. Burada sadece dikkat edilmesi gereken şey, masumun mağdur hale düşürülmemesidir.” dedi.

“EĞİTİMDE BOŞLUK YAŞANMAYACAKTIR”

FETÖ soruşturması nedeniyle eğitimde bir süre boşluk yaşanacağına yönelik algının doğruyu yansıtmadığını söyleyen Ali Yalçın “Kamudan ihraç edilen 28 binlik sayı dolayısıyla acaba bir boşluk olur mu? diye bir endişe duyuluyor. Halbuki yeni alınan öğretmen sayısı, geçen yıldan alınan ve stajerliği devam eden ders başı yapmayan 30 binlik öğretmen kitlesi dolayısıyla böyle bir boşluk yaşanmayacaktır. Belki ilk başlarda hissedilen boşluk olabilir. Ama bu telafi edilmeyecek bir boşluk değildir. Bunun Milli Eğitim Bakanlığı boyutuyla önleminin alındığı gözüküyor.” dedi.

“TENKİT YERİNE TEKLİF ESASLI SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Memur Sen olarak sürecin takipçisi olduklarını belirten Yalçın “Milletimiz bu anlamda rahat olsun. Biz en büyük eğitim sendikasının da başkanı olarak süreci takip ediyoruz. Bu süreçte yapıcı tenkitlerimizi yerine getirmiş olacağız. Memur Sen olarak tenkit esaslı bir sendikacılık yapmıyoruz. Tenkit yerine teklif esaslı sendikacılık yapıyoruz, yapıcı davranıyoruz. Sorunlardan beslenen bir sendika değil, çözümlerle güçlenen bir sendikayız. O yüzden vatanın, milletin hayrına olabilecek, milletin evlatları için hayırlı olabilecek her çalışma da yapıcı tekliflerimizi sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN”

Yalçın, yeni eğitim-öğretimin yılının başlamasına artık günler kaldığını hatırlatarak yeni eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diledi. Yalçın şöyle devam etti: “Eylül ayının başında eğitim izleme ve değerlendirme raporu olarak Türkiye’de ilk defa hem izlemeyi hem değerlendirmeyi aynı alanda alan kapsamlı bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşmış olacağız. Eğitimi yakından izliyor, gözlüyor ve yapıcı eleştirilerle sürece olumlu katlı sunuyoruz. Memur Sen olarak asla yıkıcı bir etkide bulunmadık. Memleketin hayrına olan her şeyde bizim hayırlı katkımız vardır.”

“BUNLARA MERHAMET VATANA İHANETTİR”

FETÖ soruşturmaları kapsamında 50 binin üzerindeki kamu görevlisinin meslekten ihraç edildiğini belirten Ali Yalçın, “Bu anlamda bunlara merhamet edecek değiliz. Memleketin üzerine alçakça uçuş yapıp, alçakça saldıran, millete mermi yağdıran bir cinayet şebekesine karşı ülkeyi darbe görünümlü işgal girişiminde bulunarak Batı’ya bir eyalete dönüştürmeye, ABD’ye bir eyalete dönüştürmeye çalışan bu güruha karşılık merhamet beslemek bu millete ihanet, vatana ihanet demektir. Bunlar bu gücünü halktan almadılar. Bunlar bu gücünü siyasal yöntemlerle, demokratik yöntemlerle almadılar. 40 yıldır devletin içerisine sızarak oluşturdukları sızıntıyla devlete kocaman bir fay hattı oluşturmaya çalıştılar. Bunun üzerinden de bu milletin geleceğine kast ettiler. Onun için devletin kanallarına sızmış bu yapının devletin içerisinden çıkarılması devletin güvenliğe alınması son derece önemlidir.” diye konuştu.

banner287
“MASUM MAĞDUR HALE DÜŞÜRÜLMEMELİ”

İhraç kararı alırken hassas davranılması gerektiğini vurgulayan Yalçın şöyle devam etti: “Burada sadece dikkat edilmesi gereken şey, masumun mağdur hale düşürülmemesidir. Atılan kamu görevlisi sayısına bakıldığında yapılan değerlendirmelere ve alanda yaptığımız incelemelere baktığımızda tamamına yakınının isabet ettiği gibi bir kanaat hakim. Bir miktar mağdur olduğunu ifade eden, sadece neden atıldığı gerekçesini bilmediğinden dolayı sesini yükselten bir kitle var. Bizim çağrımız bir tane dahi masum varsa bunun bu sistemin içerisinden ayıklanması ve görevine iade edilmesidir. Çünkü bu süreçte masumların mesleğine iadesi, sürecin sağlıklı olarak yürümesi açısından son derece önemlidir. Devletler bazen bir tane masum insan için bir başka devlete savaş açabilmekte ve bunu gerekçe olarak görebilmektedir.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

Devlet dediğimiz şey adalet üzerine kaimdir. Memur Sen ailesi olarak bu anlamda bir açıklama da yayımladık. Masum bir kişinin mağdur düşmemesi için üzerimize düşen bir gayret varsa bunu yapacağımızı ifade ettik.”

“BABAMIZ OLSA SAVUNMASINI YAPMAYIZ”

Meslekten ihraç edilenler arasında kendi sendika üyelerinin de bulunduğunu söyleyen Yalçın “15 Temmuz’dan sonra kamudan atılanlara ilişkin değil ama o süreçte kamuya kast eden, insanlığa kast eden cinayet şebekesine ilişkin Diyanet personelimiz onların cenaze namazını kılmayarak çok onurlu bir duruş gösterdiler. Bu vatana ihanet edenin cenaze namazı kılınmaz dediler. Üyemiz değil, babamızın oğlu olsa, hatta babamızın kendisi olsa bu vatana ihanet etmişse onun savunmasını yapmayız, onun arkasında durmayız.

“MİLLETLE BİRLİKTE YÜRÜDÜK”

Yalçın, kuruluş felsefelerine uygun olarak şimdiye kadar her zaman milletin yanında durduklarını anlatarak “Milletle beraber olduk, milletle beraber büyüdük. Bu süreç içerisinde en az bir tane dahi mazlum varsa onun hakkını hukukunu savunmak, onu yeniden mesleğine iade etmeyi de kendimize bir görev ve kuruluşumuzun hikayesindeki varlık nedenimiz olarak görüyoruz. Kamudan atılanlara ilişkin kamuoyunda pompalanan olumsuz algının bir algı yönetimine doğru gittiğini görüyoruz. Bu konuda milletimiz rahat olsun, toplumun kamu vicdanını temsil eden kuruluşları, sendikaları bu konuda nöbettedir.  Bir tane mazlum varsa bunun ayıklanması konusunda üzerine düşeni yapacaktır. Başka Memur Sen ailesi olmak üzere biz bu konuda üzerimize düşeni yapacağız.

ÜZGÜN: HAYIRLI OLSUN

Eğitim Bir Sen Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Üzgün de yeni eğitim-öğretim yılının hem öğrenciler, hem aileleri hem de öğretmenler için hayırlı olmasını diledi. Memur Sen ve Eğitim Bir Sen’in Milli Eğitim Bakanlığı ile kurmuş olduğu diyaloğun meyvelerini aldıklarını kaydeden Üzgün “Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikinci il dışı atama ve eş durumu nedeniyle ikinci atama kararnamesiyle yaklaşık 6 bin 500 aile bir araya gelecek. Tüm eğitim camiamıza hayırlı olsun” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 18:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
esnaf
esnaf - 2 yıl Önce

Devletin işine karışmak haddimizedegil

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459