Mesleki yeterlilik belgesi sınavı kayıtları başladı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerine yönelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ile Çerkezköy’de yapılacak olan “Zorunlu Mesleki Yeterlilik Sınavları” için kayıtlar başladı.

Mesleki yeterlilik belgesi sınavı kayıtları başladı
banner301
Çerkezköy Bakış - Toplam 48 meslek grubunu kapsayan "Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi" sınav ücretleri ise İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacak.

BU BELGEYİ ALMAK ZORUNLU

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, mesleki yeterlilik belgesi almanın artık zorunlu olduğunu belirterek, “Hükümet tarafından düzenlenen hem iş gücü piyasasında arz-talep uyumunu artıracak olan hem de iş kazalarının önüne geçmeyi amaçlayan MYK'ca Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu sistemin ülke bazında tam anlamıyla oluşturulması halinde, hem iş gücü piyasasında arz-talep uyumunun artacağı hem de iş kazalarında ciddi bir gerileme sağlanacağı öngörülmektedir.
Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu sebeple işverenler bu tebliğ gereğince çalışanlarını bu belge ile belgelendirmek durumunda olup çalışanlar da belge sahibi olmak zorundadır.”dedi.

HER BİR ÇALIŞAN İÇİN 500 TL İDARİ CEZA

Kozuva, sözlerini şöyle sürdürdü: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin teftişlerinde söz konusu bu Mesleki Yeterlilik Belgesi istenecektir. Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu bulunan 48 meslekte olup da belgesiz çalışanlar için işverenlere, her bir çalışan için 500 TL idari para cezası uygulanacaktır. 24 Mart 2017′den itibaren de ek olarak 8 meslekte belgesiz çalışanlar için işverenlere idari para cezaları uygulamasına başlanacaktır.
1 Ocak 2017 itibariyle yapılacak denetimlere göre ceza uygulanacak olup müfettiş raporuna istinaden cezalar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce işverene tebliğ edilecektir. Tebliğ edilecek olan söz konusu ceza işveren tarafından bir ay içerisinde ödenecektir. İşverenlerimize bu konuda gerekli hazırlığı ve donanımı sağlamak amacıyla TOBB tarafından Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş (MEYBEM) kurulmuştur. Söz konusu meslekler için sınav ve belgelendirme için de Mesleki Yeterlilik Kurumu oluşturulmuştur.
Sınavlar için yine TOBB - MEYBEM A.Ş tarafından yerel bazda da gerçekleştirilme imkânı tanınmıştır. Bu bağlamda Çerkezköy TSO, belirtilen mesleklere dahil olan üyelerimizin sınav ve belgelendirme taleplerini 1 Ocak 2017'den itibaren almaya başlamıştır.

banner287
İŞÇİ PARA ÖDEMEYECEK

Zorunlu Mesleki Yeterlilik Belgesi alma işleminde işçinin veya işverenin herhangi bir para ödemesi söz konusu değildir. Mesleki Yeterlilik Kurumu, Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin sınav ve belgelendirme masrafları devlet tarafından İşsizlik Sigorta Fonundan karşılanacaktır.
Şimdiye kadar toplam 64 bin 200 kişinin ortalama 38 milyon lira civarındaki sınav ve belge ücreti de AB’den alınan hibe fonları ile İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmıştır.

HANGİ MESLEKLERİ KAPSIYOR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğ ekinde yer alan TOBB - MEYBEM A.Ş tarafından da Çerkezköy TSO’ya sınav yapma ve belgelendirme yetkisi verilen 19 meslek şunlardır;-Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3,Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4,Ahşap Kalıpçı Seviye 3,Betonarme Demircisi Seviye 3,Betoncu Seviye 3,
-Duvarcı Seviye 3,İskele Kurulum Elemanı Seviye 3,Sıvacı Seviye 3,CNC Programcısı Seviye 4, -CNC Programcısı Seviye 5,Metal Sac İşlemeci Seviye 3,Metal Sac İşlemeci Seviye 4,Çelik Kaynakçısı Seviye 3,Makine Bakımcı Seviye 3,Makine Bakımcı Seviye 4,Düz İnşaat İşçisi Seviye 2,Panel Kalıpçı Seviye 3,Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3,Isı Yalıtımcı Seviye 3.

MÜRACAATLAR ÇERKEZKÖY TSO’YA

Söz konusu meslek grubunda olup da zorunlu mesleki yeterlilik sınavı talep edecek olan üyelerinin, kurs başvurularını Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasına yaparak, Oda İşleri Yöneticisi Seçkin Bayraktar’dan bilgi alabilecekleri belirtildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2017, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306