“Meydanların sahibi millettir”

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen demokrasi nöbetinde 19’uncu gün geride kaldı.

“Meydanların sahibi millettir”
banner301
Çerkezköy Bakış - Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Çerkezköylüler FETÖ’cü bir grup askerin hain darbe girişimini protesto etti. Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ile Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak’ın da katıldığı demokrasi nöbetinde konuşan Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe “Bu meydanlar ders, tatbikat meydanıdır. Bu meydanda polis barikatı bulunmuyor, çünkü millet var. Millete de açık halka da açıktır. Buranın sahipleri buradaki millettir” dedi.

DEMOKRASİ NÖBETİ SÜRÜYOR

Programa saat 21.30’da darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi yaşananların anlatıldığı slayt gösterimi ile başlandı. Yatsı namazı sonrasında ise Kur’an Kerim tilavetiyle program sürdü. Hafız Yusuf Çelik, Kur’an tilaveti sonrasında şiiri okudu.

“TATBİKAT YAPTIĞIMIZ MEYDANLARDIR”

Programın açılış konuşmasını Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe yaptı. Coşkulu kalabalığı selamlayarak konuşmasına başlayan Öğe, “Bu meydanlar demokrasi nöbetinin tutulduğu, milletimizin vatan nöbetini tuttuğu aynı zamanda tatbikat yaptığımız, birçok dersi aldığımız meydanlardır. Bu meydan sadece Çerkezköy’de olan bir meydan değil; burası aynı zamanda Uhud, Sakarya, Çanakkale; bu meydanları dolduran Uhud’da, Sakarya’da, Çanakkale’de hangi ruh varsa işte bugün de bu meydanlarda aynı ruh var. Türk’ü, Laz’ı, Kürd’ü, Çerkez’i, Alevisi, Sünnisi, hep birlikte bu meydanlardayız. O ruhu, şanlı tarihimizden, inancımızdan gelen o ruhu, Çerkezköy’de bu meydanda birlikte yaşatıyoruz.” dedi.

“YİNE AYNI FEDAKARLIK”

Öğe şöyle devam etti: “Çanakkale Zaferi tarihe altın harflerle yazıldı. Dedelerimizin bize bıraktığı şerefli tarihtir. Çanakkale’de 16-17 yaşında çocuklarını kına yakarak askere gönderen, bin tane daha olsa gönderirim diyen annelerin sahip oldukları ruh, bu gün de bu meydanlarda bulunuyor. Güneydoğu’daki terör olaylarında oğlunu şehit veren babaların fedakarlıklı yine bu meydanda bulunuyor.”  

“BİRBİRİMİZE KENETLENECEĞİZ”

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in ‘Gerçek anlamda iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamında iman etmiş olmazsınız’ şeklindeki Hadis-i Şerif’ini paylaşarak konuşmasını sürdüren Öğe “Bu meydanlar ders, tatbikat meydanıdır. Bizler de birbirimizi seveceğiz. Siyasi görüşüne bakmadan birbirimizi seveceğiz. Birbirimizin hakkında kötü şeyler konuşmayacağız. Bu meydanda birlik ve beraberliğimizi herkes görecek. Alçaklık yapanları da görecekler. Böylece bir daha alçaklık yapmaya cesaret edemeyecekler.” diye konuştu.  

“BU MEYDAN HERKESE AÇIKTIR”

Demokrasi nöbetinin tutulduğu meydanların herkese açık olduğunu anlatan Öğe “Bu meydanda polis barikatı bulunmuyor, çünkü millet var. Millete de açık halka da açıktır. Buranın sahipleri buradaki millettir. Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla milletimiz meydanları doldurdu. Yeni bir talimata kadar da meydanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

AY: MİLLETİ HESAP EDEMEDİLER

Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’nin konuşmasını tamamlaması sonrasında İlim Yayma Cemiyeti Çorlu Şube Başkanı Kurtuluş Ay bir konuşma yaptı. Ülkenin 15 Temmuz gecesi hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Kurtuluş Ay “Ülkemiz büyük bir tehlikenin eşiğinden döndü. Her şeyi planlayanlar milleti hesap edemediler. Allah’ın izniyle tankların karşısında kendini siper eden aziz milletimiz bu hain girişime ‘dur’ dedi. 19 gece aziz milletimiz vatan nöbetinde, demokrasi nöbetinde bulunuyor.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelecek ikinci bir talimata kadar meydanlarda olacaklarını söyleyen Kurtuluş Ay, “Nöbetten ayrılmayacağız. Vatanımıza, milletimize sahip çıkacağız.” dedi.       

banner287
KIZILTOPRAK: EN DEĞERLİ MESAİMİZ

Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak da programda bir konuşma yaptı. Demokrasi nöbetine katılanlara teşekkür eden Fatih Kızıltoprak “Günlerce devlet memurları olarak çift mesai yapıyoruz. Geceleri demokrasi nöbetlerine katılarak mesaimizi sürdürüyoruz. Gece mesaimiz en iyi, en değerli mesaimiz” dedi.

“HALK DEVRİMİ”

Kaymakam Kızıltoprak, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi karşısında halkın duruşunu ‘halk devrimi’ şeklinde yorumlayarak “15 Temmuz gecesi milletimiz bir devrim yaptı. Ancak, bu devrim Batı’dan, Avrupa’dan bir türlü okunmak istemiyor. Kurtuluş Mücadelesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlığımızı kazandık, sonrasında ekonomik bağımsızlığımızı elde ettik. Yolunda ilerleyen ülkemizin karşısına çıkanlar 15 Temmuz’da halktan gereken cevabı aldılar. Artık bundan sonra ilerlememiz daha da artacaktır. Bizler kimseye değil vatanımıza, milletimize ve bayrağımıza hizmet edeceğiz.  200 yıl önce bu dünya hakimiyetimiz vardı. Ancak sonrasında üzerimize bir atalet, yorgunluk geldi. İnşallah bundan sonra Büyük Türkiye yolunda hızlı adımlarla yürüyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“EN BÜYÜK GÜÇ HALK GÜCÜ”

En büyük gücün halk gücü olduğunu kaydeden Kaymakam Kızıltoprak “Bizler de sizlerin, milletimizin emrinde olarak çalışmaya devam edeceğiz. Olayları değerlendirdiğimiz ülkemizin önü kesilmek isteniyoruz. Biz de şimdiye kadar çalıştığımızın iki katı kadar çalışacağız. Herkes elinden gelenden daha fazlasını yapmaya çalışmalıdır.” diye konuştu.

KUBİLAY TEŞEKKÜR ETTİ

Programda son olarak Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay bir konuşma yaptı. Kubilay “Çerkezköy’de görev yapmaktan durur duyuyorum. Çerkezköy ilk günden itibaren milli iradeye, Devlet’ine, Milleti’ne, Cumhuriyet’ine, Vatan’ına sonuna kadar sahip çıkmıştır. Tüm Çerkezköylü vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

LANETLEDİ

Darbe girişimini planlayanları, Paralel Devlet Yapılanmasını, FETÖ mensuplarını şiddetle kınıyorum, lanetliyorum. Allah kahretsin. Bu olaylarda şehit düşen tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Çerkezköy, kamu kurumlarıyla, milli iradenin, cumhurbaşkanının her zaman yanında oldu, bundan sonra da olmaya devam edecektir” dedi.

“BÜTÜN İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ”

Söz konusu hain silahlı darbe teşebbüsünde şehit olan vatandaşların ailelerinin kederlerini hafifletmek ve yaralıların acılarına ortak olmak için hükümetin, şehit ve gazilere tanınan bütün hakları tanıdığını ve bütün imkânları seferber ettiğini kaydeden Kubilay “Ayrıca, hamiyetperver aziz milletimiz de yaşanan bu acı karşısında yoğun bir şekilde yardım etme talebinde bulunmuştur.  Milletimizin bu yardım talebini karşılamak amacıyla, Başbakanlığımızca belirlenecek esaslar çerçevesinde harcanmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlendirilmiş ve 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası başlatılmış ve banka hesapları açılmıştır. Bütün kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız yardımlarını belirtilen hesaplara yapabileceklerdir” dedi.

125 BİN TL DESTEK VERİLDİ

Çerkezköy’de 15 Temmuz Dayanışma Kampanyasının sürdüğünü söyleyen Kubilay “Söz konusu kampanyaya ilk etapta toplam iki gün içerisinde 125 bin TL ile destek verilmiştir. Söz konusu kampanyaya tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, dernekler, esnaf ve sanayicilerimiz ile duyarlı tüm vatandaşlarımızın katılabilecek. Ayrıca yapılan yardım dekontlarından bir suretinin de koordinasyonun sağlanması açısından Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor” dedi. Konuşmaların tamamlanması sonrasında program günün ilk ışıklarına kadar sürdü.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459