Mucize bebek

Çerkezköy’de 25 haftalıkken 690 gram dünyaya gelen minik Ecem Naz, Özel İrmet Hospital Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından 1 kilo 965 gram olarak taburcu oldu. Anne Sevda ve baba Onur Şimşek, 3 aylık ayrılığın ardından evlatlarını kucaklarına alarak mutlu yuvalarının yolunu tuttu.

Mucize bebek
banner301
Çerkezköy Bakış - 25 haftalık hamile olduğu sırada sancıları tutan anne Sevda Şimşek, hemen Çerkezköy İrmet Hospital Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan tetkiklerin ardından anne Şimşek’in hemen sezaryene alınması kararlaştırıldı. Normal doğum 42 haftada gerçekleşirken, Ecem Naz bebek 17 hafta önce 25 haftalıkken dünyaya geldi. Ardından Ecem Naz bebek Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alındı.

ERKEN DOĞUM

Prematüre bebek Ecem Naz Şimşek’in yaklaşık 3 ay önce 25 haftalık olarak dünyaya geldiğini belirten Neonatoloji Uzmanı Hülya Halis, 690 gram olan Ecem’in ölüm oranı en yüksek gruba girdiğini belirterek, “Prematüre bebeklerde en zor grup 750 gramın altında doğan bebek grubudur. Ecem Naz’da bu gruba dahil olarak dünyaya geldi. Bebeğimizin erken doğumuna en büyük etken annemizdeki üriner enfeksiyondu.” dedi.

“YOĞUN BAKIMA ALINDI”

Yapılan sezaryen doğumun ardından ameliyathane’de başlayan sürecin, yoğun bakım ünitesinde devam ettiğini kaydeden Uzman Dr. Halis, “Bebeğimizin doğumunun ardından yoğun bakım ünitesinde tedavisine hızlıca başladık. Bebekte herhangi bir kalıcı hasar, beyin kanaması ve yahut görme konusunda bir eksiklik olmaması sevindirici oldu. Yaklaşık 3 aylık bir bakımın ardından minik Ecem Naz, sağlıklı şekilde taburcu oldu.” diye konuştu.
banner287“GEBE ANNELER İYİ TAKİP EDİLMELİ”

Erken doğumlarda gebe olan annelerin, gebelik süreçlerini hekimlerine rutin şekilde kontrol ettirmeleri gerektiğine de dikkat çeken Hülya Halis, özellikle genital bölge ve ürinel enfeksiyonunun erken doğumu ciddi anlamda tetiklediğini söyledi. Halis, “Gebe olan annelerimiz mutlaka bu süreci hijyene dikkat ederek geçirmeli. Kullanılan lavabodan, el temizliğine kadar her konuda hijyene önem göstermelidir.” dedi.

“YENİ DOĞAN UZMANI ŞANSTIR”

Yeni Doğan Uzmanı hekimlerinin önemine de vurgu yapan Halis, “Prematüre bebeklerin yeni doğan uzmanlarının ellerine doğması bebek için şanstır. Prematüre bebekler konusunda 3 yıllık ihtisas yaptıktan sonra bu ünvanı alıyoruz. Erken doğum riski taşıyan gebelerimiz mutlaka Neonatoloji Uzmanına gözükmelidir.” şeklinde konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459