Muhtarlar günü kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

Muhtarlar günü kutlandı
banner301
Çerkezköy Bakış - 19 Ekim Muhtarlar Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Tahsin Akgün, muhtarlıkların devlet ile halk arasında köprü vazifesi gördüğünü söyleyerek “Muhtarlar, devletin halka en yakın temsilcisidir. Bir nevi devletin yüzüdür. Yerel yönetimler içinde önemli bir vazife yapmaktadır” dedi.

TÖREN DÜZENLENDİ

Saat 11.00’da düzenen törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Olcay Palak, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Sertan Topkaya, İlçe Nüfus Müdürü Gülhan Yavuz, Belediye Başkan Yardımcısı Esengül Güven, Çerkezköy Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Muteber Kuralay, Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı ve aynı zamanda Bağlık Mahalle Muhtarı Tahsin Akgün ile mahalle muhtarları katıldı.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULDU

Törene Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Tahsin Akgün’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlandı. Akgün, çelengi Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Recep Şahin ve Fatih Mahalle Muhtarı Mehmet Çetin ile birlikte Atatürk Anıtı’na sundu. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması sonrasında İstiklal Marşı okundu.

banner287
AKGÜN KONUŞTU

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköyu Şube Başkanı Tahsin Akgün yaptı. 19.yüzyılda devlet-halk ilişkilerinin iyileştirilmesi amacıyla merkezi idarenin bir parçası olarak bazı yardımcı mahalli örgütler kurulduğunu söyleyen Akgün “Mahalle muhtar ve ihtiyar heyetleri de bu kuruluşlardandır. 1933 yılında çıkartılan 2295 sayılı kanunla varlığı sona erdirilen kuruluşun görevlerini, zabıta ve belediye gibi bazı kuruluşların yapması öngörülmüşür. Ancak on yıllık bir uygulama mahalle muhtarlığının boşluğunun doldurulmasının mümkün olmadığı görüldüğünden, 1944 tarihinde çıkarılan kanun ile muhtarlık bugünkü şeklini almıştır.”dedi.

“DEVLETİN YÜZÜ”

Akgün, muhtarlıkların devlet ile halk arasında bir köprü ve elçi vazifesi gördüğünü belirterek “Devletin halka en yakın temsilcisidir. Bir nevi devletin yüzüdür. Yerel yönetimler içinde önemli bir vazife yapmaktadır” diye konuştu.

“BÜYÜK BİR GAYRETLE ÇALIŞMAKTADIRLAR”

Çerkezköy’de 10 muhtarın bulunduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Akgün şunları söyledi: “İlçemiz nüfusunun 130 binden fazla oılduğu ve her geçen gün hızlı bir şekilde arttığı düşünüldüğünde her muhtarlık ortalama 13 bin vatandaşa hizmet etmektedir. Bu muhtarlıklar çok hızlı bir şekilde büyüyen ilçemizde halkın sorunlarını çözebilmek için büyük bir gayretle çalışmaktadırlar”  Tahsin Akgün’ün konuşmasını tamamlaması sonrasında 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama programı sona erdi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459