Nereden nereye...

Kapaklı’nın belde olarak Çerkezköy’e dahil olduğu 1976 yılında açılan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi her geçen gün büyüyor.

Nereden nereye...
banner301
Çerkezköy’ün nüfusunun 16 bin olduğu 1976 yılında 13 fabrika ile kurulan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, şimdi 240 fabrikayla birlikte 71 bin çalışana ev sahipliği yapıyor. Türk ve Dünya devlerini çatısı altında toplayan ÇOSB’deki tüm fabrikalar ise yıllık ise 20 Milyar dolar ciro yapıyor. ÇOSB yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, 2017 yılı içerisinde 4 fabrikanın daha açılacağın belirterek, “Bu fabrikalarla birlikte Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin doluluk oranı yüzde 92’ye dayanmış olacak. Hedeflerimiz içinde genişleme çalışmamız var ama somut bir gelişme şimdilik yok.”dedi.

Çerkezköy  Bakış -
ÇOSB’de ilk kurulan fabrika Narin Tekstil olurken,16 fabrika ile 1976 yılında iş adamlarına kapısını açan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde şimdi Türkiye ve Dünya’nın önde gelen fabrikaları yer alıyor. Açılış ardından İstanbul ve Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle yoğun ilgi gören ÇOSB’de şuan 240 fabrikanın bacası tütüyor. Fabrikalar nedeniyle Çerkezköy’ün nüfusu 146 bin 319, Kapaklı’nın nüfusu da 105 bin 243’e yükseldi. ÇOSB’deki fabrikalarda şuan 71 bin kişi çalışırken, Çerkezköy ve Kapaklı’nın yanı sıra bu fabrikalarda Saray ve Çorlu’dan da çok sayıda kişi geliyor. 

33’Ü YABANCI 240 FABRİKA

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, ÇOSB’nin Türkiye’nin en büyük OSB’leri arasında yer aldığını ve 33 yabancı 207’de yerli işletmenin faaliyet gösterdiğini kaydetti.2017’DE KAÇ FABRİKA FAALİYETE GİRECEK
banner287

2017 yılı içinde 4 fabrikanın daha hizmete gireceğini belirten Sözdinler, “Şuan 6 fabrika inşaatı devam ediyor. Bunlardar 4’ü bu yıl içinde açılması planlanıyor. Diğer iki fabrikanın faaliyete gireceği tarihi şimdilik bilemiyoruz. Bu fabrikalarla birlikte Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin doluluk oranı yüzde 92’ye dayanmış olacak. Hedeflerimiz içinde genişleme çalışmamız var ama somut bir gelişme şimdilik yok.

YILLIK CİRO NE KADAR ?

Fabrikaların toplam cirosundan da bahseden Sözdinler, “Bölgemizde aylık 1,5 Milyar dolar, yıllık ise 20 Milyar dolar ciro yapıyoruz. Üretimde Dünyadaki fabrikaların sıralamasında bölgemizden de fabrikalar yer alıyor. Bu da bölgemizin yaptığı üretimin önemini ortaya çıkarıyor. 

HASTANE VE ÜNİVERSİTE YAPACAKLAR

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi başta Çerkezköy ve Kapaklı olmak üzere Trakya’ya hizmet verdiğini belirten Sözdinler, “Eğitim’den sağlığa kadar bir çok projede yer alıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda hizmete geçirdiğiz ÇOSB Teknik ve Meslek Lisesi bölgemize kalifiyeli eleman yetiştiriyoruz. Önümüzdeki projelerde bir tane Meslek Yüksekokulu ve bir tane de hastane var. Organize içinde bulunan Devlet Hastanesi’nin yerine ÇOSB Meslek Yüksekokulu ve yine Kapaklı’da yerini aldığımız 100 yataklı, içerisinde mikro cerrahi ile yanık ünitesi olan hastane içinde çalışmalarımız sona gelmiş durumdayız” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner455

banner306

banner454