Notere gitmeye gerek kalmadı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada, şirket kuruluşu yapacak gerçek ve tüzel kişiler için büyük kolaylık getirildiği bildirildi.

Notere gitmeye gerek kalmadı
banner301
Çerkezköy Bakış - 6728 sayılı kanundaki düzenlemeler gereği tüzel kişi tacirin ticaret unvanını ve imzasını noter huzuruna gitmeden Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasında onaylatabilecek.Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, ülke çapında ekonomik gelişmeye katkı sunmak ve müteşebbisin önündeki prosedür engelini en aza indirmek için yapılan kanun değişikliklerinin memnuniyet verici olduğunu belirterek “Bu mevcut düzenlemeyle bölgemizde ticari faaliyet göstermek isteyen kişi veya kuruluşlarımızın kuruluş aşamasında noter onayı almalarına gerek kalmamıştır. Artık doğrudan Odamız Ticaret Sicil Müdürlüğüne müracaat etmeleri yeterli olmaktadır. Bu anlamda Odamız Ticaret Sicil Müdürlüğü mesai saatlerinde hizmet vermektedir” dedi.

banner287
KURULUŞ İŞLEMLERİ ODAMIZDA GERÇEKLEŞECEK

Çerkezköy TSO’dan yapılan yazılı açıklamada ise konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi: Üyelerimizin şirket kuruluşlarında artık notere gitme zorunluluğu kalmamıştır. Kuruluş işlemleri bundan sonra Çerkezköy TSO’da gerçekleşecektir. 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 66. maddesi ile 6102 sayılı Kanunun 40. maddesi değiştirilerek gerçek ve tüzel kişi tacirin, ticaret unvanını ve bunun altına atacağı imzayı, noter onayı şartı aranmaksızın ticaret sicili müdürü yahut yardımcısı huzurunda yazılı beyanda bulunmak suretiyle de verilebilecek şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Ayrıca 6728 sayılı Kanunun 67. maddesi ile 6102 sayılı Kanunun 212, 215, 335, 339, 345, 566, 575, 585 ve 587. maddeleri değiştirilerek şirket kuruluşunda kurucuların şirket sözleşmesini ticaret sicili müdürü veya yardımcısı huzurunda imzalamalarına imkân verilmiştir. Bu kapsamda; 06.12.2016 tarih ve 29910 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “şirket kuruluş sözleşmesinin ticaret sicili müdürlüklerinde imzalanması hakkında tebliğ” çerçevesinde kuruluş aşamasında sözleşme ve imza beyannamesi ile ticari işletme açılışı işlemlerinde Ticaret Sicili Müdürlüğümüze ibrazı zorunlu olan imza beyannameler, Odamız bünyesinde bulunan Ticaret Sicili Müdürlüğümüzce onaylanabilmektedir.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459