banner434
Bakış Haber Merkezi
Bakış Haber Merkezi
24 Ocak 2017 Salı 17:33
Notere gitmeye gerek kalmadı
banner301
banner287
Çerkezköy Bakış - 6728 sayılı kanundaki düzenlemeler gereği tüzel kişi tacirin ticaret unvanını ve imzasını noter huzuruna gitmeden Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasında onaylatabilecek.Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, ülke çapında ekonomik gelişmeye katkı sunmak ve müteşebbisin önündeki prosedür engelini en aza indirmek için yapılan kanun değişikliklerinin memnuniyet verici olduğunu belirterek “Bu mevcut düzenlemeyle bölgemizde ticari faaliyet göstermek isteyen kişi veya kuruluşlarımızın kuruluş aşamasında noter onayı almalarına gerek kalmamıştır. Artık doğrudan Odamız Ticaret Sicil Müdürlüğüne müracaat etmeleri yeterli olmaktadır. Bu anlamda Odamız Ticaret Sicil Müdürlüğü mesai saatlerinde hizmet vermektedir” dedi.

KURULUŞ İŞLEMLERİ ODAMIZDA GERÇEKLEŞECEK

Çerkezköy TSO’dan yapılan yazılı açıklamada ise konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi: Üyelerimizin şirket kuruluşlarında artık notere gitme zorunluluğu kalmamıştır. Kuruluş işlemleri bundan sonra Çerkezköy TSO’da gerçekleşecektir. 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 66. maddesi ile 6102 sayılı Kanunun 40. maddesi değiştirilerek gerçek ve tüzel kişi tacirin, ticaret unvanını ve bunun altına atacağı imzayı, noter onayı şartı aranmaksızın ticaret sicili müdürü yahut yardımcısı huzurunda yazılı beyanda bulunmak suretiyle de verilebilecek şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Ayrıca 6728 sayılı Kanunun 67. maddesi ile 6102 sayılı Kanunun 212, 215, 335, 339, 345, 566, 575, 585 ve 587. maddeleri değiştirilerek şirket kuruluşunda kurucuların şirket sözleşmesini ticaret sicili müdürü veya yardımcısı huzurunda imzalamalarına imkân verilmiştir. Bu kapsamda; 06.12.2016 tarih ve 29910 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “şirket kuruluş sözleşmesinin ticaret sicili müdürlüklerinde imzalanması hakkında tebliğ” çerçevesinde kuruluş aşamasında sözleşme ve imza beyannamesi ile ticari işletme açılışı işlemlerinde Ticaret Sicili Müdürlüğümüze ibrazı zorunlu olan imza beyannameler, Odamız bünyesinde bulunan Ticaret Sicili Müdürlüğümüzce onaylanabilmektedir.”

Çerkezköy Bakış

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. Yayınlarımıza yorum gönderen takipçilerimizin IP adresleri sisteme kaydedilmekte olup, istenildiğinde yetkili kurum veya kuruluşlara verilecektir.

banner429

banner306

banner428

banner430