Nüfus artıyor, Kitap okuyan sayısı yerinde sayıyor

Çerkezköy’deki kırtasiye ve kitapevlerinde en fazla ilgi gören kitapların başında fantastik öğeli kitaplar gelirken, Türk ve Dünya klasikleri ise raflarda mahkum kaldı. Çerkezköy nüfusunun hızla arttığını ama bu artışın kitap satışlarına yansımadığını belirten Sever Kitapevi Sahibi Aykut Sever, “Klasik eserler, artık sadece öğretmenlerin ‘okuyun özet çıkarın’ dediği zamanlar, öğrenciler tarafından alınıyor.’’ bilgisini verdi.

Nüfus artıyor, Kitap okuyan sayısı yerinde sayıyor
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy’ün nüfusunun aksine, okuyan sayısında hiçbir artış gözlemlenmiyor.
“YARDIMCI KİTAPLAR SATILIYOR’’
Çerkezköy’ün okuma potansiyelinin düşük olduğunu belirten Sever Kitapevi Sahibi Aykut Sever, ders kitapları gibi daha çok okula yardımcı kitapların satıldığı bilgisi vererek, “Bu kitaplar da daha çok belirli bir periyodik dönemde satılıyor. Açıköğretim sınıflarının sınavları olduğunda açıköğretim kitapları, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) olduğu zamanlara yakın KPSS sorularının bulunduğu kitaplar, üniversiteye hazırlık dönemlerinde de üniversite  sınavına ilişkin kitaplar satılıyor.’’ Bilgisini verdi.
“YÜZDE 60’I ZORLA KİTAP OKUYOR’’
En çok satılan kitaplarda yardımcı kitapların hemen arkasından çocuk kitaplarının geldiğini aktaran Sever, “İlkokul ve ortaokul çocukları yardımcı kitaplar dışında çocuk serilerini de okuyor. Ancak, bunları okumalarının sebebi, genellikle  kitap okumayı sevmeleri değil, öğretmenlerinin kitap okutmadaki ısrarı. Çocuklardan yüzde 60’ı öğretmenlerinin zoruyla, ancak yüzde 40’ı da kendi inisiyatifi ile kitap okuyor.’’ Şeklinde konuştu.
 “KLASİKLER RAFTA, SAFTİRİK ÇOK SATANLARDA’’
“Dünyanın en önemli eserleri arasında yer alan klasikler ise, raflarda kaldı.’’ Diyen Sever, şöyle devam etti: “Klasikler sadece öğretmenlerin ‘okuyun özet çıkarın’ dediği zamanlar satılıyor. Bu zamanlar da bile çocuklar istemeye istemeye bu kitapları alıyorlar. Çocuklar daha çok içerisinde vampir, savaş gibi fantastik öğelerin bulunduğu kitapları tercih ediyor. Son dönemde ise, ilkokul çağındaki çocukların ilgisini ‘Saftirik Kitap Serisi’ çekiyor. Yani raflarda kalan klasiklerin yerini, Saftirik Serisi adlı kitaplar denilebilir.’’
“SABİT MÜŞTERİLERİMİZ VAR’’
Sever, kültür kitaplarının da raflarda yerini aldığını belirterek, “Ahmet Ümit, İpek Olgun gibi belirli yazarların okuyucuları olan sabit müşterilerimiz var. Ancak, bu sabit müşteriler Çorlu ve İstanbul’daki kadar çok fazla değil.’’ Dedi.

banner287


“KİTAP DERDİNDEN ÖNCE, GEÇİM DERDİ VAR’’
Kitap alımlarında sosyo-kültürel seviyenin de büyük bir etken olduğunu ifade eden Sever, “Burası bölge itibariyle sanayi bölgesi olduğundan burada ikamet eden işçi sayısı daha çok. Bu da insanların kitap derdinden önce, geçim derdinin olduğunu gösteriyor. Yine bunun yanında artık eskisi gibi dergi de satılmıyor. Satılan dergiler ise, teknoloji, araba, mizah ve çocuk dergileri. Ne yazık ki edebiyat dergileri artık raflarda bile yer alamaz hale geldi.’’ Değerlendirmesinde bulundu.
“70 TANE SATARKEN 7 TANE SATAR OLDUK’’
Kitap okumamaya ek olarak gazete okuyan kişilerin sayısında da ciddi bir oranda azalma yaşandığı bilgisi veren Sever, şunları söyledi: “Bir yıl öncesine kadar işletmemizde gazete satıyorduk. Ancak, bunun okur sayısında da ciddi bir azalma yaşandı. Yıllar önce günde 70 tane Hürriyet Gazetesi satarken, son günlerde 7 tane satar hale geldik. Tüm gazetelerin alıcıları azaldı. Sadece Fotomaç ve Fanatik gibi gazeteler satılır hale gelmişti, ancak diğer gazeteleri satmayınca bunları da satmamaya başladık.’’
“35 YAŞ ÜZERİNDEKİLER DİYET KİTAPLARI ALIYOR’’
Sever son yıllarda zayıflama kitaplarının çok bilinir hale geldiğine de dikkat çekerek, “Aslında bu kitaplar geçmişten bu yıla hep vardı. Lakin, sağlıklı yaşamın önem kazanması ancak buna rağmen toplumda kilo artışının yükselmesi ile birlikte bu kitaplar bir adım öne çıktı. Tüm bunlar bu kitapların alıcı kitlesinin 35 yaş üzeri olduğu gerçeğini değiştirmedi.’’ Dedi.
“KADINLAR DAHA ÇOK OKUYOR’’
Boyut Kitapevi Sahibi Cihan Atik ise kadınların daha çok kitap okuduğunu belirterek, “Gençlerde de orta kuşakta da daha çok kadınlar kitap okuyor. Bu okuyucu kitlesi içerisinde yer alan gençler ise, daha çok reklamlarla popüler hale gelen kitapları okuyor. Bunun yanında eskisi gibi çizgi roman okuyanlar da artık yok, sadece bunların müptelası haline gelen çok az mizah sever var.’’ İfadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493