O cihazdan verileri silerseniz geri dönüşü yok!

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün eğitim programları kapsamında Veri Kurtarma eğitimi Serap Günel tarafından verildi. Günel; veri kaybı çeşitleri, veri kaybetmemek için yapılması gerekenler, veri kurtarma ve veri kurtarma sürecinin nasıl işlediği konuları ile ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

O cihazdan verileri silerseniz geri dönüşü yok!
banner488
banner301

banner287
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda firma temsilcilerine yönelik gerçekleşen eğitim programında, Serap Günel veri kurtarma ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatarak, “Veri kaybında ayda 300 vaka görüyoruz. Ortalama yüzde 40 ile yüzde 45 oranında bir vaka göründüğünü zannediyorum. Veri kurtarmalar konusunda ülkemizde format bir sorun, mesela yanlışlıkla format atma durumu var. Uyarılara rağmen format atıyoruz. İkinci örnek ise silme. Sildim ama geri istiyorum diyebiliyor insanlar.”dedi.
 

NELERE DİKKAT EDİLMELİ
Veri kurtarmak için nelere dikkat edilmelisi gerektiğini anlatan Günel, “Önemsediğiniz bir bilgi ile önemsemediğiniz bir bilgiyi yan yana koymayın mesela. Yetkili olmayan kimseye diskinizi veri kurtarmak için vermeyin. Maalesef o kadar çok vaka varki. Kurtarılma imkanı olmuyor. Maksimun 10 yıl içinde veri kurtarma hizmetine ihtiyaç duyulmayacaktır diye düşünüyorum. Teknoloji bu kadar hızlı ilerliyor. Veri kurtarma ise cep telefonlarında, flash bellek, hafıza kartları ve tabletlerden veri kurtarımı yapılabiliyor yalnızca. Apple ürünlerinde maalesef veri kurtarımı mümkün değil. Apple cihazlarında bir veriyi sildiğiniz an geri dönüşü yoktur.’ dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner462

banner306

banner493