banner507

O, kiminin merakla, kiminin ise korkuyla beklediği kişi

PTT Çerkezköy Şubesinden emekli olan ve daha sonra meslek aşkı ile işine taşeron olarak geri dönen 53 yaşındaki emektar Postacı Özcan Sargın,31 yıldır vatandaşlara mektuplarını ulaştırıyor. Kimi gelecek mutlu bir mektubu, kimisi de gelen borç ödeme tebligatını onun elinden alıyor.

O, kiminin merakla, kiminin ise korkuyla beklediği kişi
banner301

Çerkezköy Bakış - Akıllı cep telefonlarının hayatımıza girmezsin ve sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmasının ardından mektup dönemi kısmen bitse de, PTT emektarları, vatandaşlara posta hizmeti vermeyi sürdürüyor. Çerkezköy’ün emektar postacısı Özcan Sargın’da mesaisinde kilometrelerce yol kat ederek bu postaları sahiplerine teslim etmek için sabahın erken saatinde yola koyuluyor.
20 YIL İSTANBUL’DA POSTACILIK

İlçenin en eski postacısı Sargın, mesleğin zorluklarını ve kolaylıklarını BAKIŞ’a anlattı. Sargın, adreslere kolay ulaşıldığını fakat insanlara ulaşamadıklarını kaydetti. Postacılık mesleğine nasıl başladığını anlatan Özcan Sargın, askerden geldikten sonra 22 yaşında Sirkeci’de PTT bünyesinde yapılan sınava girdiğini belirterek, “Bizim zamanımızın en gözde mesleği İtfaiyecilikti. O dönemde sınavlara girdik fakat kazanamadık. Anne ve babamızın zoru ile PTT sınavlarına girdim ve kazandım. Sınavları kazandıktan sonra Bayrampaşa PTT şubesinde çalışmaya başladım ve yaklaşık 20 yıl Yenibosna bölgesinde dağıtım yaptım.” dedi.

banner287
KÖPEK TARAFINDAN ISIRILDIM
20 yıllık İstanbul tecrübesinde başına gelen ilginç durumlardan da bahseden Sargın, bir gün posta dağıtım esnasında bir köpek tarafından ısırıldığını kaydetti.

13 YILDIR ÇERKEZKÖY SOKAKLARINDA
İstanbul’da uzun yıllar postacılık yaptıktan sonra önce Saray’a daha sonrada Çerkezköy’e gelen emektar Postacı Özcan Sargın, geçtiğimiz yıl emekliye ayrıldı. Fakat emekli olduktan sonra yıllarca emek verdiği kurumunun yeniden personele ihtiyacı olduğunu duyan Sargın, taşeron firma aracılığı yeniden Postacılığa başladı. Mesleğine aşık olduğunu kaydeden Sargın, “Çerkezköy’de bilmediğim sokak, sıkmadığım el, girmediğim apartman yok. Bu nedenle işimin halkla iç içe olmasını çok seviyorum. Zaten mesleğinde en güzel yanı bu, açılmadık kapımız yok. Postacılığın kötü yanları yok değil mi? Tabi ki var. Mesela hava şartlarının olumsuz olması ile apartmanların dış kapı zillerinde isim yazmaması, yada isimli dairede yazılan isimli kişinin olmaması bizi en çok zorlayan durumlar. Bunun yanı sıra elektriğin olmadığı günlerde 10’ncu kata çıkmak zorluyor.” ifadelerine yer verdi.

“İYİ Kİ POSTACIYIM”
Emektar postacı, anne ve babasının zorlaması ile postacı olduktan sonra iyi ki postacı olmuşum dediğini de söyledi. Sargın, birçok vatandaşın kapısına gittiklerinde kapıyı açmamalarından da yakındı. Özcan Sargın, “Vatandaşa bir ihbar kağıdı bırakmak için kapısına gidiyoruz. Zile basıyoruz kapı açılmıyor. İhbar kağıdını bırakıyoruz kapıya daha sonra PTT’yi arayıp postacı gelmedi diyorlar. Postacı gelmeden o ihbar kağıdı nasıl gelir eve diye düşünülmemesi bizleri gerçekten üzüyor. Vatandaşlarımız bu konuda az daha duyarlı olurlarsa bizler daha çok mutlu oluruz. Ama yine de tüm olumsuzlara rağmen iyi postacıyım diyorum. Sokakta yürürken ‘Merhaba postacı ağabey’ dediklerinde dünyalar benim oluyor.” şeklinde konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493