Öğrenciler camiyi camide öğrendiler

Çerkezköy Müftülüğü Aile İrşad Bürosu tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlenen programda 100 öğrenciye Osmanlı Cami’i gezdirildi. İlçe Müftüsü Bayram Şahin ile İlçe Vaizi Gülsüm Soydan, öğrencilerine camiler hakkında bilgi verirken kendilerine yönelttikleri soruları da cevapladılar.

Öğrenciler camiyi camide öğrendiler
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla iki okuldan 100 öğrenci Osmanlı Camiinde bir araya gelerek cami ve dinimiz hakkında bilgilendirildiler.
“ORTAK DEĞERLERİMİZİ YANSITAN YERLER CAMİLERDİR’’
Önceki gün saat 11.00’da başlayan program kapsamında camiye gelen öğrenciler hem camiyi incelediler hem de cami hakkında bilgilendirildiler. Çerkezköy İlçe Vaizi Gülsüm Soydan tarafından tertip edilen cami ziyaretinde İlçe Müftüsü Bayram Şahin öğrencilere camiler ve dinimiz hakkında bilgi vererek, “camiler bizleri temsil eden alamet ve işaretlerdir. Bizleri tanıtan ve ortak değerlerimizi yansıtarak bizleri bir araya getiren yer camilerimizdir’ dedi.
“CAMİLER MUKADDES YERLERDİR’’
Her dinin inancın kendine özgü ibadet yerleri olduğunu söyleyen Şahin, “Camiler, kiliseler ile havralar o milletin hangi dine mensup olduğunu gösterir. Dokunulmayacak mukaddes kutsal yerler, camiler, havralar ve kiliselerdir” açıklamasında bulundu.
“SAVAŞLARDA İBADET YERLERİNE ASLA DOKUNULMAZ’’
banner287
İlçe Müftüsü Şahin, savaş konusuna da değinerek, “savaşı kimse arzu etmez. Ne savaşalım ne de savaşa girelim. İnsan öldürmek büyük günahtır. Ama diğer yandan da vatanımız ve mukaddes değerlerimiz için de savaştan kaçınılmaz. Vatanımızın vatan olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Savaşlarda her türlü mekanlar yerle bir edilebilir ama asla ibadet yerlerine kimse dokunmaz. Herkesin dinine göre ibadet yerlerine saygıları vardır. Bizlerinde bir araya gelerek ibadet yaptığımız yerler camilerimizdir” diye konuştu.
ÖĞRENCİLER CAMİYİ GEZEREK İNCELEDİLER
Çerkezköy Vaizi Gülsüm Soydan’da camilerle ilgili olarak verdiği örneklerle minik öğrencileri bilgilendirerek öğrenciler tespih dağıttı. Minik öğrenciler bir taraftan dağıtılan tespihleri çekerken bir taraftan da Vaiz Gülsüm Soydan’ın verdiği bilgileri can kulağıyla dinlediler. Yapılan bilgilendirmelerin ardından 100 öğrenci camiyi gezerken, kimi öğrenciler de camiye ilk kez geldiklerini belirterek uzun bir süre camide incelemede bulundular. Yaklaşık bir saat camide kalan öğrencilere çıkışta da müftülük tarafından kitap, meyve suyu ve kek ikramında bulunuldu.
Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493