Öğretmenler Günü kutlanacak

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek programla kutlanacak.

Öğretmenler Günü kutlanacak
banner301
Çerkezköy Bakış - 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde kutlama programı düzenlenecek. Saat 14.30’da başlayacak etkinlikte emekli öğretmenlere hizmet şeref belgesi takdim edilecek. Program kapsamında ayrıca mesleğe yeni giren öğretmenler yemin edecek.

KUTLAMA PROGRAMI DÜZENLENECEK

Bugün saat 14.30’da başlayacak programa saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş yapacak. Programa 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediye takdimiyle devam edecek.

MESLEĞE YENİ BAŞLAYANLAR YEMİN EDECEK

Program kapsamında ayrıca 2016 yılı içinde emekli olan eğitim çalışanlarına hizmet şeref belgesi takdim edilecek. Öğretmenlik mesleğine yeni giren öğretmenler yemin edecek. Öğretmenler Korosu’nun sahne almasının ardından program sona erecek.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ TARİHÇESİ

Cumhuriyet Dönemi’nde yeni Türk harflerini öğrenmek amacıyla düzenlenen okuma yazma kurslarına “Millet Mektepleri” adı verilmiştir. İlk Millet Mektebi,11 Ağustos 1928’de Dolmabahçe Sarayı’nda açıldı. Bunu, İstanbul’da başka okullarının açılışı izledi. Bu arada, İstanbul Radyosu’nda da dersler verilmeye başlandı. Benzeri kurslar, büyük kentlerde, devlet dairelerinde açıldı. Millet Mekteplerinin ve harp inkılabının simgesi durumuna gelen fotoğraf, Mustafa Kemal’in 1928 yılında Sivas’ta halka yeni harfleri tanıtırken çekilen fotoğrafıdır.

banner287
ZORUNLULUK HALİNE GETİRİLDİ

3 Kasım 1928’de yayınlanan “Türk Harfleri Hakkında Kanun”la, en geç altı ay içinde, yeni alfabenin öğrenilmesi zorunluluğu getirilmişti. 24 Kasım 1928’de yayımlanan Millet Mektepleri Teşkilatı Talimatnamesi’nde de Cumhurbaşkanının, bu okulların başöğretmeni olduğu; altı ay içinde,16-45 yaş arasındaki, eski yazıyı bilen bilmeyen herkese yeni yazının öğretilmesi hükmü yer alıyordu.

KURSLAR DÜZENLENDİ

İstanbul’da kurslara kayıtlar, 23 Aralık 1928’de başladı. Bu kurslara haftada dört gece erkekler, iki gece de kadınlar katılıyordu. Kurslar, A ve B dershanelerine ayrılmıştı. Okuma yazma bilmeyenler, A dershanesinde okuma yazma öğrendikten sonra B dershanesine geçiyor ve orada okuma, kompozisyon, aritmetik, sağlık bilgisi, yurt bilgisi derslerini alıyordu. Millet Mektepleri, 1923’de başlatılan dilde yenileşme atılımına da önemli katkılarda bulundu. Harf inkılâbından önce yüzde on dolayında olan okuryazar oranı,1936’da yüzde yirmi beşe ulaştı.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ OLARAK BELİRLENDİ

Millet Mekteplerinin işlevi 1936’dan sonra halk evleri ve halk adaları üstlendi. 1928 yılında Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmeni olduğu 24 Kasım,1981 yılında “öğretmenler Günü” olarak kabul edildi.

BAZI ÜLKELERDE FARKLI TARİHLERDE KUTLANIYOR

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür. Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri,  Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türkçü
Türkçü - 2 yıl Önce

Hayret ya bakış nasıl oldu da haberinde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün fotoğrafını kullandı ilginç doğrusu...

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459