Ordu: Büyükşehir haksızlık yapıyor

26.Dönem Tekirdağ Bağımsız Milletvekili adayı Mustafa Ordu, Büyükşehir Belediyesi’nin TEKPARK’tan toplanan ücretlerle Çorlu’ya 5 adet otobüs alınmasını eleştirdi.

Ordu: Büyükşehir haksızlık yapıyor
banner301
HUKUK MÜCADELESİNİ ANLATTI

Yazılı bir açıklama yapan Mustafa Ordu, Tekpark’ın ücretli otopark kararına karşı Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduğunu söyleyerek “İdare Mahkemesi’nin iptal kararına rağmen yollardan otopark parası toplama kararı alan yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundum. İyi niyetle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni bu yanlıştan döndürmeye çalıştım. Savcılığın soruşturma talebine İçişleri Bakanlığı izin vermediği için itiraz yolu açık olmak kaydıyla takipsizlik kararı verildi. İtiraz yolunu kullanmadım. Çünkü; Büyükşehir Belediye Başkanı ve kadrosunun mahkeme kararına rağmen Çerkezköy’de para toplamada ısrar etmelerinden ne yaparsam yapayım onları yanlıştan döndüremeyeceğimi anladım.” dedi.

TEKPARK KARARI İPTAL EDİLDİ

Tekirdağ’da duyarlı bir vatandaşın Tekpark’ın söz konusu ücretli otopark kararını İdare Mahmekesi’ne taşıdığını hatırlatan Ordu “İdare Mahkemesi, Çerkezköy Belediyesi kararına benzer bir karar alarak ‘yollardan otopark parası toplanamaz’ dedi, Tekpark’ın kararını iptal etti. Büyükşehir Belediyesi bu defa mahkeme kararını uygulamak zorunda kaldı ve yollara park eden araçlarda para toplamaktan vazgeçti.” şeklinde konuştu.

“ÇORLU’YA 5 ADET OTOBÜS ALINDI”

Ordu, Tekpark’ın şimdiye kadar topladığı otopark ücretlerini sorarak “Bugüne kadar toplanan paralar ne olacaktı? Onu da Çerkezköy’de radyo programına katılan büyükşehir belediye başkanı açıkladı.Toplanan paraların iadesi yapılmayacakmış, çünkü o paralarla Çorlu’ya 5 adet otobüs satın alınmış. Özrü kabahatinden büyük. Diğer İlçeler için bir şey diyemem ama Çerkezköy’de yollardan otopark parası toplanamayacağı konusunda  mahkeme kararı olduğu belediye başkanına bildirilmesine rağmen “biz mahkeme kararı falan tanımayız” havasında para toplamaya devam edeceksin, idare mahkemesi ikinci defa yollardan otopark parası toplanamaz kararı verince mecburen bu uygulamadan vazgeçeceksin ve sonra büyük bir pişkinlikle toplanan paraların geri verilmeyeceğini, o paralarla Çorlu’ya 5 adet otobüs alındığını falan söyleyeceksin. Üstelik bir de alınan otobüslerin satılmasında aracılık yapan firma büyükşehir belediyesine yükte hafif pahada oldukça ağır bir adet Jeep Grand Cheroke bağışlayacak! Şaka gibi değil mi? Keşke şaka olsaydı ama ne yazık ki şaka değil. Bütün bunlar acı gerçeğin ta kendisi.

“BÜYÜK BİR HAKSIZLIK”

Öte yandan Çerkezköy’de mahkeme kararına rağmen yollardan toplanan otopark paralarını iade etmeyerek o paralardan Çorlu’ya 5 adet otobüs alındığını söylemek, hem Çerkezköy’de otopark parası ödemek zorunda bırakılan vatandaşlara,hem de Çerkezköy deki CHP lilere de yapılan büyük bir haksızlıktır. Özellikle CHP’li vatandaşların Büyükşehir’in yaptığı yanlış ve haksız uygulamalarla ilgili muhaliflerle girdikleri tartışmalarda partilerini savunmakta zorlandıklarını görüyorum, büyükşehir belediyesini artık onlarda eleştirmeye başladılar. Görevde olmanın doğal sonucu belediye başkanı değişik beklentilerle etrafını çeviren kalabalık nedeniyle bugün benim gördüğümü göremiyor, iki sene sonra kendisi de görecek. Ama tahmin ediyorum iş işten geçmiş olacak”dedi.

 “HALKÇILIĞIN İÇİNİ DE BOŞALTACAKSINIZ”

Ordu şöyle devam etti: “Mahkeme kararına rağmen haksız olarak toplanan paraları iade etmeyerek madem otobüs alacaksanız hiç olmazsa  Saray, Kapaklı, Çerkezköy’e alsaydınız da buralardan Tekirdağ’a merkeze Büyükşehir otobüsleri çalışmaya başlasaydı daha iyi olmaz mıydı? Veya toplanan paralarla otopark sıkıntısı çeken Çerkezköy’e yeni bir otopark alanı yapsaydınız daha iyi olmaz mıydı? Gerçekten halkçı olsaydınız tabi ki daha iyi olurdu. Ama halkçılık kim,siz kimsiniz? Bu gidişle CHP ilkeleri içinde sayılan halkçılığın da içini boşaltacaksınız.”
banner287

“HAYAL KIRIKLIĞI”

Büyükşehir belediyesiyle birlikte vatandaşlarda oluşan hizmet beklentisinin hayal kırıklığına dönüştüğünü kaydeden Ordu şunları söyledi: “İlçelerde yeni projeleri bırakın devam eden projelerin zar-zor yürütüldüğü görülmektedir.İlçe Belediyeleri artık Büyükşehri taşımakta zorlanmaktadırlar. Bana göre bunun birinci nedeni büyükşehir kadroları oluşturulurken liyakata özen gösterilmemiş, kadrolar sadakata göre CHP’li yandaşlarla doldurulmuştur. Belediyeye personel alımı yapılırken kişinin yaptığı iş değil,CHP li olup olmaması öne çıkmıştır.Büyükşehir Belediyesi’nde israf akıl almaz boyutlara ulaşmıştır.Tekpark’ı ele alalım; yüzlerce eleman alındı,cihaz alındı,kılık kıyafet alındı,mahkeme kararıyla yanlış uygulama önlendi.Ne olacak şimdi bu yapılan masraflar? Yüzlerce insan kapıya kondu. Bunların sosyal hakları, kıdem tazminatları ne olacak? Kırılan umutları nasıl tamir edilecek?Çalışanlara umut verilmiştir,hiç olmazsa başka birimlerde değerlendirilmelidir.

“CEBİNDEN BU İFTARI VERİR MİYDİ?”

Karaağaç Mahallesi’nde Ramazan ayında 2 bin 500 kişilik iftar hazırlığı yapılmış. Katılan 200 kişi olmamıştır. Bu kadar hesapsız, kitapsız iş yapılır mı? Yazık değil mi bu masrafa.O masraf belediye başkanının cebinden çıksaydı o iftarı verirmiydi? Yapılan israftır, günahtır. İsraf o boyuta ulaşmış ki Tekirdağ büyükşehir Belediyesi  otopark paralarından Çorlu’ya 5 adet otobüs satın alırken  aracılık eden firmanın yaptığı Jeep  Grande Charoke bağışını  kabul edecek duruma gelmiştir.

“JEEP BAĞIŞI NEDEN YAPILDI?”

Jeep bağışına özel bir parantez açmak gerekiyor..Bu miktar bağış Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne neden yapılmıştır? Öte yandan bağış neden aracılığını yaptığı 5 otobüs Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındıktan sonra yapılmıştır? Neden! Bu konuda AKP meclis grubu da gereğini yapmakta yetersiz kalmıştır.AKP meclis grubu ile il ve ilçe yönetimlerinin bu pasif tutumu da sorgulanmalıdır. Çorlu Belediye Başkanının bağış konusundaki görüşlerinin de yakın zamanda Çerkezköy Belediyesine yapılan greyder bağışı sonrası bağışı yapan firma sahibinin arsasına Büyükşehir belediye meclisinde ve Çerkezköy belediye meclisinde yapılan imar planı tadilatlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

“BAYSAN NE DEMEK İSTİYOR?”

Çorlu Belediye Başkanı Büyükşehir belediye meclis toplantısında ne demek istiyor; Büyükşehir kabul etmezse ben bu bağışı kabul ederim, ne demek oluyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bağış kabulünü açık arttırmaya mı çıkarıyorlar? Belediyelerde herhangi bir işi olanın bağış yapması yasal bir zorunluluk haline geldi de biz mi duymadık?  Bunlar iyi kokular değil, iyi görüntüler değil. Bu yol iyi bir yol değil.Yüzlerce milyon dolarla ifade edilen bütçelerle belediyelerimizin belediyelerde işi çözülenlerin bağışına ihtiyacı yoktur, olamaz.Büyükşehir’e jeep, Çerkezköy’e greyder, Çorlu’ya ne lazımsa belediye bütçelerinden alabilirler. Belediyelerimizin kimsenin bağışına, hele-hele belediyede yapılan bir iş yada işlem karşılığı bağış örtüsü altında nakdi veya ayni bir yardıma, desteğe ihtiyacı yoktur.

“AKP GRUBU GÖREVİNİ YAPMALI”

AKP meclis grubunu da denetim görevini yapmaya davet ediyorum. Kimse laf kalabalığı ile gerçekleri gizlemeye kalkmasın: Unutulmasın ki gerçeklerin bir gün ortaya çıkma gibi kötü bir huyu vardır! Biliyorum; sayın belediye başkanı seçildiği günden bu yana yaptığı gibi eleştirilerime, uyarılarıma yine kulaklarını tıkayacak,bildiğini okuyacak ama ben  Osmanlıdan günümüze gelen bir sözle kendisini son kez uyarmak istiyorum “bu kadar mağrur olma  padişahım senden büyük Allah var!”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş59
Vatandaş59 - 2 yıl Önce

Adamsın başkan ama kıymetin bilinmiyor
Akpli meclis üyeleri ilçe başkanı ne iş yapar varlığı yokluğu belirsiz

yönetici
yönetici - 2 yıl Önce

helal olsun m.ordu ya.tam milletvekili olacak adamdı.onun dışında vatandaşın hakkını arayan bir tane siyasi gösterin bakalım.helal olsun ..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459