"OSB’ye zarar verenleri almayız"

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, TOKİ’nin sanayi sitelerini taşıması ile ilgili kararına ilişkin açıklamada bulundu.

"OSB’ye zarar verenleri almayız"
banner301
Çerkezköy Bakış - TOKİ’nin, Bursa’nın ardından İstanbul’da da en işlek bölgelerde bulunan sanayi siteleri Çerkezköy, Çorlu ve Silivri’ye taşıması gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, ÇOSB’nin doluluk oranının yüzde 90’ı bulduğunu ifade ederek, ÇOSB’ye zarar verecek geri dönüşüm firmalarını kesinlikle bölgeye sokmayacaklarını kaydetti.

SANAYİ’DEN ARINDIRILACAK

İstanbul'daki yapı ve trafik yoğunluğuna çözüm için kent içine sıkışmış sanayi siteleri kaldırılması planlanıyor. Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında, konut alanlarının yanı sıra sanayi sitelerini de dönüşüm içinde değerlendirmeye başladı. Bu kapsamda, şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerinin dönüşümü için harekete geçildi. Ulusal haber sitelerinde yer alan haberlere göre yapılacak çalışmayla, kent merkezleri önemli yer kaplayan sanayi sitelerinden arındırılacak. Sanayi siteleri de kent dışındaki daha geniş alanlara taşınacak. Kent içine sıkışmış olan sanayiciler de daha yeni ve ferah dükkânlarda iş yapma fırsatı bulacak. Dükkânlarını genişletme imkânına da kavuşacaklar. Sanayi sitelerinin etrafına, çalışanlar için konut alanları yapılacak. Böylece, sanayi siteleriyle birlikte büyük bir nüfus da kent dışında belli bölgelerde toplanacak. İşe gidiş gelişler dolayısıyla kent içinde trafik yoğunluğu bu sayede azaltılacak.

banner287
ÇERKEZKÖY, ÇORLU VE SİLİVRİ’YE TAŞINACAK

TOKİ, bu uygulamayı İstanbul'da başlatmak için Güngören, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Esenler'deki sanayi bölgelerine gözünü dikti. İstanbul'un pek çok ilçesinde irili ufaklı sanayi sitesi bulunurken, sanayicilerle anlaşma sağlanması halinde, bu tesisler Çerkezköy, Çorlu ve Silivri'ye taşınacak. Bu sanayi tesislerinin her birinin 4-5 milyon metrekare büyüklükte olduğu belirtiliyor. İstanbul'da bu konuda ilk talep Başakşehir'deki Keresteciler Sanayi sitesinden geldi. Bunların yanı sıra, diğer ilçelerdeki ayakkabıcılar, dökümcüler, oto tamircileri, marangozlar ve tekstilcilerden de benzer bir adım bekleniyor.

SÖZDİNLER KONUŞTU

Gündeme gelen haber ile ilgili bir açıklamada bulunan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulum Başkanı Eyüp Sözdinler şunları söyledi: “Geri dönüşüm ile ilgili bizim genel kurul kararı var. Şuan bizim OSB bölgemizde doluluk oranı yüzde 90. Bunun yanında genişleme planlarımızda var. Fakat Genel Kurulumuz ile aldığımız kararların dışındaki firmaları OSB bölgesine alamayız. Geri dönüşüm ve çevreye zarar verecek hiçbir firma Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi içerisinde olamaz. İçlerinde uygun olanların müracaatlarını alırız.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459