banner354

Oy çokluğuyla kabul edildi

ÜÇÜNCÜ OTURUM DÜN YAPILDI

Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı saat 15.00’da başladı. Toplantıya Nedim Yılancı, Mehmet Soyhan, Seyithan Caferoğlu mazeretli katılmazken Ömer Kılınç ile Ali Çalışkan ise mazeretsiz katılmadı. Öte yandan toplantıyı Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ile 1 Kasım seçimlerine Tekirdağ’dan
bağımsız milletvekili adayı olarak giren Mustafa Ordu da takip etti.

“CİHAZ YETERİNCE SES KAYDI YAPAMIYOR MU?”

Gündem maddelerinin görüşülmesi öncesinde söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Şükrü Dumanlar, meclis toplantılarının kayıt altına alındığını hatırlatarak “Ancak bu cihaz yeterince ses kaydı yapamıyorsa kaldırılmasını talep ediyorum. Cihaz yeterince ses kaydı yapamıyorsa bir üst modelinin alınmasını istiyorum.” dedi.

“NEDEN BİZLERİ YENİDEN ARADILAR?”

Meclis toplantısının ilk oturumu sonunda aynı gün içerisinde ikinci oturumun yapılması için oylama yapıldığını kaydeden Dumanlar “Oylamada Ak Parti grubu olarak red oyu kullandık. Bu oylamada red oyu verip vermediğimizi teyit etmek için yeniden bizleri aradılar. Neden arıyorlar? Buradaki kayıtları izleyemiyorlar mı? Buradaki kayıtlarda kimin hayır, kimin evet dediği belli değil mi?” diye sordu. Başkan Akay, her hangi bir sorunun olmadığını söyleyerek meclis gündemini gündemi açtı.  

KOMİSYON KARARLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Çerkezköy sınırları içerisinde muhtelif parsellerdeki Belediye hisselerinin satış talebi, Plan ve Proje Müdürlüğü’nün 23 Haziran  2016 tarih ve 221 sayılı Fevzipaşa Mahallesi 138 ada 1 parsele ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ve eklerinin incelenerek onaylanması talebi, İstasyon Mahallesi 1587 ada 2 parsele ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ve eklerinin incelenerek onaylanması talebi, 1/1000 ölçekli Çerkezköy 6. Etap Revizyon Uygulama İmar Planına ve Veliköy Sanayi İmar Planına Plan Notu eklenmesi talebi, Kızılpınar 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notları Değişikliği talebi ve Recep Eş, Kenan Yoleri ve Ali Yoleri’nin Kızılpınar Mahallesi 308 ada 16-17-18 parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ve eklerinin incelenerek onaylanması talebi ile Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi 220 ada 55 nolu parselin yolda kalan kısmının Belediye sorumluluğunda kalan 414 metrekare miktarındaki kısmın kamulaştırma talebi yapılan bilgilendirme doğrultusunda oy birliğiyle kabul edildi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Toplantının sekizinci gündem maddesini oluşturan Bony Tekstil İşletmelerinin Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi 1478 ada 1 parsele ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği talebi ise Ak Partili meclis üyelerinin red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

GARİP: MENFAAT SAĞLANIYOR

Söz konusu gündem maddesiyle ilgili Ak Parti Grubu adına Remzi Garip söz aldı. Oylamada meclis üyelerinin tek tek isimlerinin yazılmasını öneren Garip “Bunun da zabıtlara geçmesini talep ediyorum. Biz özünde imar tadilatına karşı değiliz. Karşı olduğumuz bu tadilatın menfaat karşılığı yapılmasınadır. Menfaat sağlandığını, bunun sonucunda oylama yapıldığı takdirde idari ve adli sonuçlarının olacağını ifade etmek istiyorum. Bizi bu konuda dilekçe vermeye zorlamayın. Yeniden aldığınız greyderi geri iade edin. Bu yanlış işlem olmuştur. Sonra da hepimiz el birliğiyle imar tadilatına evet diyelim” dedi.

AKAY: HER HANGİ BİR YANLIŞ İŞLEM YOKTUR

Remzi Garip’in konuşması sonrasında değerlendirmede bulunan Başkan Akay, tek tek oylamaya gerek olmadığını belirterek şunları söyledi: “Burada bizim her hangi bir zorlamamız yoktur. Dilekçe verip vermemeniz tamamen sizin inisiyatifinizdedir. Her hangi bir yanlış işlem yoktur. Her hangi bir menfaat de yoktur. 1 Temmuz tarihinde grup başkanınızın ifadesiyle burada yeterli incelemeyi sağlayamayacağınızdan dolayı meclisi terk ettiniz. Bugünkü komisyon toplantınız yarım saat sürdü. Demek ki yarım saatte yeterli bilgiyi alıyormuşsunuz izlenimi ediniyorum. Herşey meclisin huzurunda gerçekleşmektedir.”

DUMANLAR: GÖREVDEN KAÇMADIK

Söz alan meclis üyesi Şükrü Dumanlar, Başkan Akay’ın 1 Temmuz Cuma günü meclis ikinci oturumunda yapmış olduğu konuşmaya atıfta bulunarak “Bu konuşmayı kabul etmiyoruz. Biz burada görevden kaçmadık. Birinci oturumun ardından oylama yapıldı. Bizler ikinci oturuma katılamayacağımızı söyledik ve ayrıldık. Kaçmadık. Biz toplantıyı terk etmedik” dedi.

ŞEN: TOPLANTI YAKLAŞIK 1,5 SAAT SÜRDÜ

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun Ak Partili Üyesi Melek Şen ise komisyon toplantısının yarım saat değil yaklaşık 1,5 saat sürdüğünü söyledi.  

DUMANLAR: SİZİN ÜYENİZ NEDEN GELMEDİ?

Yeniden söz alan Dumanlar şunları söyledi: “İkinci bir toplantıyı yapmayı kabul etmedik. Sizler de komisyonlara havaleyi gerçekleştirdiniz. Plan ve Bütçe Komisyonu çoğunluğu sağlayarak toplantıyı yaptı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda ise iki üyeniz vardı, bir üyeniz toplantıya gelmemişti. Biz katılmadığımız için komisyon toplanamadı. Biz kaçmadık ki, sizin meclis üyeniz toplantıya neden gelmedi?”

AKAY: KONULARI KARIŞTIRMAYIN

Şükrü Dumanlar’ın ifadeleri üzerine Başkan Akay, CHP’li İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyesinin izinli olmasından dolayı toplantıya katılamadığını söyleyerek “Konuları karıştırmayın.” diye konuştu.

MHP’Lİ SAKALLI: KÖTÜ KOKU RAHATSIZLIK VERİYOR

Dilek ve temenniler bölümünde Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis Üyesi Hasan Sakallı söz aldı. Yıldırım Beyazıt Mahallesi sakinlerinin Kavakdere’deki kokudan rahatsız olduğunu anlatan Hasan Sakallı, Kavakdere’ye yönelik her hangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Meclis üyesi Sakallı ayrıca TESKİ’ye yönelik halkın şikayetlerini anlattı.

AKAY ÇALIŞMALARI ANLATTI

Kavak Dere’ye hem sanayi tarafından hem de yerleşim alanı tarafından deşarjların olduğunu belirten Belediye Başkanı Akay “Sorunun önüne geçmek için konuyu Büyükşehir Belediyesi ile TESKİ’ye aktardık. Aynı anda Çerkezköy OSB Bölge Müdürlüğü Kavak Dere’nin Pınarça Mahallesi tarafından bir proje başlattı. Bizi en fazla rahatsız eden yapılaşmanın en yoğun olduğu yer Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nin B/S/H Köprüsü’nün olduğu yerden başlayarak İtfaiye Köprüsü arasında kalan kısım ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden talepte bulunduk. Bu proje ile ilgili bir çalışma ortaya kondu. Önümüzdeki haftalarda sonuç vereceğine inanıyorum. O alanla ilgili bir yenilemeyi projelerimiz içerisine koyduk. İki taraftan sızıntılar ortadan kaldırıldığında sorun da ortadan kalkacaktır” dedi.

EREM: SAHA SORUNU VAR

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Meclis Üyesi Uğur Erem ise Kızılpınar’daki saha sorununun gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda Çerkezköy Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı olduğunu kaydeden Erem “Çerkezköy’de ciddi anlamda spor alanı eksikliği bulunuyor. 10 yıldır Kızılpınar’da futbol sahası olarak kullanılan stadın milli eğitim müdürlüğü tarafından ne hikmetse okul alanı denilerek ısrarla futbol sahası yapılmasına izin verilmemesini kınıyorum.” dedi.

“AYNI DUYARLILIĞI GÖSTERMELİLER”

Çerkezköy Belediyesi’nde Kızılpınar’ı temsil eden Ak Partili meclis üyelerine seslenerek sözlerini sürdüren Erem “Bu konuda ne düşündüklerini merak ediyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘buraya okul yapacağız’ gerekçesi geçerli bir gerekçe değildir. Şu anda Kızılpınar’da 2 tane 40 derslikli atıldı. Okulun 2016-2017 yılında plan ve bütçeye alınma şansı da hiç yoktur. Burada siyasi bir engelleme görüyorum. Bunu da diğer arkadaşlarımın diğer konulara gösterdiği duyarlılığı bu konuya da göstermelerini bekliyorum. Özellikle Ak Partili meclis üyelerine söylüyorum. İmar konularına gösterildiği kadar hassasiyetin eğitim konularına da spor konularına da gösterilmesini istiyorum” ifadelerine yer verdi.

O İFADELERİ KINADI

Uğur Erem konuşmasının son bölümünde isim vermeden sosyal medya üzerinde Atatürk ile ilgili paylaşım yapan İlçe Yönetim Kurulu Üyelesi Mustafa Karataş’ın ifadelerini kınadı.

AKAY: ALAN SPOR ALANIDIR

Uğur Erem’in konuşmasını tamamlaması sonrasında Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay yeniden bir değerlendirmede bulundu. Kızılpınar Sahası’nın üzerinde bulunduğu alanın spor alanı olduğunu söyleyen Başkan Akay “Biz bu konuda yenileme, düzenleme ve orayı Çerkezköy’e kazandırmak için bir proje ortaya koyduk. Bir projeyi ortaya koyduktan sonra milli eğitim müdürlüğü sözlü olarak okul yapacaklarını ifade ettiler. Bizim spor alanı yapma talebimiz var, okul da yapacaklarsa buna da razıyız. Yeter ki ortaya bir sonuç çıksın. Yer halihazırda spor alanıdır. Yeri spor alanına dönüştüren biz değiliz, dönemin Kızılpınar Belediyesi’dir. Konu ile ilgili 3 aydır cevap bekliyoruz. İnşallah hayırlı olur.” ifadelerine yer verdi.

GARİP: “BAHANE ÜRETİYORSUNUZ”

Grubu adına söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Remzi Garip “Ak Parti hiçbir zaman bu memlekette yapılacak hiçbir icraata karşı gelmemiştir. Ak Parti’nin 14 yıldır Türkiye genelinde yapmış olduğu icraatlar ortadadır. Bize göre siz yapamadıklarınızı Ak Parti’yi bahane ederek kendinizi savunmaya almak istiyorsunuz. Bu suçlamalarınızı asla kabul etmiyoruz. Devlet planlamalarını uzun vadede yapar. Konuyu Ak Parti engelliyor ifadesine katılmıyorum.” dedi.

“GEREKEN YAPILACAKTIR”

İsim vermeden sosyal medya üzerinde Atatürk ile ilgili paylaşım yapan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karataş’ın ifadelerine değinen Garip şunları söyledi: “Ak Parti Çerkezköy İlçe Sekreterinin verdiği ifadeye hiçbir meclis üyesi katılmıyor. Yerel yönetimimiz de katılmıyor. Gereken işlemler ilgili kişi hakkında başlamıştır. Yaptığı yanlış ifadeden dolayı siyasi cezayı alacağına hepimiz inanıyoruz.”      

AKAY: YAPTIĞIMIZ İŞE BAKIYORUZ

Toplantının son bölümünde yeniden Kızılpınar Mahallesi’ne yapılması planlanan spor alanına değinen Akay şunları söyledi: “Alan hali hazırda spor alanı olduğu için alanı yeniden düzenleme çalışması içerisine girdik. Bunu milli eğitim müdürüne bildirdik. Bu talebi yaptıktan sonra yerle ilgili talepte bulundular. Buna da razıyız. Kim kimi engelliyor, niye engelliyor konusu bizi ilgilendirmiyor. Biz yaptığımız işe bakıyoruz. Önümüze bakmaya çalışıyoruz. Kızılpınar’ı Çerkezköy’e kazandırma derdindeyiz. İl Milli Eğitim Müdürü ‘Çerkezköy Belediyesi burayı işgal etmiştir’ dedi. Ben de kendilerine telefonda yerin çayırlık olduğunun farkında mısınız? diye sordum. İş yapmaya çalışıyoruz, bunu da hep birlikte yapmaya çalışıyoruz. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı oraya okul yapacaksa ona da razıyız. Ancak yer hali hazırda hala spor alanıdır.

“GEREKLİ AÇIKLAMALAR YAPILMIŞTIR”

Ak Parti İlçe Yöneticisi tarafından kabul edilemez açıklama oldu. CHP, MHP ve AK Parti İlçe Yöneticileri gerekli açıklamaları yapmıştır. Bundan kendi adıma sevinç duyuyorum.” Başkan Akay’ın konuşmasını tamamlaması sonrasında Çerkezköy Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı sona erdi.   

Çerkezköy Bakış

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.