Plastik atıklar sokak hayvanlarına yuva oldu

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay Çerkezköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Süleymanpaşa ve Şarköy İlçe Belediyeleri arasında imzalanan protokol kapsamında geri dönüşüme uğrayarak sokak hayvanları için yuva haline getirilen plastik atıklarda incelemelerde bulundu.

Plastik atıklar sokak hayvanlarına yuva oldu
banner301
Çerkezköy Bakış - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Süleymanpaşa ve Şarköy İlçe Belediyeleri arasında imzalanan protokol kapsamında geri dönüşüme uğrayarak sokak hayvanları için yuva haline gelen plastik atıklardan Çerkezköy Belediyesi’ne 20 adet yuva verildi.

İNCELEMELERDE BULUNDU

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay Çerkezköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek sokak hayvanları için yuva haline getirilen plastik atıkları inceledi. Geri dönüştürülebilir atıkların bir kolu olan plastik atıkların doğada en az 1000 yılda yok olduğunu kaydeden Akay “Bu atıkların gelişi güzel bir şekilde çevreye bırakılması canlı sağlığını tehdit etmektedir. Aynı zamanda kullanım ömrünü dolduran plastikler çeşitli alanlar için hammadde niteliğinde olması nedeniyle ekonomik olarak da önem taşımaktadır. Bu sebeplerle plastik atıkların kaynağında ayrı toplanması hem çevreyi korumakta hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve plastik atıkların kaynağında ayrı toplanmasını amaçlayan ‘Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi’ ise aynı zamanda sokak hayvanlarının da yaşam koşullarını da iyileştiriyor” dedi.

İLÇELERE DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
banner287

PAGDER, sözleşme imzalayan her bir Belediye’ye plastik atıkların geri dönüşümünden elde edilen 20 adet yuva bağışlarken Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bu yuvaların ilçelere dağıtımını gerçekleştirdiğini söyleyen Akay “Böylelikle ilk etapta teslim alınmış olan 20 adet yuva Belediyemize teslim edilmiştir ve Çerkezköy Belediyesi Geçici
Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimize konulmuştur. Bu güzel işbirliği için Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ve Plastik Sanayiciler Derneği’ne çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KATKI SAĞLAMALARINI İSTEDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. H. Tamer Dodurka da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnsanların atık olarak gördüğü plastiklerin dönüştürülerek çevremizin bir parçası olan hayvanlara yuva olarak kullanılması düşüncesinin hayata geçirilmesine vesile olduğumuz için mutluluk duymaktayız. Vatandaşlarımızın evlerindeki plastikleri veya içtikleri su şişeleri gibi malzemeleri geri dönüştürülmek üzere ambalaj atıkları toplama kaplarına atmaları halinde bu tip sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlanacaktır. Tüm vatandaşlarımızın geri dönüşüme katkı sağlamalarını istiyoruz” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459