banner507

Platform oluşturulacak

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ile STK temsilcileri, bölgede yapılması planlanan termik santralle ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi.

Platform oluşturulacak
banner301

Çerkezköy Bakış - Kapaklı Belediyesi Meclis Salonu’nda toplantı düzenlenen toplantıya Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, MHP Kapaklı İlçe Başkanı İsmail Türker, Kapaklı Belediye Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Erkan ile Kapaklı STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “Bölgemize yapılması planlanan kömürlü termik santral ile hep birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü bu termik santralden yaklaşık 1 milyon nüfus etkilenecektir. Bu yüzden hep birlikte çalışacağız. Bu mücadelede Çerkezköy’ün tecrübelerinden faydalanacağız. Bu iş siyasi parti işi değildir. Çocuklarımızın sağlığı ve geleceği için hep birlikte mücadele etmeliyiz” diye konuştu.
Belediye Başkanı Vahap Akay ise, Çerkezköy’ün Termik Santrali ilk defa 27 Ekim 2016’da duyduğunu kaydederek, “Bu termik santralin 8’de 1’lik kısmı Çerkezköy’de kalıyordu. Büyük çoğunluğu Silivri’ye bağlı Çayırdere bölgesinde kalıyordu. Biz hukuk mücadelemize başladık. Önce planlara itiraz ettik fakat itirazlarımız kabul görmedi. Hukuki mücadelemizi sürdürdük. Daha sonra bu alanla ilgili 22 Şubat 2016 tarihinde acil kamulaştırma kararı alındı. Biz kamulaştırma kararı alınan alanda bulunan Çerkezköy Belediyesi hisselerinin kamulaştırılmasına karşı dava açtık. Temmuz ayı sonu itibari ile Danıştay kamulaştırmanın durdurulması kararı aldı. Ancak öyle anlaşılıyor ki Bakanlık buna karşı önlem almış ve yeni bir yer için hazırlıklarını yapmış. Termik santralin şu anda konumlandırıldığı alanın büyük çoğunluğu maliye hazinesidir. Yani kamulaştırma maliyeti yok” dedi.
 

banner287
BİZİM ORTAK BİR DİLE İHTİYACIMIZ VAR

Akay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu iş artık Çerkezköy ve Kapaklı’nın bahçesine geldi. Termik Santrallerin etki alanları yaklaşık 40 kilometredir. Bu meseleyi siyasi bir mesele olarak görmemeliyiz. Geçtiğimiz günlerde termik santral incelemesi yapmak üzere Yatağan’a gittik. Orada yaşayan vatandaşlara bir dokunduk bin ah işittik. Toplumun biraz daha duyarlı bir şekilde termik santrale karşı çıkması gerekiyor. Termik santralin zararlarını çok somut örneklerle, yüksek sesle anlatmamız gerekiyor. Bizim ortak bir dile ihtiyacımız var. Bu mücadeleyi aynı noktadan yürütmeliyiz. Bizim çok sade dile termik santralin zararlarını vatandaşımıza anlatmalıyız. Önümüzdeki günlerde Elbistan Afşin’e gidip, termik santral sahası etrafında yaşayan vatandaşlara dokunup, bunun zararlarını dinleyeceğiz. Bu heyette Kapaklı’dan da bir ekip yer almalıdır.”
Toplantı sonunda Çerkezköy-Kapaklı Termik Santral ile Mücadele Platformu oluşturulmasına ve bu mücadelenin hep birlikte yürütülmesine karar verildi.  

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493