Rahmi Koç müzesini ziyaret ettiler

Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği sosyal sorumluluk projelerini sürdürüyor.

Rahmi Koç müzesini ziyaret ettiler
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği, Kızılpınar 125. Yıl Ortaokulu'ndan 20, Mevlana Ortaokulu'ndan 20 olmak üzere toplam 40 öğrenciye yönelik müze ziyareti düzenledi. Öğrenciler İstanbul’daki  Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret ettiler.

40 ÖĞRENCİ KATILDI

Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği Yönetimi sosyal sorumluluk projesi kapsamında öğrencilere yönelik İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi'ne gezi düzenledi. Hafta sonu düzenlenen geziye Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği Başkanı Murat Akay ile Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Kızılpınar 125. Yıl Ortaokulundan 20, Mevlana Ortaokulu'ndan 20 öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci katıldı.

“OLDUKÇA FAYDALI GEÇTİ”

Çerkezköy’e Gönül Verenler Derneği Başkanı Murat Akay, müze gezisinin öğrenciler için oldukça faydalı geçtiğini söyleyerek “Öğrencilerin sabah kahvaltılarıyla öğle yemekleri derneğimiz tarafından karşılandı. Aynı şekilde ulaşım da derneğimiz tarafından karşılandı. Önümüzdeki hafta Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin karşılayacağı araçlarla 80 öğrencimize yönelik Rahmi Koç Müzesine gezi düzenleyeceğiz. Rahmi Koç Müzesine yönelik müze ziyareti çalışmamız sürecek” dedi.

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

banner287
1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır.  

TARİHİ LENGERHANE BİNASI

Osmanlılarda gemiyi sabitlemek için denize atılan zincir ve ucundaki çapaya Lenger, bunların yapıldığı yere ise Lengerhane denilmiştir. Bizans döneminde başka maksatlar için inşa edilmiş bir binanın temelleri üzerine kurulmuş bu Osmanlı Lengerhanesi’nin geçmişi, Sultan III.Ahmet devrine uzanmaktadır. Müzenin özel tarihi ise 1991 yılında tarihi Lengerhane binasının Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alınmasıyla başlar. Vakıf tarafından, Dr. Bülent Bulgurlu koordinasyonunda titizlikle yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından Aralık 1994’de müze ziyarete açılmıştır. Yaklaşık 2 bin 100 metrekarelik dikdörtgen biçimli arsada tarihi Lengerhane binası, ahşap çatılı küçük bir bina ve taş duvarlar yer alır. Bunların oluşturduğu iç avlunun ve dış mekanın özüne dokunulmadan gerçekleştirilen müze tasarımında, sergilenecek objelerle birlikte binaların dokusunun ziyaretçilere hissettirilmesi amaçlanmıştır.

TARİHİ HASKÖY TERSANESİ

Kısa süre sonra sergileme alanlarının, Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonuna yeterli gelmemesi nedeniyle Lengerhane’nin hemen karşısındaki, harap durumda olan Hasköy Tersanesi satın alınmış ve bu kısımın restorasyonu 2001 yılında tamamlanmıştır. Endüstriyel arkeoloji açısından, en az Lengerhane kadar büyük önem taşıyan tersane, 11 bin metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Arsanın üç tarafını büyük bir U biçiminde çevreleyen 14 bina, asıllarına sadık kalınarak restore edilmiştir. Hasköy Tersanesi, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından kendi gemilerinin bakım-onarımı için kurulmuştur. Başlangıçta atölye düzeninde birkaç binadan oluşan tersane, zamanla olanaklar oranında genişletilir. Önce tersaneye 45 metrelik bir ahşap kızak kurulur ve çekme gücü, istimle çalışan bir ırgattan sağlanır. Bu ırgat 1910 yılında elektrikle çalışır hale getirilirken, 1938’de ise 75 ve 76 baca numaralı şehir hattı vapurları Kocataş ile Sarıyer burada inşa edilir. İlerleyen yıllarda Hasköy Tersanesi, deniz ulaşımına dair yapılanma değişikliklerine göre 1980’lere dek sık sık el değiştirmiştir. Bir devre ışık tutan bu yapılar, Kasım 1996’da Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alındığında ise terk edilmiş durumdaydı. Hasköy Tersanesi’nin Dr. Bülent Bulgurlu başkanlığında yürütülen restorasyonun ardından binaların alan ve yüksekliklerine bağlı olarak müze fonksiyonları belirlenmiştir.

AÇIK HAVA SERGİLEME ALANI

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonunun bir kısmı da Hasköy Caddesi’ndeki ana girişten Haliç’e uzanan açık alanda ziyaretçilerin ilgisine sunulmakta. Klasik otomobiller, devasa Turgut Alp Vinçi, B-24 Liberator ve diğer uçaklar, ve daha fazlası müze koleksiyonunun parçası olarak Haliç’e demirli durumdaki Fenerbahçe Vapuru ve TCG Uluçalireis Denizaltısı’na dek uzanmakta.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306