Ramazan’ı GÜL ŞERBETİ ile tatlandırdı

Bayramoğulları Pastanesi, Osmanlı Saray Mutfağı’nın vazgeçilmez tatlarından Gül Şerbeti’ni Çerkezköylüler’in beğenisine sundu. Pastane sahibi Murat Sağlam, Gül Şerbeti ile Çerkezköylüler’in Ramazanlarına renk katmak istediklerini belirtti.

Ramazan’ı GÜL ŞERBETİ ile tatlandırdı
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Osmanlı saray mutfağı ile geleneksel halk sofralarının vazgeçilmez tatlarından olan Gül Şerbeti geleneği Bayramoğulları Pasta & Cafe’de yaşatılıyor. Ramazan’a özel hazırlanan Gül Şerbeti, Ramazan boyunca Çerkezköylülerin damak tadına sunulacak.
ÇERKEZKÖY’DE İLK VE TEK
Bayramoğulları Pasta&Cafe’nin sahibi Murat Sağlam, Gül Şerbeti’nin Çerkezköy’de ilk ve tek kendileri tarafından Çerkezköylülerin damak tadına sunulduğunu söyleyerek ‘’Gül Şerbeti geleneğini yaşatma adına bir süredir çalışma yapıyorduk. Ramazan ayı öncesinde hazırlıklarımızı tamamladık. Gül Şerbeti’nin ramazan ayı boyunca beğeniye sunacağız’’ dedi.
İKRAMDA BULUNULACAK
Sağlam, Çerkezköy Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenecek programlarda davetlilere Gül Şerbeti ikramında bulunulacağını ifade ederek ‘’3 Ağustos’ta konser için Çerkezköy’e gelecek olan Saray Bosna Fatih Sultan Mehmet Korosu’na ve diğer davetlilere Gül Şerbeti ikramında bulunulacak. Çerkezköy’de Osmanlı geleneğini tatma imkanı bulacaklar’’ ifadelerini kullandı.
KÜLTÜR MİRASI OBJESİNE DÖNÜŞTÜ
banner287
Ramazanlar’da sembolik olarak sunulan bir kültür mirası objesine dönüşen Gül Şerbeti’nin tarifi şöyle: ‘’Gül yapraklarını ve şekeri bir kap içerisinde karıştırın. Gül yaprakları tamamen ufalanıp dağılıncaya kadar parmaklarınızla ezerek yoğurun.
Üzerine su ve limon suyunu ekleyip şeker eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu şerbeti 5 saat boyunca buzdolabında bekletin. İnce bir tülbentle süzdükten sonra servis edin’’
OSMANLI’DA AĞIR YEMEKLERDEN SONRA GÜL ŞERBETİ İÇİLİRDİ
Osmanlı mutfağında ağır yemeklerden sonra Gül Şerbeti içilir veya bir kaşık Gülbeşeker yenirdi. Hazımı kolaylaştıran gül ile ağır yemekler zahmetsizce sindirilirdi.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493