Sadece iş bulmuyoruz, İş kurmasına da yardımcı oluyoruz

Çerkezköy Ergene Havzası Sanayiciler ve İş Hayatı Derneği(ÇESİAD) tarafından organize edilen programa katılan İş-Kur Tekirdağ İl Müdürü Şerafettin Küçük, iş arayanlarla işveren arasında köprü olmanın yanı sıra, kendi işini kurmak isteyenlere de mesleki eğitim ve danışmanlık desteği verdiklerini ifade etti.

Sadece iş bulmuyoruz, İş kurmasına da yardımcı oluyoruz
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Üyelerine yönelik düzenli olarak bilgilendirme toplantıları ve seminerler düzenleyen ÇESİAD, önceki akşamda sektör çalışanları için İş-Kur tanıtım programı düzenledi.
SON 8 YILDA BÜYÜK DEĞİŞİM
Saat 19.30’da başlayan programa İş Kurumu Tekirdağ İl Müdürü Şerafettin Küçük, Çerkezköy İş-Kur Müdürü Ercan Sözen ile tüm sektör çalışanları ile temsilcileri katıldı. İş-Kur Tekirdağ İl Müdürü Şerafettin Küçük, İş-Kur hakkında yaptığı bilgilendirmede, “Bizim hakkımızda bilmek istediklerinizi karşılıklı paylaşalım istedik. Önemli olmak birbirimizi anlamak ve katılım sağlayabilmektir. İş-kur olarak son 8 yıldır gerçekten farklı bir kurum olduğumuzu söylemeye çalışıyoruz. Bizi dinleyenlerde ne kadar değişime ve gelişmeye açık olduğumuzu sizlerde takdir edersiniz” dedi.
GLOBAL KRİZE RAĞMEN TÜRKİYE’DE EN ÇOK İSMİ DUYULAN KURUM OLDUK
İlk etapta İş-Kur olarak Çerkezköy’de var olmak istediklerini ve bu anlamda kendi özel aracıyla OSB’yi gezerek neler yapılabileceği hakkında araştırma yaptığını belirten Küçük, “2007 yılında ilk adıyla şube müdürlüğünü şimdi ki adıyla da hizmet merkezini devreye sokmuş olduk. İŞKUR, özellikle son yıllarda 2008’de global krizle birlikte Türkiye’de en çok ismi duyulan kurumlardan haline geldik. İşten çıkana işsizlik maaşı verdik. ‘Biraz destek olunursa ben işçi çıkarmadan ayakta dururum’ diyen işletmeleri, kısa çalışma ödeneğinden yararlandırdık. Çerkezköy’e sadece buraya hizmet merkezi açmakla kalmadık. Bize partner olmak isteyen Çerkezköy Belediyesi ve diğer belediyelerde hizmet noktaları oluşturduk. Vatandaşımız, İş-Kur’a gitmesine gerek kalmadan oradan da vatandaşımız yararlansın istedik.” diye konuştu.
İŞKURUN GÖREVLERİNİN DE BİRİDE İŞ GÜCÜ YETİŞTİRMEDİR
banner287
İş-Kur Tekirdağ İl Müdürü Şerafettin Küçük İş-Kurun görevlerinde de bahsederek, “Ulusal istihdam politikasının oluşturulmasına ve istihdamın korunmasına, geliştirilmesine ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak, işsizlik sigortası işlemlerini yürütmek. Diğer yandan İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak. İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmak ve yaptırmaktır. İş ve meslek analizleri yapmak, yaptırmak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri vermek ve verdirmek, işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik işgücü yetiştirme, mesleki eğitim ve işgücü uyum programları geliştirmek ve uygulamak, istihdamdaki işgücüne eğitim seminerleri düzenlemektir” açıklamasında bulundu.
İŞ PİYASASI İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA İSTİHDAM ARTIRILIR
Kuruma kayıtlı işsizlerin, iş piyasası ihtiyaçları doğrultusunda istihdam edilebilirliklerinin arttırıldığını kaydeden Küçük, “İş-Kur, iş bulmalarının kolaylaştırılmasına, işe yerleştirilmesine ve kendi işlerini kurmalarının sağlanmasına yönelik girişimcilik, meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimlerini, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini, toplum yararına çalışma programları ile çalışan işgücüne ilişkin eğitim seminerlerini kapsar” şeklinde konuştu.
KAYITLI İŞ GÜCÜNÜN YÜZDE 3’Ü OKUR-YAZAR
Aktif ve pasif olmak üzere iki istihdam hizmeti olduğunu açıklayan Şerafettin Küçük şunları söyledi; “neden aktif istihdam dediğimiz zaman, Kurumsal olmayan nüfus 73.561.000, 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus 54.680.000, İşgücüne Dahil Olanlar 27.803.000, İstihdam 25.577.000, İşsiz 2.226.000, İşgücüne katılma oranı yüzde 50.8, İstihdam oranı yüzde 46.8, İşsizlik oranı yüzde 8, Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 10.2 ve Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 15.7’dir. Kayıtlı İşgücünün; yüzde 3’ü Okur-Yazar, yüzde 52’si İlköğretim Okulu mezunu, yüzde 32’si Orta Öğretim, yüzde 8’i Ön lisans ve yüzde 5 Lisans mezunudur. İşsizlere, iş bulma, danışmanlık hizmetleri, mesleki eğitim, işgücü uyum ve toplum yararına çalışma hizmetleri verilir ve işg11ücü piyasası araştırma ve planlama çalışmaları yapılır. Bu kapsamda yapılacak giderler ise işsizlik Sigortası Fonundan karşılanır”
ÖZÜRLÜ ÇALIŞTIRMAYANA 1700 TL PARA CEZASI
Son olarak Özürlülerin istihdamı hakkında da bilgi veren Şerafettin Küçük şunları söyledi; “İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç özürlü, kamu işyerlerinde ise yüzde dört özürlü ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır. Özel sektör işverenlerince bu madde kapsamında çalıştırılan SGK’ ya tabi özürlü sigortalılar ile 1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen korumalı işyerlerinde çalıştırılan özürlü sigortalıların, aynı Kanunun 72 inci ve 73 üncü maddelerinde sayılan ve 78 inci maddesiyle belirlenen prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı, kontenjan fazlası özürlü çalıştıran, yükümlü olmadıkları halde özürlü çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir özürlü için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin yüzde ellisi Hazinece karşılanır. Diğer yandan madde 101’de Bu Kanunun 30 uncu maddesindeki hükümlere aykırı olarak özürlü ve eski hükümlü çalıştırmayan işveren veya işveren vekiline çalıştırmadığı her özürlü ve eski hükümlü ve çalıştırmadığı her ay için bin 700 lira para cezası verilir. Kamu kuruluşları da bu para cezasından hiçbir şekilde muaf tutulamaz”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493