Safları sıklaştıracağız

Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe, 15 Temmuz’un Türkiye için sınav olduğunu belirterek darbe girişiminin Amerika ve müttefiklerinin yardımıyla gerçekleştirilen bir istila olduğunu söyledi.

Safları sıklaştıracağız
banner301

Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe, 15 Temmuz’un Türkiye için sınav olduğunu belirterek darbe girişiminin Amerika ve müttefiklerinin yardımıyla gerçekleştirilen bir istila olduğunu söyledi. Toplumu provokasyonlara karşı uyaran Boztepe “Hedeflerinde Alevilik ve Sünnilik çatışması muhtemelen de bir Türk-Kürt çatışmasını yanına ekleyecekler.  Bunun için toplum olarak saflarımızı sıklaştıracağız. Birbirimizi ötekileştirmeden kardeşçe yaşayacağız. Bu vatan hepimizin ya sahip çıkarız ya da hep birlikte yok oluruz.” dedi.

Türkiye günlerdir Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün 15 Temmuz gecesi kanlı darbe girişimini konuşuyor.

“TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR SINAV OLDU”

Çerkezköy Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe de 15 Temmuz ile sonrasını değerlendirdi. 15 Temmuz’un Türkiye için büyük bir sınav olduğunu söyleyen Seyyid Sinan Boztepe, FETÖ’ye mensup bir grup askerin kalkışmasını sadece bir darbe girişimi olarak görmemek gerektiğini belirtti. 15 Temmuz gecesi yaşananları Amerika ile müttefiklerinin yardımıyla gerçekleştirilen bir istila olarak yorumladı.

“BU İŞİN PLANLAYICISI AMERİKA’DIR”

Gerek basında çıkan haberler gerekse de darbe teşebbüsünde bulunan subayların vermiş olduğu ifadelerden darbe planının Adana İncirlik Üssü’nde yapılan toplantılarla ele alındığını belirten Boztepe: “Bu işin planlayıcısı Amerika’dır, bu işi destekleyen NATO’dur, Bu işin tetikçiliği de bu vatanın ekmeğini yemiş, bu vatanın suyunu içmiş içimizden çıkmış ihanetçilerdir. O ihanetçiler de bu girişimde kullanıldılar” dedi.

 “İŞGAL HAREKATI ENGELLENDİ”

‘İşin bu noktaya gelmesi elbette ki bir anda olmadı’ diyen Seyyid Sinan Boztepe “Yıllardır bu topraklarda emperyalistler ile siyonistlerin kendi hevesleri var. Türkiye Ortadoğu için, Asya için; gerek Avrupa için kilit bir ülkedir. Bu ülkeyi emperyalistler ve siyonistler kendi oyuncağı gibi kullanmak istiyorlar. Bu darbe girişimi de bu oyuncağı kendi ellerine geçirmek istemeleridir. Ama unuttukları bir şey var. Türkiye bir oyuncak değildir. Bir çocuğun oynayabileceği bir oyuncak değildir. Gerek ordunun içerisindeki vatansever subaylar gerek halkın içerisinde duyarlı insanlar bu hareketin karşısında durdu. Kışladaki asker kışlasına sahip çıktı. Halk sokağa sahip çıktı. Bu işgal harekâtı engellendi. Allah’a binlerce defa şükürler olsun ki, böyle bir işgal hayata geçmedi. Eğer hayata geçmiş olsaydı muhtemelen şu an NATO’nun, Amerika’nın istilasına uğramış bir yapı ile hareket edecektik. Allah toplumumuza böyle bir olay daha yaşatmasın.” diye konuştu.

“15 TEMMUZ ÇOK İYİ OKUNMALI”

Boztepe, 15 Temmuz’un çok iyi okunması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Bu olay sadece kuru kuruya bir darbe girişimi değildir. Bu olay başlı başına bir istila hareketidir. Gülen cemaati bu işi asla tek başına yapamaz. Bu yüzden demokrasi mitinglerinde sadece Gülen cemaatinin isminin anılması emperyalist ve siyonistlerden bahsedilmemesi tabloyu okuyamamak demektir. Çok şükür bizler tabloyu okuyabiliyoruz. Gülen cemaati bu işi Amerika ve yandaşlarıyla birlikte hayata geçirmeye çalıştı. Biz gece gündüz hepsine lanet okuyoruz.

“VATAN TOPRAĞI KOLAY ELDE EDİLMEDİ”

Bu vatan toprakları kolay elde edilmedi. Bu vatan topraklarının her karışında dedelerimizin al kanları var. Allah muhafaza, dedelerimizin kanlarının aktığı bu topraklarda gerek Amarikan gerek NATO askerlerinin botlarının bastığını görmek bizim için ölüm demektir. Allah o günleri bizlere göstermesin ve nasip de etmesin”  

“TOPLUMUN DUYARLILIĞI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Darbe girişimine karşı toplumun günden güne daha duyarlı olduğunu söyleyen Boztepe “Toplum günden güne daha duyarlı hale gelmeye başladı. İnsanlar ilk başlarda olayı anlamaya başladı. Darbe girişimin ilk saatlerde halkın verdiği refleks ile şimdiki refleks arasında dağlar kadar fark var. İnsanlar olayı anlamaya başladı. O yüzden toplumun her kesiminden bir duyarlılık var. Sağcısı, solcusu, Kemalisti, ulusalcısı, dindarı, laiki, inananı, inanmayanı, her kesimde bir duyarlılık var. Önemli olan bu duyarlılığın devam etmesi, kesintiye uğramadan devam etmesidir.

“NE İNANANI KALIR NE İNANMAYANI”

Türkiye bir Suriye gibi, Irak gibi, Afganistan gibi Avrupa eliyle karıştırılmış hale gelirse bu ülkede ne inananı kalır, ne de inanmayanı kalır. Ne sağcısı kalır, ne de solcusu kalır. Muhtemelen her kesimden insan büyük bir çoğunluk bunu gördü. O yüzden duyarlılık devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

“BİR İÇ SAVAŞ PROVASI YAPACAKLAR”

Darbecilerin mutlaka bir B planı olması gerektiğini söyleyen Boztepe, bu planı da şu şekilde yorumladı: “Türkiye’yi iç savaşa götürecekler. Alevilik ve Sünnilik çatışması muhtemelen de bir Türk-Kürt çatışmasını yanına ekleyecekler. Bir iç savaş provası yapacaklar. Karıştırmanın en kolay yolu budur.”

SURİYE ÖRNEĞİNİ VERDİ

Suriye örneği üzerinde durarak sözlerini sürdüren Boztepe “Suriye’de Esad iktidardan insin diye bir halk kalkışması oldu. Daha sonra ‘Esad’ı indirelim’ sloganlarının yerini Alevi ve Sünnilik çatışması aldı. Bu işi mezhebi bir çatışmaya çevirdiler. Türkiye’de de bu işler uygulanır. Bizler de dergahta bu duyarlılığı devam ettiriyoruz. Kardeşlerimizle sabaha kadar burada nöbetlerimiz devam ediyor. Bunun için Çerkezköy Meydanı’nda yapılan mitinglere katılamadık. Bu duyarlılığın devam etmesi zaten birçok kesimde bu işlere hevesli olanlara da geri adım attırır. Halk duyarlı olduğu zaman onlar geri adım atarlar.” diye konuştu.

banner287

“DEVLET BAĞIRSAKLARINI TEMİZLEMELİ”

Halkın duyarlılığıyla birlikte devlet yöneticilerine büyük iş düştüğünü anlatan Boztepe, provokasyonlara karşı herkesin dikkatli olmasını istedi. Devletin bir anlamda insana benzediğini kaydeden Boztepe “Bir nevi devlet insan gibidir. Bağırsakları hastalanmış bir kişinin bağırsaklarını boşaltması gerekir. Devlet bağırsaklarını boşaltmalıdır. Bu adamlar devletin her kademesinde varlar. Birçok devlet dairesi ve kurumlarında insanlar Gülen cemaatinden diye işlerinden uzaklaştırılıyor.

“İLGİSİ OLANLAR DEVLETTEN UZAKLAŞTIRILMALIDIR”

Bu uzaklaştırılanlar sadece bu işin içinde olanların tamamı değil. İllaki gizli cemaatçiler de bunların içerisinde vardır. Bu iş bir cadı avına dönüştürülmeden gerçekten bu cemaatle alakası olan, hak etmediği halde sırf kullanılmak için o kurumlara girmiş kişiler devletten temizlendiğinde ve teşhir edildiğinde bu kişiler eminim ki böyle bir işe daha kalkışamayacaklardır” dedi.

“BİZLER KARDEŞÇE YAŞIYORUZ”

Boztepe, potansiyel darbe girişiminde bulunabileceklerin Türkiye’den sınır dışı edilmesi gerektiğini ifade ederek “Bu da devletimiz için zor bir şey değil. Bu işin askeri kanadında olanlar def edilsin veya cezaevinde tutulsun. Siyasi kanadı varsa -illaki vardır- siyasetin içinde olanlar cezaevinde tutulsun veya def edilsin. Kimlikleri ellerinden alınsın. Bir daha giremesinler buraya. Kamu dairesinde çalışanlar cezaevinde tutuluyorsa tutulsun tutulmuyorsa def edilip gidilsin. Hak edenler bu topraklarda yaşasın. Bu coğrafyada Türk’ün Kürt ile, Alevi’nin de Sünni ile bir işi yoktur. Bizler kardeşçe yaşıyoruz. Bu kardeşliği tahsis edecek kurum ise devletimizin kendisidir.” diye konuştu.

“GERÇEK VATANSEVERLER ENGEL OLDU”

‘Darbe girişiminin başarılı olamamasında en büyük etken nedir’ şeklindeki bir soruyu da yanıtlayan Boztepe şöyle devam etti: “Darbe girişiminin başarılı olamamasında en büyük etken gerek halk, gerek askerin içinde gerek polisin içindeki gerçek vatanseverlerdir. Onların da büyük bir mücadelesi oldu. Her halde önümüzdeki günlerde kışlaların içerisindeki çatışmaları da duyacağız. Sadece bir kesim değildi buna engel olan. Toplumun her kesiminden ve her kurumdan gerçek vatanseverler buna engel oldular.

“ALLAH’IN İNAYETİYLE BU İŞ ENGELLENDİ”

Ben bir din adamıyım. Benim için en önemli bir mesele de şu: Allah’ın da bir lütfuydu. Allah’ın inayetiyle bu iş engellenmiş oldu. Bu toplum böyle bir istilayı hak etmedi.”

“İSLAM’DA İDAM VARDIR”

Darbe girişiminde bulunanlara yönelik idam getirilmesi yönündeki talepleri de değerlendiren Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe şunları söyledi: “Dini yönden, İslam Hukuku yönünden bu işe bakarsak İslam dininde şeri olarak idam vardır. İdamın hükümleri de bellidir. Bir kişi dinine, vatanına ihanet etmişse bunun hükmü bellidir: İslam dininde idam edilir. Bir başka izahı yok.

“DEVLETİMİZE BÜYÜK BİR GÖREV DÜŞÜYOR”

Burada devletimize bir görev düşüyor. Avrupa Birliği normları, Avrupa’nın kendi normları esas alınırsa veya Avrupa’ya kalırsa bu kişiler zaten idam edilemeyecek. Yok eğer Avrupa Birliği normları bir kenara atılacaksa bu kişilerin de idam edilmesi bundan önce vatana ihanet etmiş olan, hala cezaevinde bulunanların da idam edilmesi farzı kifaye, gerekli farz olur. Yapsın da.”

“İDAM FREN GÖREVİ GÖRÜR”

İdamın hayata geçirilmesinin toplum için de önem taşıdığını kaydeden Boztepe “Bundan böyle bu işe kalkışacaklar için idam cezası bir fren imkanı olur. İran’da suç oranları çok düşüktür. Bir tecavüzcüyü alıp da cezaevinde beslemezler. Direkt idam ederler. Kısas, Kur’an’da Allah’ın emridir. Davacı kısas istiyorsa kısas yerine getirilir. Keşke, İslam Hukuku belli aşamalarla Anayasa Hukuku’nun içinde hayata geçirilseydi. Bu şekilde vatana ihanet etmeyi göze alan kişiler bir kez daha düşünürdü. Tecavüze yeltenecek kişi bir daha düşünürdü. Uyuşturucu satan kişi bir daha düşünürdü.” dedi.

“SAFLARI SIKLAŞTIRALIM”

Boztepe, 15 Temmuz sonrası tüm toplumun birlik ve beraberlik çizgisinde bulunması gerektiğini belirterek “Biz namaz kıldırırken cemaate safları sıklaştırmalarını söyleriz. Toplum saflarını sıklaştırmalıdır. Bir diğerini ötekileştirmeden. Alev’i Sünni’yi dışlamasın, Sünni Alevi’yi, Türk Kürd’ü, Kürd Türk’ü ötekileştirmemelidir. Artık bu kavramları bir kenara bırakacağız.” diye konuştu.

“YAN YANA GELMEYİ ÖĞRENDİK”

15 Temmuz’un topluma yan yana getirmeyi öğrettiğini kaydeden Boztepe “Mitinglerde elde sadece bayrak var. Nihayet bu toplum yan yana gelmeyi öğrendi. Bu şer bize yan yana gelmeyi öğretti. Çünkü uzun zamandır yan yana gelmeyi unutmuştuk. Burada siyasilere de bir görev düşüyor. Artık, kuru siyasetlerini bir kenara bıraksınlar. Sırf oy kaygılarıyla halkın ötekileşmesine, ötekileştirilmesine, engel olsunlar, izin vermesinler. Tek vücut olduğumuz zaman biz bu istilanın önüne geçebiliriz. Eğer herkes kendi safına çekilirse kullanılmaya çok müsait bir yapımız var. Bunların B planı iç savaş çıkarmaktır. Alevi’yi de kullanırlar Sünni’yi de kullanırlar. Kürd’ü de kullanırlar Türk’ü de kullanırlar. O zaman kan gövdeyi götürür. Sonra da onların emelleri yerini bulur. Biz de içinde rahat yaşayacağımız bir vatanın özlemini yaşarız. Bu vatan hepimizin ya sahip çıkarız ya da hep birlikte yok oluruz.” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil ince
Cemil ince - 2 yıl Önce

Ağzına sağlık, olan biteni özetlemiş

savaş Akşit
savaş Akşit - 2 yıl Önce

Saygıdeğer seyyidimiz hem şahsi hemde cemaatimizin düşüncelerini net bir şekilde ifade etmiştir.temennimiz diğer kanaat önderlerinin de benzeri samimi ifadelerle milletin birlik beraberlik bağını güçlendirici aciklamar yapması ve bunu medyanın desteğiyle hep birlikte yapmalaridir bu tablo tabanda ciddi etki oluşturur.

vatandaş
vatandaş - 2 yıl Önce

süper bir açıklama hocamızı tebrik ederim, meydanlara çıkan konuşmacılara inşAllah bu metni örnek alsınlar!!!

METİN DEMİRBAĞ
METİN DEMİRBAĞ - 2 yıl Önce

SAYIN SEYYİT SİNAN BOZTEPE KARDEŞİM SENİN YAPMIŞ OLDUĞUN KONUŞMAYI O AKŞAM ALANDA DİNLEDİM VE ÇOK MUTLU OLDUM, ŞAHSIM SİVAS İLİNDE 4 YIL KALMIŞ VE YÜZLERCE ALEVİ KARDEŞİM OLMUŞTUR. ONLARDA SENİN GİBİ VATANINA MİLLETİNE VE DİNİNE DESTEK OLAN KARDEŞLERİMDİ. TÜM ALEVİ KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM. İŞTE BÖYLE OLURSAK BİZİ KİMSE AYIRAMAZ. AĞZINA YÜREĞİNE SAĞLIK, HEPİMİZ KARDEŞİZ HEP BİRLİKTE TÜRKİYEYİZ.

Ucankus
Ucankus - 2 yıl Önce

Keşke diğer alevi arkadaslarda senin gibi düşünseler hepsi hep li olmuslar

Ucankus
Ucankus - 2 yıl Önce

Keşke diğer alevi arkadaslarda senin gibi düşünseler hepsi hep li olmuslar

Mehmet Doğan
Mehmet Doğan - 2 yıl Önce

Sayın Seyyidimiz sinan Boztepe nin bütün söylediklerine aynen katılıyorum ve bundan sonra daha çok dikkatli olmamız gerekiyor

SIRADAKİ HABER

banner265

banner455

banner306

banner454