Şanlı Zafer’e coşkulu kutlama

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Çerkezköy’de de coşku ile kutlandı.

Şanlı Zafer’e coşkulu kutlama
banner301
Çerkezköy Bakış - 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törende konuşan Muhabere Kurmay Binbaşı Ahmet Keskin, “Türk ulusunun kahramanlıklarla dolu tarihinde önemli bir aşama olan bu zafer, bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusumuzun kadın-erkek, genç-yaşlı tüm fertleriyle birlikte, sarsılmaz azim ve iradesiyle verdiği yaşam mücadelesinin en büyük göstergesidir” dedi.

TÖREN ÇELENK SUNUMUYLA BAŞLADI

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına çelenk sunumuyla başlandı. Dün saat 09.00’a Çerkezköy Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Çerkezköy 3’ncü Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Engin Candaş, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Hakan Gül, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Hayri, Çerkezköy İlçe Müftüsü Yusuf Tuna, İlçe Mal Müdürü İlhami Taşkın, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak, PTT Çerkezköy Müdürü Zekai Zorba, Tapu Müdürü Raziye Muslu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan ile gaziler, belediye meclis üyeleri, okul müdürleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, özel kurum ve kuruluşların temsilcileri ile Çerkezköylüler katıldı.  

ÇELENKLER ATATÜRK ANITI’NA SUNULDU

İlk önce Kaymakamlık çelengi Atatürk Anıtı’na sunuldu. Sonrasında sırasıyla Tugay Komutanlığı ve Belediye çelengi Atatürk Anıtı’na sunuldu. Çelenk sunumu sonrasında kaymakamlık makamında düzenlenen tebrigat törenine geçildi.

KUBİLAY TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, beraberinde Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Çerkezköy 3’ncü Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Engin Candaş, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal ile birlikte tebrikleri kabul etti.KATILIMCILARIN BAYRAMINI KUTLADILAR

Tebrigat sonrasında kutlamaların devamı için yeniden Cumhuriyet Meydanı’na geçildi. Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy 3’ncü Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Engin Candaş ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay tören aracı ile Çerkezköy halkının bayramını kutladı.

“MUTLULUK VE GURURUNU YAŞIYORUZ”

banner287
Geçiş törenine İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muharebe Kurmay Binbaşı Ahmet Keskin yaptı. 30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi’nin 94’üncü yıldönümünü gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Binbaşı Keskin “30 Ağustos 1922’den önceki genel duruma bakıldığında; Yunan kuvvetleri Sakarya Meydan Muharebesinden sonra Eskişehir-Afyon batısında bulunan hatta çekilmiş, yaklaşık bir yıl boyunca tuttuğu mevzileri tahkim etmiş ve Sakarya’da uğradığı büyük yenilgiye rağmen hala Türk toprakları üzerindeki isteklerinden vazgeçmemişti. Yunan ordusunu yurdumuzdan tamamen atmak için kesin sonuçlu bir ‘imha muharebesinin yapılması gerekiyordu. Artık Türk milletinin önünde tek bir yol vardı: Ordu-Millet dayanışması içinde topyekun taarruz etmek. Gizlilik ve titizlikle hazırlanan büyük taarruz planı 26 Ağustos 1922 sabahı uygulamaya konulmuştur. Başarılı topçu ateşini piyadenin taarruzu takip etmiş ve daha ilk saatlerden itibaren İngilizlerin üç ayda aşılamaz dedikleri istihkamlar, üç saatte aşılmış ve Yunan mevzilerine girilmiştir. 26-27 Ağustos günleri Yunan cepheleri yarılmış, Yunan ordusu mevzilerini bırakarak kaçmaya mecbur edilmiştir. 29 Ağustos sabahına kadar gelişen taarruz sonucunda kuşatılan Yunan kuvvetleri Dumlupınar kuzeyinde Aslıhanlar bölgesine çekilmek zorunda kalmıştır.

“YUNAN ASKERLERİ SINIRLARIMIZ DIŞINA ÇIKARILMIŞTIR”

30 Ağustos sabahı cephede sıkıştırılan Yunan ordusu ile Türk ordusu arasında büyük bir meydan muharebesi başlamıştır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, bu muharebeyi doğrudan doğruya kendisi yönettiği için adına Başkomutan Muharebesi denilmiştir. 31 Ağustos günü Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, kaçan Yunan kuvvetlerinin hızla takip edilmesini istemiş, İzmir ve civarındaki kuvvetleri ile birleşmemesi için üç koldan Adalar Denizi’ne (Akdeniz) doğru ilerlenmesine yönelik şu tarihi emri vermiştir: Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz, ileri! 31 Ağustos’ta başlayan amansız takip sonucunda ordumuz 2 Eylül’de Uşak’a, 9 Eylül’de İzmir’e girmiştir. 18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan takip harekatı ile batı Anadolu’daki bütün Yunan askerleri sınırlarımız dışına çıkarılmıştır.

“EN BÜYÜK GÖSTERGESİDİR”

Türk ulusunun kahramanlıklarla dolu tarihinde önemli bir aşama olan bu zafer, bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusumuzun kadın-erkek, genç-yaşlı tüm fertleriyle birlikte, sarsılmaz azim ve iradesiyle verdiği yaşam mücadelesinin en büyük göstergesidir.”

“VATANIMIZ ÜZERİNDEKİ EMELLER DEĞİŞMEDİ”

‘Gücünü ulusumuzun sonsuz sevgi ve desteğinden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, 94 yıl önce olduğu gibi bugün de ulusunun emrinde, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasına, bölünmez bütünlüğüne, ulus devlet yapısına ve yüce Türk ulusuna yönelmiş her türlü iç ve dış tehdidi ortadan kaldırma azim ve kararlılığı içerisindedir.’ diyerek konuşmasını sürdüren Binbaşı Keskin   “Tarih değişmiş, fakat vatanımızın üzerindeki emeller değişmemiştir. Ülkemizin gelişmesini ve bu asil milletin refahını bir türlü içerisine sindiremeyen dahili ve harici bazı mihraklar dün olduğu gibi bugün de haince planlarını gerçekleştirmek istemektedirler. Bizlere düşen görev dün olduğu gibi bugün de devletimize gönülden bağlı kalarak, eşsiz Mehmetçik ruhuna sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimizin mayası olan bu ruhu canlı tutmaktır.“ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”

Türk sancağının şanını canından aziz bilerek vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağına, gerektiğinde canını seve seve feda edeceğine and içerek göreve başlayan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları; vatan ve millet sevgisiyle çarpan kalpleriyle kendilerine verilen görevleri üstün bir görev anlayışıyla yapmaya devam edecektir. Büyük bir coşkuyla kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün, kahraman silah arkadaşlarının ve aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.  Bu zaferin elde edilmesinde olduğu kadar, bu zaferin kazanımlarının korunması için verilen mücadelelerde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, bayrağımızın vatanımızın her köşesinde gururla dalgalanması için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anar, bu uğurda bizleri onurlandıran kahraman gazilerimize ve yüce Türk milletine şükranlarımızı sunarız.”  ifadelerine yer verdi.

RESMİ GEÇİT TÖRENİ DÜZENLENDİ

Muharebe Kurmay Binbaşı Ahmet Keskin’in konuşması sonrasında resmi geçit töreni düzenledi. Resmi geçit töreni sonrasında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları tamamlandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2016, 02:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459