Senanur “yaşamak için“ YARDIM BEKLİYOR

Senanur Bozan, doğduktan 2 ay sonra böbrek yetmezliğine yakalandı. İlaç tedavisi yeterli gelmeyince 1 yaşında diyalize mahkum oldu. Minicik bedeni hergün diyalize bağlanan küçük Senanur, evdeki rutubet nedeniyle de sık sık enfeksiyon kapıyor. Bodrum kattaki evlerinin, Senanur’u daha çok hasta ettiğini ifade eden anne Dilek Bozan “Maddi olanaklarımız, daha iyisine imkan vermiyor. Kızımın hayatına uzanacak hayırsever bir el bekliyoruz” diyerek, yardım çağrısında bulundu.

banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Efsun Senanur Bozan, daha 1.5 yaşında. Ama minicik bedeni koca insanların kaldıramayacağı büyük acılarla mücadele ediyor. 2 aylıkken yakalandığı böbrek yetmezliği hastalığı, maddi imkansızlıklarla da birleşince Senanur’un iyileşmesi mucizelere kaldı. Tepe Emlak Konutları’nda kapıcılık yapan Bozan Ailesi’nin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen 1,5 yaşındaki Efsun Senanur Bozan’ın hergün diyalize girdiğini belirten Anne Dilek Bozan, gözyaşlarıyla anlatıyor küçük kızının zor hikayesini.
DOKTORLAR BİR YIL ÖMÜR BİÇTİ
 “Kızım 6 aylıkken dünyaya geldi ve 15 gün boyunca yoğun bakımda küvezde kaldı.” Diyen Anne Dilek Bozan, yaşadıkları acıyı “Güzel yavrumun rahatsızlığı meğer böbreklermiş, ama bizlere protein kaçağı var dendi. 2 aylık olmasına rağmen çocuğun ağlamaları dinmeyince doktora gittik. Kızımı önce buradaki devlet hastanesine götürdük, buradan bizi İstanbul’a gönderdiler. İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 hafta, Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 15 gün kaldık. Bakırköy’de ‘böbrek yetmezliği’ teşhisinin konmasınınn ardından uzun bir süre de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Senanur tedavi edildi. Doktorlar ‘çocuğunuzun 1 yıldan fazla yaşamaz, ne diyalizi, ne de bukadar ilaç kaldırmaz’ deyince, dünya başımıza yıkıldı. Ama Allah’a şükür, kızım şu ana kadar tüm olumsuzluklara rağmen yaşamayı sürdürüyor.” İfadeleriyle özetledi.banner287
10 KİLO DAHA ALMASI LAZIM
Küçük kızın böbreklerinin hergün iflasa biraz daha yaklaştığını kaydeden Anne Dilek Bozan “Böyle devam ederse nakil şart olacak. Ama daha nakil olması için en az 10 kilo daha alması lazım’ diyor doktorlar. Çocuğum gözlerimizin önünde eriyip gidiyor, tek isteğim yavrumun kurtulması ve hayata tutunması. Diğer çocuklarımızı unutmuş gibiyiz artık, her şeyi en kücüğümüze göre planlayıp yapıyoruz. Zaten Allah’a şükür, diğer çocuklarımızda bu hastalık yok, sadece Efsun Senanur’da var.’’ Diye konuştu.
“’YAŞANILMAYACAK YERDE HAYATA TUTUNUYOR’’
Kapıcı dairesindeki evlerinin, Senanur için uygun bir yaşam alanı olmadığını dile getiren Anne Dilek Bozan “Evimiz kapıcı dairesi olduğundan bodrum katta  bulunuyor. Dolayısıyla evde çok fazla rutubet var. Bu da çocuğun sürekli olarak enfeksiyon kapmasına neden oluyor. Bu nedenle 15 günde bir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne gidiyor 10-15 gün hastanede kalıyoruz. Kızım yaşanılmayacak yerde hayata tutunuyor.’’ İfadelerini kullandı.
“DESTEK BEKLİYORUZ’’
Bozan Ailesi doktorların minik kızın bol vitaminli bir şekilde beslenmesi gerektiğini söylediğini ifade ederek, “Ancak sık sık hastaneye gittiğmizden dolayı, tedavi sürecinde çok fazla borcumuz oldu. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, ancak çocuğumuz sağlıklı beslenmedikçe kilo da alamayacak. 1,5 yaşında olmasına rağmen küçük gösteriyor. Arabamız olmadığı için İstanbul’a gittiğimizde, çocuk otobüslerde terliyor, rahatsızlanıyor, araçtan ininca rüzgar da vurup yeniden hasta ediyor. Bu konuda tüm duyarlı kişilerden kızımıza destek bekliyoruz. Elimizden geldiğince kirayı da öderiz. Tek isteğimiz kızımızın hemodiyaliz sürecine girmemesi. Diyaliz zaten ağır bir süreç, ancak hemodiyalizi bebekler kaldıramıyor, daha fazla dayanamıyor.’’ Şeklinde konuştular.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 10:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 6 yıl Önce

bunca iş adamının, sanayicinin iftar verdiğini duyuyoruz. Ne olur sanki biraz yardımcı olsalar, maddi durumu iyi olan hiçbir hayırsever görmedi mi acaba bu haberi?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493