Serfiçe: Bir Kent Müzesine ihtiyacımız var

Çerkezköy Kent Konseyi 14. Seçimsiz Genel Kurul Toplantısı dün saat 14.00’da Çerkezköy Kent Konseyi binasında gerçekleştirildi.

Serfiçe: Bir Kent Müzesine ihtiyacımız var
banner301
Çerkezköy Bakış - Toplantıya Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Taha Aslanlı, İlçe Halk Eğitim Müdürü Necmi Akman, Teksif Sendikası Şube Başkanı Mürsel Türkkan, Çerkezköy Kent Konseyi eski Başkanı Serkan Karagöz,1911 Çerkezköyspor Kulüp Başkanı Murat Narçın, Metem Okul Müdürü Murat Kıroğlu, Fevzipaşaspor Kulüp Başkanı Murat Bakıral, Doğanspor Kulüp Başkanı Kazım Asbaş, Güzelspor Kulüp Başkanı Fikri Güzel, Çerkezköy Rotary Kulübü Başkanı Aydın Kırıklar, Çerkezköy Lions Kulübü Başkanı Ahmet Gayretli, Türk Hava Kurumu Derneği Şube Başkanı Mustafa Zümbül, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa As, ÇYDD Çerkezköy Şube Başkanı Selda Karacalar, Türkiye Beyazay Derneği Adnan Şahin, Çerkezköy Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Arat, Elektrik Mühendisleri Oda temsilcisi Ahmet Çuhadaroğlu, Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tavan, Çerkezköy Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe, mahalle muhtarları ve kent konseyi üyeleri katıldı.

KATKI SAĞLAMAYA HAZIRIZ

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe konuşmasını yapmak üzere Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ı kürsüye davet etti. Kent Konseyini çalışmalarından dolayı tebrik ettiğini ifade eden Akay, Kent Konseyinden çıkacak olan fikirleri hayata geçirmek konusunda Çerkezköy Belediyesi olarak her zaman katkı sağlamaya ve bu fikirleri hayata geçirmeye hazır olduklarını söyledi.

“HER FIRSATTA DİLE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM”

Çerkezköy temelinde ve Çerkezköy’ün geleceği üzerinde planlamalar yaptıklarını belirten Akay, “Dolayısıyla buradan çıkacak fikirlerin bizlerin ve yaşadığımız şehir adına önemli olduğunu düşünüyorum. Projelerin, meselelerin hayata geçirilmesi adına elimizden gelen tüm katkıyı sağlayacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.” diye konuştu. Termik santral meselesinin Çerkezköy’ün en hayati meselesi olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Akay “Gündem Çerkezköy ise eğer bu konuyu her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum. Ekim ayından bugüne gündemde olan mesele hakkında fikirlerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hepimiz Çerkezköy Kent Konseyi üyeleriysek, Çerkezköy’ün parçalarıysak, Çerkezköy’ün geleceğiyle alakalı konuşma platformlarından en doğru yerin burası olduğunu düşünüyorum. 28 Ekim tarihinde bakanlık tarafından bölgeye yapılması planlanan termik santral için 1 aylık itiraz süresini kullanarak hukuki olarak bu meseleye itiraz ettik. Bilgi tazelemek, düşünceleri yenilemek bu konudaki kamuoyu algısını doğru oluşturmak adına bu fikirlerimizi ortaya koymak istiyorum.” dedi.


banner287

“7 KİLOMETRE UZAKTA”

Termik Santral yapılması planlanan yerin ilçeye 7 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten Akay, “Termik Santralin etkilediği alan içerisinde 150 bin nüfus yaşamakta. Bölgede ise direk temas ettiği 500 bin kişi yaşamakta. Bu termik santral bizim havamızı kirletecek mi kirletmeyecek mi birinci soru işaretimiz bu. Yüzde 10 büyüyen, bölgenin çekim merkezi olan Çerkezköy’deki gelişmeyi bu termik santral engelleyecek mi engellemeyecek mi? diye sordu.

“ASKIYA ALINDI”

Ambardereye yapılması planlanan göletin de termik santral yüzünden askıya alındığını ifade eden Akay “İlçemizde hiç yaşamayan birisi termik santral olan bölgede yaşamak ister mi? Çerkezköy’de yaşayanlar termik santral meselesinden tedirginlik duyuyor mu bu soru işaretleri varken bugün herkes bu meseleye ses çıkarmak zorunda. Bu bir siyasi parti meselesi asla değil Çerkezköy temelinde konuşuyorum. Bu sıkıntıları bugünden konuşup ses çıkarmak zorundayız. Bugün bu sesi çıkarmaz termik santral bacaları buraya geldikten sonra bunları konuşmak için çok geç olacak. Termik santral meselesi bugün Çerkezköy’ün en hayati meselesidir. Herkesin bu konuda yorum yapması lazım.” diye konuştu.

“MÜZELER KOMPLEKSİ PROJEMİZ VAR”

Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe ,29 Temmuz 2016 ile 25 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Bilgilendirme seminerleri düzenlediklerini, sosyal sorumluluk projelerinde bulunduklarını ve bölgede düzenlenen çeşitli toplantılara katıldıklarını belirten Funda Serfiçe önümüzdeki dönemde yapmayı planladıkları projeleri de katılımcılara sundu. Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe yaptığı konuşmada “Çerkezköy 150 bine dayanmış bir nüfusa sahip, Türkiye’nin 3. büyük ve güçlü sanayisine sahip, 6 ayda 5 bin ile 7 bin arası göç alıyor. Hızlı gelişen dinamik bir kent. Son 3 yılda özellikle gençlerimize hitap eden yiyecek-içecek mekanlarının hizmete girdiği, alışveriş alternatiflerinin hızla çeşitlendiği bir kent. Organize Sanayi Bölgemizde aktif firmalarımıza yurtdışından belli süre çalışmak üzere birçok yabancı mühendisin geldiği, konakladığı bir kent. Türkiye’nin 81 ilinin insanın akraba ziyareti gibi farklı nedenlerle geldiği bir kent. Bizim yabancı misafirlerimiz ya da diğer illerden gelen yurtiçi misafirlerimiz için, kentimizin tarihini, yapısını anlattığımız sergilediğimiz bir kent müzesine ihtiyacımız var.   Kentimizin insan gücünü kullanan, havasını suyunu kullanan sanayimizde hangi firmalar var, kaç tane var, hangi sektörde hangi ürünle piyasada bunları çalışan halkımızın ailesi, çocuğu, akrabası başta olmak üzere, kentimizi ziyaret eden herkese sunma ihtiyacımız var. Bu amaçla Çerkezköy Kent Konseyi olarak düşündüğümüz, müzeler kompleksi için ilk etapta kent müzesi olmak üzere, sırayla sanayi, sağlık ve sanat müzeleri olarak öngördüğümüz proje için Genel Kurul üyelerimizi de davet edeceğimiz bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Bu konuda tüm kurum ve kuruluşlarımızın kentimizin ihtiyaçları doğrultusunda maddi, manevi duyarlı ve katılımcı olmasını rica ve temenni ediyorum.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 1 yıl Önce

Çin 62 milyar dolar değerindeki kurulu termik santrali çevre ve sağlığa zararlarından dolayı kapatıyor.Aynı şeyi Hindistan ve Almanya da yapıyor.
Biz 50 km çapında yaşayan insanları ve doğayı neden zehirleyeceğiz izahı var mı?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459