Sonuçlar açıklandı Kayıtlar başlıyor

ÖSYM, LYS tercih yerleştirme sonuçlarını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu.

Sonuçlar açıklandı Kayıtlar başlıyor
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’de yüzlerce öğrencinin heyecanla beklediği LYS tercih sonuçları dün ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. Tüm devlet üniversitelerine yapılacak olan elektronik kayıtlar 12 Ağustos 2016 ile 16 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Belirtilen bu tarihler içerisinde kayıt ve başvuru işlemlerini yapmayan adayların kayıt hakları sona erecek.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

Lisans Yerleştirme Sınavının sonuçlarının 18 Temmuz 2016 tarihinde açıklanmasından sonra tüm adaylar yoğun bir tercih sürecine başlamıştı. LYS yerleştirme tercihlerinin 4 Ağustos 2016 tarihinde bitmesinin ardından adaylar dün açıklanan yerleştirme sonuçları ile ÖSYM’nin sitesine akın etti.  Sonuçlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesinden tüm adaylara ilan edildi. Önceki senelerde olduğu gibi yine sonuç belgeleri basılmayacak ve tercihlerini yapan adayların adreslerine posta ile gönderilmeyecek.

KAYIT SÜRECİ BAŞLAYACAK

LYS tercihlerinin yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra herhangi bir yüksek öğretim programına yerleşen öğrenciler için heyecanlı üniversite kayıt süreci başlayacak. Tüm devlet üniversitelerine yapılacak olan elektronik kayıtlar 12 Ağustos 2016 ile 16 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Belirtilen bu tarihler içerisinde kayıt ve başvuru işlemlerini yapmayan adayların kayıt hakları ellerinden alınacak.

banner287
GEÇİCİ KAYIT YAPILABİLECEK

Devlet üniversitelerine elektronik kayıtlarını tamamlayan öğrencileri üniversite tarafından ilan edilecek belgeler ve tarihlere göre kayıt işlemlerinin geri kalanını tamamlayacaklar. Ortaöğretim kurumlarından bütünleme gibi nedenler ile henüz mezun olamamış ancak buna rağmen herhangi bir yüksek öğretim programına kayıt olma hakkı kazanmış adaylar da ilan edilen tarihler içerisinde ilgili kurumlara geçici olarak kayıt yapabilecekler. İlgili adayların mezuniyet belgeleri 30 Aralık 2016 tarihine dek Yüksek Öğretim Kurumu’na ibraz edildiği takdirde kayıtları asıl kayıt haline dönüştürülecek. Fakat bu tarihe kadar öğrencilerin mezun oldukları belgelenemez ise geçici olarak yapılmış olan kayıtlar da silinecektir. Benzer şekilde bu durumda olup da ilgili tarihlerde geçici kayıtlarını yapmayan öğrencilerin de kayıt işlemleri yapılmayacak.

BOŞ KONTENJANLAR ÖSYM’YE BİLDİRİLECEK

Programlara kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından üniversitelerde ve programlarda boş kalmış olan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecek. Çeşitli nedenler ile boş kalan kontenjanlar için ÖSYM tarafından ek yerleştirme gerçekleştirilecektir. Ancak sınavsız geçiş de dahil olmak üzere yerleştirmede herhangi bir programa yerleştirilmiş olan öğrenciler ek yerleştirmeye başvuramayacak.

TEK BİR PROGRAMA KAYIT YAPTIRILABİLECEK

Her yüksek öğretim programına kılavuz içerisinde belirtilmiş programı tercih eden, bu programı tercih listesi içerisine koymuş ve bilgisayar ile denetlenebilen koşulları bulunduran adaylar içerisinden kontenjan dahilinde öğrenci yerleştirilecek. Programlara öğrenci yerleştirme işleminde yerleştirme puanı yüksek olan adaylar diğer adaylara göre daha öncelikli olacak ve yerleştirme bu kriter göz önünde bulundurularak yapılacak. Her aday ne koşulda olursa olsun sadece bir programa kayıt olma hakkı kazanabilecek.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459