Tapu ve Kadastro Müdürlüğü İstasyon’a yapılacak

Çerkezköy Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda komisyonlara havale edilen konular görüşülerek karara bağlandı. CHP’li meclis üyelerinin red oyuna karşı ‘Çerkezköy Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ yapılmak şartıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne İstasyon Mahallesi’nde 1571 metrekare bedelsiz yer tahsisi yapıldı.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü İstasyon’a yapılacak
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Belediyesi Ocak ayı olağan meclis toplantısı, ikinci oturumun ardından tamamlandı.
İKİNCİ OTURUM DÜN YAPILDI
Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem başkanlığında belediye meclis toplantı salonunda dün yapılan toplantı saat 14.00’da başladı. Toplantıya mazeret bildiren AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Aynur Düzgünel ile Demokrat Parti Belediye Meclis Üyesi Asuman Azak dışında tüm meclis üyeleri eksiksiz katıldı.
YENİ GÜZERGAH BELİRLENDİ
Açılış ve yapılan yoklamanın ardından bir önceki oturumda görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edilen konular görüşülerek karara bağlandı. İkinci gündem maddesinde toplu taşıma güzergahı hakkındaki müzekkere görüşülerek karara bağlandı. Bütçe Komisyonu’nun tavsiye kararında yeni güzergah Kumlugeçit Başkaya Sokak-Şirin Sokak-Tuğba Sokak-Güveniş Caddesi-Uğur Mumcu Caddesi-Otogar- Halk Pazarı-Altıyol Kavşağı-Şehit Teğmen Akın Akın Caddesi-Devlet Hastanesi-Tugay-Ambardere Mevkii güzergahı belirlenirken, indirme-bindirme noktaları ise Zeynep-Şimşir Sokak köşesi, Pasha Otel karşısı ve önü, Güveniş Caddesi,Sacı Sokak köşesi ve karşısı ile Fevzipaşa İlköğretim Okulu ve karşısı olarak belirlendi. Karar oy birliğiyle alındı.
“PINARÇA’NIN SU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTU’’
Gündemin ikinci maddesinde Pınarça Köyü Muhtarlığı’nın Çerkezköy Belediyesi’ndeki su tahsilatlarının muhtarlığa devredilmesi talebi görüşüldü. Okunan komisyon raporunda büyükşehir yasası ile birlikte yeni oluşturulan Kapaklı ilçesine bağlandığı hatırlatılarak, köyün Çerkezköy Belediyesi’ne olan su borcunun tahsil edilmesi şartıyla talebe olumlu görüş belirtildi. İlgili gündem maddesi hakkında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Pınarça’ya 2012 yılında ciddi yatırımlarda bulunduklarını ifade ederek, yaptıkları yatırımlarla birlikte Pınarça’nın su sorununun çözüme kavuşturulduğunu söyledi. Alınacak karar ile birlikte Pınarça Köyü’nün Kapaklı’ya bağlanana kadar su işlemlerinin muhtarlık tarafından yürütüleceğini anlatan Başkan Ertem, kararın hayırlı olması temennisinde bulundu. İlgili gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.BEDELSİZ YER TAHSİSİ KARARA BAĞLANDI
Bir önceki oturumda görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edilen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Belediye’den tapu ve kadastro binası yapılma şartıyla bedelsiz yer talebi dördüncü gündem maddesinde görüşülerek karara bağlandı. İmar Komisyonu’nun okunan tavsiye kararında İstasyon Mahallesi’ndeki 1571 metrekarelik alanın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz tahsisine CHP’li komisyon üyelerinin olumsuz yönde görüş bildirdikleri açıklanarak, bedelsiz yer tahsisinin oy çokluğu ile alındığı ifade edildi. Başkan Ertem, kararın oy çokluğu ile alınması üzerine kararın nedenini sordu.
CHP’Lİ BAL: “YER MERKEZİN DIŞINDA’’
CHP’li Belediye Meclis Üyesi Faruk Bal, hayır gerekçelerinde belirtilen alanın merkezin dışında kalması olduğunu söyledi. Bunun üzerine Ali Ertem, yeni bir tapu ve kadastro binası için yer talebinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden geldiğini ifade ederek “Bizlerden bina yapımı için bedelsiz yer tahsisinde bulundular. Bunun üzerine bir yer belirlendi. Belirlenen yeri de kendileri çok beğendiler.’’ Diye konuştu. İstasyon Mahallesi’nde belirtilen alana yapılacak Çerkezköy Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün İstasyon Mahallesi’ne canlılık getireceğini ifade eden Başkan Ertem “Devlet kurumların bir arada bulunmasını doğru bulmuyorum. Bu şekilde kurumlar farkı yerlerde faaliyet göstermesi daha doğru olacaktır. Bugün Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün hizmet verdiği yer elverişsiz bir durumda bulunuyor.’’ Diye konuştu.
banner287“ÇERKEZKÖY’ÜN GELİŞİMİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALIYIZ’’
Büyükşehir yasasıyla birlikte Çerkezköy’ün Kızılpınar ve Veliköy ile birleştiğini kaydeden Ali Ertem “Çerkezköy’ün geleceğini de göz önünde bulundurarak belirlenen alanın uygun ve merkezi bir alan olduğunu düşünüyorum. Bu kararı verirken Çerkezköy’ün geleceğini de düşünmek zorundayız.’’ Diye konuştu. Erna İş Merkezi’nde hizmet veren Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün Çerkezköy’ün gelişimi karşısında yetersiz kaldığını söyleyen Ali Ertem, “Yeni yerde park sorunu, arşiv sorunu gibi sorunlar bulunmayacak. Vatandaşlarımız işlemlerini kolay bir şekilde çözecekler.’’ Dedi.
OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Başkan Ertem’in konuşmasının ardından oylamaya geçildi. İmar Komisyonu’nun belirtilen alanın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz tahsisi İmar Komisyonu’nun tavsiye kararı doğrultusunda CHP’li meclis üyelerin red oyuna karşın oy çokluğu ile kabul edildi.
İÇKİLİ YER BÖLGELERİ BELİRLENDİ
Yine bir önceki meclis toplantısında görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edile Zeki Baydar’ın 804 ada 6 parsel ile 805 ada 3 parselin takas edilmesi talebi,
Şaban Bilgin’in 894 ada 1 parsel ile 894 ada 3 parselin takasının talebi, Hüseyin Koluaçık’ın 1445-1446 ada ve çevresine ait plan değişikliği talebi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 891 ada 1 parsele ait plan değişikliği yapılması talebi, Çerkezköy 3.Etap 2.Kısım Revizyon Uygulama İmar Planları kapsamında kısım imar planı değişiklikleri yapılmasına ait İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün talebi, Zabıta Müdürlüğü’nün içkili yer bölgesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Fevzipaşa Mahallesi 707 adaya ait plan değişikliği yapılması talebi İmar Komisyonu’nun tavsiye kararı doğrultunda oy birliğiyle kabul edildi. İçkili yer bölgesi hakkında alınan karar ile birlikte Butçular Sokak’taki içkili yer alanı kaldırılırken, Barbaros Caddesi üzerindeki alanlar da belirlendi. Alınan karar gereğince ayrıca mevcut işyerlerin hakları ruhsat yenilemesine kadar devam edecek.
TAZİYEDE BULUNANLARA TEŞEKKÜR ETTİ
Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Ali Ertem, kayınpederinin vefatı nedeniyle taziyelerde bulunanlara teşekkür etti. 2012 yılının genel bir değerlendirmesini yaptıklarını ifade eden Başkan Ertem, 2013 yılını dolu dolu geçirmek için mücadele vereceklerini söyledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 14:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
zafer kaya
zafer kaya - 5 yıl Önce

mustafa kemal paşa mah çorlu suyu meyki imar durumu ne olacak acaba... imar yükselecekmi çalışmalarınızdan dolyı sizleri tebrik ediyorum..

zafer kaya
zafer kaya - 5 yıl Önce

mustafa kemal paşa mah çorlu suyu meyki imar durumu ne olacak acaba... imar yükselecekmi çalışmalarınızdan dolyı sizleri tebrik ediyorum..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459