Telefon ve tabletler neden patlar?

En çok tüketilen teknoloji ürünleri olan akıllı telefonlar ve tabletlerin kullanımının artması beraberinde birtakım sorunları da getiriyor.

Telefon ve tabletler neden patlar?
banner301
Telefon ve tabletlerin neden patladığını, telefon ve tabletlerdeki şarj sorununu ve bu sorunların nasıl engellenebileceğini yıllardır Atatürk Caddesi’nde faaliyet gösteren Telefon Doktoru Serdar İletişim’in sahibi Serdar Korkmaz’a sorduk.

Çerkezköy Bakış -
Teknolojinin günden güne hızlı bir şekilde geliştiğine, değiştiğine tanık oluyoruz. Neredeyse her gün yeni bir marka, yeni bir model tüketiciye sunuluyor. En çok tüketilen teknoloji ürünleri ise akıllı telefonlar ve tabletler. Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının artması beraberinde birtakım sorunları da getiriyor.

“ŞARJDA İKEN KULLANMAYIN”

Telefon ve tabletlerin neden patladığını, telefon ve tabletlerdeki şarj sorununu ve bu sorunların nasıl engellenebileceğini yıllardır Atatürk Caddesi’nde faaliyet gösteren Telefon Doktoru Serdar İletişim’in sahibi Serdar Korkmaz’a sorduk. Telefon ve tabletlerin şarjda iken kullanılmasının bataryaların bozulmasına, şişmesine ve patlamasına sebep olabileceğini söyleyen Korkmaz, orijinal parça kullanımının yaşanabilecek sorunları en aza indireceğini belirtti.

banner287


BATARYALARIN ÖMRÜ NEDEN KISA?

Atatürk Caddesi’nde faaliyet gösteren Telefon Doktoru Serdar İletişim’in sahibi Serdar Korkmaz, cep telefonlarının bataryasının ömrünün 6 ay olduğu, 6 ay sonunda bataryaların fabrikasyon olarak ömrünün azaldığını ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Telefonların şarjda iken kullanılmasının oldukça sakıncalı olduğunu belirten Korkmaz, telefonların patlamasına ve bozulmasına en çok telefonun şarjda iken kullanılmasının sebep olduğunu söyledi. Aynı zamanda batarya değişimlerinde yan sanayi ürünlerin kullanımı da telefon ve tabletlerin kısa sürede bozulmasına yol açtığını ifade eden Korkmaz, telefon ve tabletlere yüklenen anti virüs programlarının ve batarya programlarının hem telefon ve tabletlerin hafızasında yer kapladığını, hem de telefon ve tabletlere yarar yerine zarar verdiğini, buna çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

ORİJİNAL AKSESUARLAR KULLANILMALI

Telefon ve tabletlerde yaşanan sorunların azaltılmasının doğru kullanım ile mümkün olacağını belirten Korkmaz, kullanılan aksesuarların orijinal parça olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Telefon ve tabletlerin kendi şarj aletleri dışındaki ürünlerle şarj edilmemesi gerektiğini ifade eden Korkmaz, özellikle tabletlerin şarj girişi yerine usb girişinden şarj edilmesinin ürünün pil ömrünü azalttığını ve ürünün daha kısa sürede bozulmasına yol açtığını belirtti. Araçlarda kullanılan araç şarjlarına da dikkat çeken Korkmaz, her aracın voltaj gücünün farklı olduğunu ve uygun kullanılmadığı takdirde patlamaların yaşanabileceğini söyledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
M. B.
M. B. - 1 yıl Önce

Orjinal alısün bataryası kullanmayıp muadil batarya kullanırsanız bu da riskli.

kenan
kenan - 1 yıl Önce

doktor senin bu engin tecrübelerine hepimizin ihtiyacı var iyiki varsın

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306