TEOG tercihleri başlıyor

TEOG sınavına giren 8. sınıf öğrencileri heyecanla tercih süresinin başlamasını bekliyor.

TEOG tercihleri başlıyor
banner301

Çerkezköy’de yüzlerce 8’inci sınıf öğrencisinin heyecanla beklediği TEOG tercih işlemleri başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) gerçekleştirilen yerleştirme işlemleri için tercihler 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 25 Temmuz 2016 saat 17:00'ye kadar alınacak. Öğrenciler tercih işlemlerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın http://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapabilecek.

TERCİHLER 15-25 TEMMUZ ARASINDA YAPILACAK

8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek. Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e¬okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecek. Yapılan tercihler ortaokul ile imam hatip ortaokulu müdürlüklerine onaylatılacak.

25 OKULA KADAR TERCİH YAPILABİLECEK

Yerleştirmede öğrenciler 25 okula kadar tercihte bulunabilecek. Tercih işlemleri, Bakanlığın http://www.meb. gov.tr veya https://e¬okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından 15-25 Temmuz 2016 (en geç saat 17:00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacak. Elektronik ortamda onaylanan ‘Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu’nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

ÖZEL OKUL KAYITLARI 14 TEMMUZ'DA TAMAMLANACAK

banner287
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel okullar, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde yapılan merkezi sistem ortak sınavlarındaki derslerin tümünü veya bazılarını esas alarak kendi yönetmeliğine göre öğrenci alabilecek. 2016–2017 öğretim yılı için özel okullar, kendi yönetmeliklerinde belirledikleri puan hesaplama sistemine göre 30 Haziran–14 Temmuz 2016 tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapabilecek. Yerleştirme sonuçları aynı öğretim yılı için geçerli olacak. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek. Ayrıca bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyan öğrenciler için mümkün olabilecek.

TEOG TERCİHLERİNDE HANGİ YOL İZLENECEK

8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacak. 9-15 Ağustos 2016, 19-23 Ağustos 2016, 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecek. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezi olarak yapılacak.

DİKKAT!

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. ‘Özel okula kayıt yaptıracağım tercih yapmayacağım’ butonunu işaretlediği halde 9 Eylül 2016 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacak.

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI

YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları, 8 Ağustos 2016 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul. meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecek. Öğrencilere ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306