Tercih yaparken nelere dikkat edilmeli?

Özel Gelecek Asrın Özel Öğretim Kursu Genel Müdürü Yusuf Uçum, üniversite tercihlerinde dikkat edilecek noktaları anlattı.

Tercih yaparken nelere dikkat edilmeli?
banner301
Çerkezköy Bakış - Tercih döneminin hem öğrenci hem de ailesi açısından büyük önem taşıdığını belirten Uçum “Bu tercih döneminde dikkat edilmesi gereken ilk husus; geçen yıl tıp ve hukuk alanında başlatılan baraj uygulamasının bu yıl mimarlık ve mühendisliğin de eklenmesi ile devam edecek olmasıdır” dedi.

Daha önceden 26 Temmuz- 02 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 2016-ÖSYS tercihleri 29 Temmuz-3 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacak.

“TERCİHLER DİKKATLİCE YAPILMALI”

Özel Gelecek Asrın Özel Öğretim Kursu Genel Müdürü Yusuf Uçum, üniversite tercih döneminde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Her ailenin hedefinde çocuğunun iyi bir eğitim alarak iyi bir meslek sahibi olması olduğunu söyleyen Yusuf Uçum “Fakat yanlış tercihler ve ailelerin öğrenciye uyguladığı psikolojik baskı, bu düşüncelerin hayata yansımasını olumsuz etkiliyor” dedi.

MÜHENDİSLİK İLE MİMARLIĞA BARAJ GETİRİLDİ
banner287

Çocukların geleceği açısından tercih döneminde hem ailelerin hem de öğrencilerin dikkatli olması gerektiğini kaydeden Uçum “Bu tercih döneminde dikkat edilmesi gereken ilk husus; geçen yıl tıp ve hukuk alanında başlatılan baraj uygulamasının bu yıl mimarlık ve mühendisliğin de eklenmesi ile devam edecek olmasıdır. Tıp tercihi yapacaklar için ilgili puan türünde yani MF-3’te adayın ilk 40 bin, hukukta ise TM-3’te ilk 150 bin başarı sırasında olması isteniyor. Bunun üstünde başarı sırası olanların tercih hakkı olmayacağını da belirtmek gerekir. Bu iki bölüme ek olarak bu yıl mimarlık ve mühendislik eklendi. Mimarlığı tercih etmek isteyen adayların MF-4’te ilk 200 bin başarı sırasında olması gerekiyor. Mühendislik fakültelerinde ise istenen başarı sırası MF-4’te ilk 240 bin. Fakat ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri bu baraj kapsamında yer almıyor.” ifadelerine yer verdi.

“DETAYLI BİLGİ SAHİBİ OLABİLİRLER”

Yusuf Uçum, yeni geliştirilen tercih rehberi ile hem ailelerin hem de öğrencilerin üniversite hakkında detaylı bilgi sahibi olacaklarını söyleyerek “Yeni kılavuz üniversiteye ait performansları ve akademik kadro sayısını bilgi dahiline sunuyor.  Geçen yıl oluşturulan kılavuz ile hangi üniversitenin kaç profesörü, kaç doçenti, kaç yardımcı doçenti olduğunu görme imkanı sağlanmıştı. Bu yıl da yeni bir değişiklik ile tercih edilecek üniversitelerden mezun olanların TUS, KPSS gibi sınavlardaki başarıları da görülebilecek” diye konuştu.

“TÜM ÖĞRENCİLERE KAPIMIZ AÇIK”

Geçmiş yılların aksine 30 olan tercih sayısının bu yıl 24’e düştüğünü kaydeden Uçum şunları söyledi: “Öğrenciler tercih listesini bu sayıya göre belirlemeliler. Bu bağlamda Özel Gelecek Asrın Özel Öğretim Kursu olarak; alanında uzman kadromuz ile tercih hakkında tüm kafa karışıklığına yol açan soruları gidermek ve doğru tercihleri yapmak için üniversite adayı arkadaşlarımızı yeni Çerkezköy Adliyesi yanındaki kurumumuza bekliyoruz.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306